En etkili anahtar kurumsallaşmadır

#ferizlide.com

Prof. Dr. Can, TÜMSİAD’da konuştu:  “Belirsizlikle mücadelenin en etkili anahtarı kurumsallaşmadır.”

 

İlgili Makaleler

TÜMSİAD Sakarya şubesinde “Belirsizlik ortamında şirket yönetimi ve kurumsallaşmanın faydaları” konulu toplantı üyelerin katılımı ile gerçekleşti.

 

Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya TÜMSİAD şube başkanı Ahmet Ölmez, yönetim kurulu ve dernek üyesi işadamları katıldı.

 

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Sakarya Şubesi konferans salonun da düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, yönetimin en önemli fonksiyonunun belirsizlikle mücadelede olduğunu belirterek, “Belirsizlik problemini bilimle, ilimle, öngörüyle ve tecrübeli insanların tecrübesiyle çözmeye çalışmalıyız” dedi.

 

Zayıf finansal yapılar üzerine güçlü şirketler kurulamaz.

Risk ve belirsizlik arttıkça şirketleri yönetmenin zorlaştığına da dikkat çeken Can, şu ifadeleri kullandı: “Belirsizliğin hangi anlamda kullanıldığı da önemli. Siyasi belirsizlik mi, ekonomik belirsizlik mi, finansal belirsizlik mi? Geleceği bilemiyoruz. Risk ve belirsizlik arttıkça şirketlerin yönetimi de zorlaşıyor. Bu açıdan kurumsallaşma bir bakıma şirketlerin daha yönetilebilir hale gelmesi demek. Peki ne yapmak zorundayız? Ön görmek zorundayız. Tahminde bulunmak. Plan, program, bütçe yapmak zorundayız. Baktığımız zaman şirketlerimizin öngörüsüz olduğunu görüyoruz. Plan ve bütçe yok, strateji yok. Bunun yerine belirsizlik var, kargaşa var. Belirsizlikle başka nasıl mücadele edilebilir? Bilimle, ilimle, öngörüyle ve tecrübeli insanların tecrübeleriyle sorunları, problemleri çözmeye çalışmalıyız.”

 

Her şirket kurumsallaşma hikâyesini kendi yazacak.

“Bugün belirsizlik ortamında karar verme ile ilgili bilimsel yöntemler var” diyen Can, Kurumsal bir yapıya kavuşamazsak, yazılı çizili hale getiremezsek, şirketimizi uzun vadede yönetemeyiz. Kurumsallaşma nasıl olacak? Bununla ilgili hazır kesin çözümler, reçeteler yok. Her İşletme, her şirket kurumsallaşma hikâyesini kendi yazacak. Uzun ömürlülüğün sırrını kurumsallaşmada aramak gerek. Belirsizlikle mücadelenin en etkili anahtarı kurumsallaşmadır.” şeklinde konuştu.

 

Şirket ömürleri kısalıyor

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Esra Dil ise, işletmelerin ömürlerinin her geçen gün kısaldığına dikkat çekerek, “Türkiye ortalaması 7,5 yıla kadar indiğini gösteriyor. Bizim yaptığımız araştırmaya göre ise şirketlerin uzun ömürlü olabilmesi için ilk önce çok ciddi finansal disiplin gerekiyor.” dedi.

 

TÜMSİAD Şube Başkanı Ahmet Ölmez ise, şirketlerin varlıklarını sürdürebilmesi için  sağlam temeller üzerine inşa edilmesi gerektiğini belirterek ‘’şirket sahipleri ve ortakları şeffaf olmalı, şirketlerimiz sadece bizim değil aynı zamanda devletin ve çalışanlarındır. İşlerimizi yönetirken kendi kusurlarımızı ve kaybettiklerimizi de masaya yatırmamız lazım.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu