Ferizli esnafı zor durumda…

#ferizlide.com: Kendisi de esnaf olan İyi parti Ferizli ilçe başkanı Akın Özdemir ve belediye meclis üyesi Hüseyin Deniz ile birlikte Ferizli Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Bahattin Paşalıyı ziyaret etti.

Ziyarette Coronaviriüs nedeniyle zor duruma düşen esnafın sıkıntılarını konuşarak fikir alışverişinde bulundular.

Tabi ki kendimizin, esnafımızın ve müşterilerimizin sağlığı her şeyden öncedir. alınan tedbirler hijyen ve sosyal mesafenin korunamadığı gerekçesiyle kapatılarak sıkıntılı günler yaşatılan lokanta, berber, kahvehane ve cafe gibi küçük esnafımız gerçekten zor durumdadır.

İlgili Makaleler

Kapanmadığı halde endişeli olan, işleri durma noktasına gelen kırtasiyesi, nalbur, pasta hane, terzi, lastikçi, fotografçı, anahtarcı, bakkal ve daha birçok esnaf kardeşimiz de bu zor günlerden geçmektedir.

Ayrıca bu gibi esnaflarımızın yanında çalışan çırakları, yardımcıları, ahcıları, garsonları, kalfaları, ocakçıları, usta ve patronlarından çok daha kötü ve zor günler geçirmektedir.

Bekar olanları olduğu gibi evli olan hatta bebek ve çocuklar ı olanlar nasıl geçinebilmektedir  bilen varımdır.

Paket servisle ne kadar  Kazanç sağlanabilir, okulun kapalı olması sebebiyle kırtasiyeci ne durumdadır, maaş ödeyemeyen, SGK primini ödeyemeyen, çalışan evini nasıl çekip çevirmektedir. Ötelenen ödemeler bir yere kadardır, cep telefonlarına gaz kesim, elektrik kesim mesajları gönderilmektedir ve bu bilinmektedir.

Bu karamsar tablo 1 ayı aştı neredeyse,  önlemler alınıyor hükümet tarafından, kredi başvuruları ekseriyeti karşılık bulmadığı gibi bulanlarında taksitlerinin ödenmesi gerekiyor. Faizi düşükte olsa ilerisini göremeyen esnafımız şartları öğrenince ya vazgeçiyor yada alınca kara kara düşünüyor.

Dile getirilen bu sıkıntıların nasıl halledileceğine dair kimsenin vereceği bir cevabı ve bilgisi yok maalesef. Diyen Akın Özdemir oda başkanımıza bu tabloyla ilgili sizlere gelen bir önlem bilgisi düzenleme varımdır sorumuza; “hayır sizler ne biliyor iseniz biz de aynı şeyleri biliyoruz. İşyerleri kapalı olan esnaf arkadaşlara, kalfalarına, garsonlarına, SGK lı çalışanlarına hükümet tarafından bir yardım, bir ödenek, 1,2 aylık zararlarına karşılık gelen her hangi bir yardım yok tur.

Mevcut açıklanan krediler  haricinde bir ek paket mevcut değil. Bazı esnafımızın kredileri onaylanmıyor birde bu durum var” cevabını aldık.

bu belirsizliğin daha ne kadar süreceğini şu an itibariyle kimse kestiremiyor. Zor durumda olan kira borcu kapalı dükkânına gelen elektrik su, doğalgaz borçları biriken esnaf kara kara düşünüyor.

Kıyıda köşede biraz birikimi olan, kredi kartı ile dönebildiği kadar alış veriş yapan esnafımız uzatmaları oynuyor.

Bu ve buna benzer naçar durumda olan esnaf ve çalışanları özel bir paket beklemektedir. Ancak şimdiye kadar tatmin edici bir söylem, bir açıklama duymuş değiliz.

Her ne kadar vergiler ötelense de faturalar gelmekte, kiraları  geç alacağını bildiren mal sahipleri olsa da kira geliri ile geçinenler istemektedir. Yabancı paranın Türk liramız karşısında haksız yere yükselmesi de cabasıdır. Kurun fahiş yükselmesi, ürünlerin fiyatlarının artmasına da sebep olmaktadır. Zaten mal satamayan, sattığını da yerine koymak zorunda kalan esnafımızı birde kur artış darbesi yenmiştir. Virüsle yatıp, virüsle kalktığımız şu günlerde artışın önüne geçilememesi, hem biz esnaflar hem de siyasetçiler olarak endişe içinde beklemekteyiz. Umudumuz öncelikle bu virüs illetinden bir an önce kurtulmaktır elbette ama en kısa sürede esnafı rahatlatacak ve hayatını idame ettirecek radikal kararlara acil ihtiyaç vardır. Bu gidişatın uzaması halinde ileride aşılması zor sıkıntılarla karşılaşmamız kaçınılmazdır.

Bugünlerde girdiğimiz mübarek Ramazan ayının hayırlar getirmesini temenni ediyor, Corona belasından tüm insanlığın kurtulmasını Allah’tan diliyorum.

#ferizlide.com:

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu