Ferizli İhtisas OSB’de durdurma kesinleşti

#ferizlide.com: Ferizli Doğancı-Abdürezzak-Tokat ve Seyifiler Mahallerinde kurulması planlanan Ferizli İhtisas OSB ile ilgili Sakarya İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına yapılan itiraz İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

Mahkeme kararında OSB’nin kuruluş sürecinin tümüyle hukuksuz bir şekilde tesis edildiği belirtiliyor.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA İTİRAZ
Ferizli Doğancı-Abdürezzak-Tokat ve Seyifiler Mahallerinde 5 bin 200 dönümlük verimli tarım arazilerinde kurulması planlanan Ferizli İhtisas OSB ile ilgili İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına yapılan itiraz İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Onuncu İdare Dava Dairesinde görüşüldü.

YAPILAN İŞLEMLER HUKUKSUZ
Mahkeme kararında İhtisas OSB’nin yer seçimi sürecinden itibaren yapılan hataları sıralarken yer seçim komisyonu belirlenmesinde hata yapıldığı, İhtisas OSB için ÇED olumlu kararı alınmadan yapılan işlemlerin hukuksuz olduğunu gerekçeleriyle açıkladı.

İTİRAZLARIN REDDİNE KESİN OLARAK
Bölge İdare Mahkemesi kararında, Sakarya İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararının yerinde bir karar olduğunu belirtirken davalı idarelerin ve müdahillerin bu kararla ilgili itiraz dilekçelerinde öne sürülen hususların kararın kaldırılmasını gerektirecek nitelikte olmadığı sonucuna ulaşıldığından itirazların reddine kesin olarak karar verildiği belirtildi.

ÜÇ DUYARLI VATANDAŞ DAVA AÇTI

Bu Ferizli Otomotiv İhtisas OSB’nin en başa dönmesi anlamına geliyor. Ferizli’nin en verimli tarım arazilerinde kurulmak istenen OSB’ye bu köylerde yaşayan Mümin Yüzügülen, Fehmi Eşsiz ve Mümin İnal itiraz etmiş ve açtıkları davayla OSB’nin hukuksuz olarak kurulduğunu belirterek yürütmenin durdurulmasını ve OSB kuruluş kararının iptal edilmesi istemişlerdi.

OSB’YE ÜSTÜN VE SOĞUK ÖNAYAK OLDU

AKP’den ayrılarak Gelecek Partisi’nde Genel Başkan Yardımcısı olan Ayhan Sefer Üstün ve önceki dönem Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk’un Ferizli İhtisas OSB’nin kuruluşunda büyük rol oynamışlar, tüm bürokratik işlemleri birlikte takip etmişlerdi. Üstün ve Ferizli’nin AKP İlçe Başkanı olmasını sağladıkları Dursun Ali Dal da OSB Derneğinde yönetici olarak görev almıştı.

ÇOK BÜYÜK RANT İDDİALARI DOLAŞIYOR

Ferizli İhtisas OSB’nin kurulması planlanan 5 bin 200 dönümlük arazilerle ilgili olarak İstanbul ve Sakarya’dan çok sayıda iş insanı köylüleri ikna ederek çok ucuza arazileri topladıkları öğrenildi. Arazilerin bir dernek ve emlakcılar aracılığıyla el değiştirdiği belirtilirken çok büyük rant iddiaları ilçedeki duyalı vatandaşları rahatsız ediyor.

#ferizlide.com: mustafa üstübi

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x