Ferizli Devlet Hastanesinde organ bağışı etkinliği

Ferizli İlçe Devlet Hastanesinde organ bağışı farkındalık etkinliği düzenlendi.

Etkinlik, aile hekimi uzmanı Dr. Nezihe Nur Öztürk’ün, organ bağışının insan hayatına etkilerine yönelik sunumlarıyla başladı. #FERİZLİDE.COM:

Etkinlik, organ bağışı etkinlikleri kapsamında Ferizli İlçe Devlet Hastanesi olarak organ bağışı ile ilgili bilgilendirme ve organ bağış standımızı kurulmasıyla devam etti.

Hastalarımızı organ bağışı hakkında bilgilendirerek, broşürler dağıttık. Organ ve doku bağışında bulunan vatandaşlarımıza kartlarını verdik.

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır.

Organ bağışı ile ilgili bilmeniz gerekenler;

Organ bağışı kişinin hayatta iken kendi iradesiyle, organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra başkalarının tedavisi için kullanılmak üzere izin vermesidir. 18 yaşını aşmış, akıl ruh sağlığı yerinde olan herkes organ bağısında bulunabilir. Bağış yapabilecek yerler; tüm devlet hastaneleri, özel hastaneler, sağlık ocakları, sağlık müdürlükleridir.

Prosedür olarak bir form doldurulup organ bağış kartı verilmektedir.

İşlem 5 dk sürmektedir.

Yapılan organ bağışları o hastanenin yetkili kişisi tarafından sağlık bakanlığı organ ve doku bağışı bilgi sistemine girilir.

Bakanlık yetkilileri dışında kimsenin bu bilgileri görmeye yetkisi yoktur.

Organ bağışı ve nakli hizmetleri 1979 yılında yürürlüğe giren 2238 sayılı organ ve doku alınması, aşılanması, saklanması ve nakli hakkındaki kanun sınırları içinde yürütülmektedir.

Bir gün herkesin organ bağışına ihtiyacı olabilir. Beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organlarıyla 9 kişiye hayat verebilmektedir. Organ nakli candan cana yapılan bir sadakadır.

Abone Olun
Bildir
guest

1 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Ali
Ali
4 ay önce

Hastanede bu kadar çalışanı fotoğraflarda görmek güzel, doğru ya doktor’da haklıydı keşke 10 elim olsa 20 hastaya birden bakabilsem 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x