Erdoğan,Karasu’da BMC’nin temelini attı

#ferizlide.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BMC’nin Karasu’daki fabrikasının temel atma törenine katıldı. 

Erdoğan, burada yaptığı açıklamalarda 20 Aralık günü Resmi Gazete’de özelleştirme kararı yayımlanan 1. Ana Bakım (Tank Palet) Fabrikasıyla ilgili dikkat çeken açıklama yaptı. 

Erdoğan’ın açıklamalarının tamamı şu şekilde: 

TANK PALET:

CHP’NİN YALANLARINA İNANMAYIN

“Türkiye olarak bir süredir bu konuda çalışmalar yürütüyoruz. Ekranları başında bizi izleyenlere de özellikle anlatmak istiyorum. Sakarya’daki 1. Ana Bakım Fabrikasına ilişkin çalışma bunlardan biridir. 19 Aralık’taki Cumhurbaşkanlığı kararı ardından bazı kesimler bu konuyu istismar etmeye başladı. Türk Savunma Sanayinin temellerini atan aşıkların milli projelerini sabote edenler şimdi aynı tavrı bizlere bizim çalışmalarımıza karşı sergiliyorlar. Bir avuç yabancıya mahkum edenler şimdi çıkmışlar bizim politikamızı eleştiriyorlar. Bu provokasyonun başını da Türkiye’deki adı ana muhalefet ama ne derseniz var başını CHP çekiyor. Terör örgütleriyle aynı kaynaklardan beslenen ülkenin menfaatine olan böyle bir meselede yerli ve milli tavır beklemiyoruz. Bu yanlış olur. 16 yıldır iktidarlarımızda böyle bir şey onlardan görmedik. Bundan sonra da göreceğimizi ummuyoruz tarihte de olmamıştır. Ülkemizin ürettiği İHA ve SİHA’lardan rahatsızlık duyan vekillerin bulunduğu bir parti farklı davranamaz. Tank Palet’te çalışan kardeşlerim başta olmak üzere hiç kimsenin CHP’nin yalanlarına itibar etmediğini biliyorum. Öncelikle fabrikamızın satılması yalanını uydurarak böyle bir durum olmadığı halde böyle bir şey söz konusu değil. Buna inananlara üzülüyorum.”

ERDOĞAN BÖYLE BİR YOLA TEVESSÜL ETMEMİŞTİR

“Tayyip Erdoğan böyle bir yola tevessül etmemiştir bugüne kadar bundan sonra da etmez. Bu CHP zihniyeti neyin satıldığını neyin işletmeye açılacağını bu işlerden anlamaz. SEKA’yı özelleştirdik orayı özelleştirdiğimiz zaman o zamanın genel başkanları eylemler yaptılar yanlış yapıyorsunuz dedim, biz burayı özelleştiriyoruz yakın bir zamanda müze olacak burası, çalışanları da istihdam edeceğiz kamuda dedim. Çalışanları Kocaeli Belediyesi’nde istihdam ettik. Ama bütün açık alanlar bahçeler Kocaeli Halkı’nın piknik alanları haline geldi. Şu anda Arifiye’deki mevcut personelin tasviyesi işinden edilmesi söz konusu değildir. Kısa süre önce Milli Savunma Bakanım oraya gitti, yemek yediler. Onlara çeşitli açıklamalarda bulundular. Burada çalışan kardeşlerimizin özlük haklarında eksilme olmayacaktır. Aldığımız karar fabrikamızın gücünü arttırmaktır.”

BU GÖSTERİLER ÇOK ÇİRKİN

“Neden BMC bu yatırımı yapıyor? İşte bu BMC Arifiye’nin işletmesini 25 yıllığına alan dev güçlü bir firmadır. Zira orada yapılacak olan işler arazideki her türlü taşınmazın her türlü techizatın mülkiyeti devlete aittir öyle kalacaktır. Oraya yeni yatırımlar yapılacaktır 40 50 milyonu bulacak bu yatırımlar. Bunları yapacak bir firmaya karşı daha adım atılmadan bu tür gösterilere girmek çok yanlış, çirkin. Bu tür şeylere de kusura bakmasınlar biz prim vermeyiz. Burada yapılan iş özelleştirme de değildir, işletme hakkının belli şartlar dahilinde BMC’ye devredilmesidir olay. Bu firma mevcudu korumakla kalmayacak yeni yatırımlarla fabrikayı güçlendirecektir. Bu sürecin sonunda silahlı kuvvetlerimiz de kazançlı çıkacaktır. Kaybeden yalan kışkırtma ve iftira üzerinden siyaset yapmaya çalışan kifayetsizler olacaktır. Buradan Arifiye’deki yanlışlar içine girenler sesleniyorum burası bütünüyle bittiğinde 10 bine varan bir istihdamı sağlayacaktır. Böyle bir adımı atan bir firmanın oradaki işçilerin önünü kesmesi mümkün mü. Bu tür yanlışların içine girmesinler, buna Sakaryalı da müsade etmez. “

ZIHLI, TİCARİ ARAÇ, MOTOR, HIZLI TREN VE METRO ÜRETİLECEK

“Ülkemizin lider sanayi kuruluşlarından BMC’nin düzenlediği programın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bugün bu program sebebiyle ülkemiz şehrimiz ve istikbalimiz adına gerçekten tarihi nitelikte bir adıma atıyoruz. Biraz sonra canlı bağlantılarla önce İzmir’e bağlanacak İzmir Pınarbaşı’ndaki fabrikanın açılışını yapacağız, sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ülkenin ilk yerli 600 beygir gücündeki motorunun testini yapacağız burada Türkiye’nin savunma sanayini üst lige taşıyacak milletin gurur abidelerinden biri olacağına inandığımız BMC’nin temel atma törenini yapacağız. 222 hektar alandaki tesiste tank fabrikası, zırhlı araç, ticari araç, motor, hızlı tren ve metro fabrikası gibi pek çok üretim hattı bulunuyor. Toplam yatırım büyüklüğü 500 milyon dolara ulaşacak BMC teknoloji üssü tüm etaplarıyla faaliyete geçtiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak. Ülkemiz ekonomisine 5 milyar dolarlık katma değer oluşturacağını düşünüyoruz. Katar ve pek çok ülkeye 1 milyon dolarlık yıllık ihracat yapmayı planlıyoruz. 2023’de hizmete girecek bu üssün 100 bin metrekarelik ilk fazının temelini atıyoruz. Bu bölümün inşallah 2019’un sonuna kadar tamamlanmasını bekliyoruz.”

KATAR-TÜRKİYE İŞ BİRLİĞİ

“Ne dediler Türkiye battı bitti yatırımlar durdu üretim durdu. Hepsine inat yatırımlar da devam ediyor üretimler de. Bu ülkeyi hazmedemeyenler bu ülkenin duruşuna katlanamayanlar istesenizde istemeseniz de bu ülke bu millet dimdik ayaktadır ve dimdik ayakta yoluna devam edecektir. Sakarya Karasu’ya şehrimizle birlikte Türkiye’nin iftihar kaynağı olacak muhteşem bir tesisi kazandıracağız. İnşallah bunlar ülkemizin bütün yollarına farklılık katacak bu araçlar. Emekleriyle sermayeleriyle ve fikirleriyle bu eserin inşasına katkı sunan herkese ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Küresel sermaye olarak değerli dostum Katar Emiri Şeyh Demim’e şükranlarımı sunuyorum. Burada bir Katar ve Türkiye iş birliği var. Bu işbirliği gerçekten iki ülkenin kazan-kazan esasına göre geleceğe yönelik örnek bir adımıdır. 15 Temmuz’dan kur saldırılarına kadar Katarlı kardeşlerimizin ülkemizde sergilediği dayanışmayı unutmadık. Nasıl Türkiye belli güçlerin Katar’ı kuşatmasında dost olduğunu göstermişse Katar’da bunu ispatlamıştır. El ele verilerek üstesinden gelinen her türlü hadise iki ülkenin kardeşliğini perçinlemiştir. Bundan sonra Türkiye-Katar iş birliği güçlenecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu