Ferizli Çamlık ormanı neden kesiliyor?

#ferizlide.com: Ferizli damlık bayırı diye bilinen istihkâm tepe çamlık ormanı alanında çam ağaçları kesiliyor.

Orman kesimiyle ilgili vatandaşlardan gerek şifahen gerek mesaj ve iletişim yoluyla birçok tepki geldi ferizlide.com haber merkezimize. “Bu orman neden kesiliyor?” Diye.

Malum bu yaz biraz uzun bir tatil yaptığımızdan haber güncellememiz vasat seviyedeydi. Tatilden döndük yeniden işimizin başına. İmkan veren Allah’a şükürler olsun!

Ferizli’nin gündemini meşgul eden orman kesme meselesi bizce malum ancak vatandaşların haklı tepkilerini de görmezlikten gelemeyiz. Zira 3 yıl önce orman bölge müdürlüğü yaklaşık 2-3 hektar alanda yine kesim yapılmış ormanı yeniden çam fideleriyle ekmiştir. Biz bu konuyu o günde niçin kesildiğini orman bölgeden aldığımız bilgiler doğrultusunda gündeme getirmiştik. Bundan yıllar önce yine orman müdürlüğü kesim yapmış o devrin yöneticileri ciğerlerimizi söküyorlar diye ulusal medyayı ayağa kaldırmıştı ise de daha sonra ki kesimlerde dut yemiş bülbül misali gıkları çıkmamış ve halende çıkmamaktadır.

Geçtiğimiz yıl 6yüz küsur dönüm olan çınarlık ormanı da kesilmiş orman emvalı ihaleyle satılmıştı ve biz onu da haberleştirmiştik.

Şimdi ise Ferizli istihkam tepe mevkii 104 ve 79. bölmelerinde gerçekleştirilen kesim; orman bölge müdürlüğü planlamasıyla ömrü 19 ile 25 yıl olan miadını doldurmuş 30-35 yaşlarındaki ‘Sahil Çamı’ ağaçlarının kesilmesi işlemidir.

Edindiğimiz bilgiye göre geçmiş yıllarda gerçekleşen orman kanunu planı devam ediyor. Kesimi yapılan ağaçların ardından kök sökümü ve toprak işleme çalışmalarının ardından o bölgeler yeniden ağaçlandırılacaktır.

Habercilik açısından bizim ulaşabildiğimiz ancak bu kadardır.

Haklı olarak ormanlar kesiliyor diye tepkisi olan halkımızın ilgili mercilere şikayetlerini bildirmeleri vatandaşlık görevidir. Elbette onlarında sesini duyurmak bizim hür ve bağımsız basın anlayışımızdır.

Haber: Editör

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
1 Yorum yazarları
genc nesil Son yorum yazarları
  Abone Olun  
en yeniler eskiler beğenilenler
Bildir
genc nesil
Ziyaretçi
genc nesil

zaten nefes alınmayan ferizliyi daha yaşanamaz hale getirmeye devam teşekkürler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı