Elazığ depremine yakalanan Ferizlili aile

#ferizlide.com: Annesi ve kardeşleriyle oradaydı: Herkes tekbir getiriyordu

Sakaryalı aile Elazığ’da deprem felaketi olduğu anlarda oradaydı. Anne ve çocukları, olay esnasında yaşadıklarını ferizlide.com’a anlattı. Ailenin oğlu Doğukan Tiryaki,”Merdivenlerden inerken herkes Allahu Ekber diye bağırıyordu. Korkunç anlardı” diye konuştu, baba Tiryaki ise,”Ben buradaydım, sabahında gidecektim. Onlara hemen ulaştım, ailemi Allah korudu” ifadelerini kullandı

Elazığ ve Malatya 24 Ocak Cuma günü saat 20.55’te meydana gelen Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremle büyük bir felaket yaşadı. Deprem, Elazığ’da yaşayan 41 kişiyi hayattan koparırken, 1607 kişi ise yaralandı. Yıkımın yaşandığı yerlerde yaralar sarılmaya devam ederken felaketin acısı hala taze.

SAKARYALI AİLE ORADAYDI

Ferizli ilçesinde yaşayan Songül ve çocukları Doğukan, Ensar ile Hayrunisa Tiryaki bu tarihten önce yakınlarını ziyaret etmek için Elazığ’a gitti. Kent merkezindeki yakınlarının evinde vakit geçiren aile üyeleri saat 20.55’te büyük depremi yaşadı. Sarsıntı anında şoka giren aile, kendilerini dışarıya attı. Tiryaki Ailesinden yaralanan veya yaşamını yitiren kimse olmadı.

“HERKES TEKBİR GETİRİYORDU”

Aile üyeleri, o gece yaşadıklarını ferizlide.com’a anlattı. Deprem esnasında annesi ve kardeşleriyle birlikte o evde olan Doğukan Tiryaki, yaşadıkları sarsıntı sonrası sokağa çıktıklarını, o anlarda korkunç bir ortam oluştuğunu ve herkesin yüksek sesle tekbir getirdiğini belirterek, “Birden önce bir bina sallandı, biraz durduk panik yapmamak için bekledik. Perdenin sesleri dolapların birbirine vurması biz korktuk, merdivenlerden inerken herkes oraya doluşmuştu. Herkes Allahu Ekber diye bağırıyordu. Korkunç bir görüntü vardı, kabus gibi anlardı, biz sağ kurtulduk. O panikle arabalara bindik, yollar kilitlenmişti, araçlar kilitlenmişti. Polisler bağırıyordu yollara çıkmayın diye. Arabanın içinde sabahladık, bulunduğumuz evin her yeri çatladı.  Piskolojik olarak çok korkmuştuk,  yara bere almadan geldik Allaha şükür. Odamda tek başıma yatamıyordum, burada oturma odasında yatmıştım geldiğimde.” diye konuştu.

“ÇOK KORKMUŞLARDI, ŞOKA GİRMİŞLERDİ”

Eşini ve çocuklarını gönderip kendisi Sakarya’da kalan zabıta memuru baba Ayhan Tiryaki, ailesine ulaştığı ana kadar büyük korku yaşadığını kaydederek, “Eşimi ve çocuklarımı okul tatil olduktan sonra Elazığ merkezdeki yakınlarının yanına tatile gönderdim. O gün depremi 6. katta yaşadılar. Çok korkmuşlardı, şoka girmişlerdi. Onlara ulaşana kadar olan sürede aklıma kötü şeyler gelmişti. Can kaybı yoktu, yan mahallede büyük kayıplar vardı. Sonraki sabah benim uçağım vardı Elazığ’a, oraya gidecektim süperiz yapacaktım aileme. Deprem oldu iptal ettim gitmedim. Cumartesi akşamı otobüs biletlerini ayırttım yanıma geldiler.” diye konuştu.

Ferizlili olan anne ve baba, 17 ağustos 1999’da meydana gelen Gölcük merkezli depremi de yaşamıştı. Elazığ’da felaketin acısını yaşayanlar için dua eden aile üyeleri, ölenlere de başsalığı dileklerinde bulundu.

Abone Olun
Bildir
guest
3 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Bervin
Bervin
1 yıl önce

Büyük geçmiş olsun Allah bidaha yaşatmasın inşaAllah ölenlere Rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum

Doğukan Tiryaki
Doğukan Tiryaki
1 yıl önce
Yanıtla  Bervin

Allah razı olsun

FERİZLİLİ
FERİZLİLİ
1 yıl önce
Yanıtla  Bervin

amin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
3
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x