Ferizli haberin yazar ailesine yeni bir isim

Yazar ailemize yeni katılacak olan Şennur Karakoyun ’un ilk deneme yazısını siz değerli okurlarımız için yayınlıyoruz.

Hayat herşeye rağmen yaşamaya değer

Evet ilk metin yazıma bu güzel cümle ile başlamak istiyorum, çünkü bu cümleyi o kadar benimsedim ki yaşam felsefem oldu.

İlgili Makaleler

Kimi zaman bu cümleyi kullanırken” kuyunun dibinde olsak bile mi?” diyorlar.

Bu cümleye cevaben koca bir Evet diyorum.

“Polyannacılık “diye mırıldananlar bile oluyor bazen ama benim bu cümledeki ana düşüncem nedir, asıl vurgulamak istediğim temel düşünce nedir biliyor musunuz? 

Şükür şükretmeyi o kadar ihmal ettik ki biz hep bir bocalama, hep bir telaş hep koşturmaca kendimizi bir yerlerde unuttuk gittik.

İşte tamda şu an gafleti farkeder etmez söyleyeceğimiz ilk cümle şükür olmalı ki pozitif düşünceler akıp gelsin.

“Eyvah!” yerine “şükür ki fark ettim olduğum yerde silkelenme şükretme zamanı”, ne oldu ne bitti hesabını bir yana koyma yeni başlangıçlara “merhaba” deme zamanı, geceyi kaosla değil tefekkür ile geçirme zamanı, sabaha oflayarak değil şükrederek uyanma zamanı, eğer tüm uzuvlarından mahrum tek bir hücren hareket edemiyor ise zaten yoksun ama atacak bir kalbin varsa inan şükretmene yeter.

Çünkü sen seni yaratan Rabbin için yaşamaya var oldun gerisi gaflet. O yüce varlık sana kendinde şanslı saydığın yahut varlığını fark etmediğin tüm nimetleri koşulsuz verdi ve biz onca sayısız nimeti görmeyip ebedi olmayan ve bize Rabbimizin bize sunduğu ne cennet ne cehennem ahiri olacak bu hayatı öncelik sayıp ve olduğumuz yerin sebebi biz değilmişiz gibi kadercilik anlayışına sığınıp batsın bu dünya dememiz sadece bizi kendi ellerimizle kendimizi kelepçelemek olur. Yani demem o ki hayat çok güzel biz güzelliğin bir parçasıyız biz hayatı değerli görelim ve güzel değerlendirelim.

Aldığımız nefesi, atan kalbimizi elimizde avucumuzda ne varsa hepsini Rabbimiz içi harcayalım, ölmeden can vermeden öldürmeyelim kendimizi…  

Hayat herşeye rağmen yaşamaya değer…                             

Şennur Karakoyun 30.11.2022 Ferizli

Abone Olun
Bildir
guest

4 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Murathan
Murathan
1 ay önce

18 yaşında bir genç olarak bende yeni yeni benimsedim “hayat herşeye rağmen yaşamaya değer”cümlesini.Bir hafta önce bir kız arkadaşım intihar etti onun için çok üzülüyorum.Tamam ailevi problemleri vardı ama değermiydi bilemedim neyse keşke yapmasaydi.Şennur karakoyun’un dediği gibi “hayat herşeye rağmen yaşamaya değer” birde kimseye hak ettiğinden fazla değer vermeyin bende yeni öğrendim.(fazla değer vermek) konusunda bir yazı bekliyorum teşekkürler.

Şennur karakoyun
Şennur karakoyun
23 gün önce
Yanıtla  Murathan

Ben teşekkür ederim yorumunuz için. Bence insan severken koşulsuz sevmeli koşulsuz sevince mutlu olur insan bir karşılık bekleme şartıyla sevince insan illa hayal kırıklığı yaşar. diye düşünüyorum ama tabi insanlara çok anlam yükleyip değer vermek kendinden çok fazla ödün verip mutlu olamamak tüketir insanı karşıdaki kişi iyi niyeti istismar etmiş olur. En kısa zamanda bu konuya değineceğim sevgiler…

Sema
Sema
1 ay önce

Çok şükür bu günümüze şükretmeyi unutmuşuz çok güzel bır konuya değinmişsiniz hayırlı olsun yazınız 😌

Elifce
Elifce
1 ay önce

Evet HAYAT HERŞEYE RAĞMEN YAŞAMAYA DEĞER gerçekten hayatı çekilmez hale getiren insanoğlunun ta kendisi Bir kuşun iki kanadı olan sabır ve şükür insanoğlunun hayatında olmadığı sürece her zaman hayat o kişi için çekilmezdir hayatı tüm yükleriyle yükleyip kendine ağırlık yapmak yerine sabredip şükredip her şeye pozitif bakarak mücadeleci ruhunu ortaya koyarak üzerindeki yükleri tamamıyla atabilir ve hayatı kendine Zindan değil Gül bahçesine çevirebilir bu tamamı ile insan oğlunun elinde olan bir şey

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
4
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x