Ekonomik Önlem Önerilerimiz

#ferizlide.com: Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş’in basın açıklaması.

Tüm insanlık olarak zor bir süreçten geçmekteyiz. Ülkemizde bu süreci en şiddetli şekilde yaşamakta. Bu sürecin doğru yönetilmesi adına Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanlığı olarak halkımızın ekonomik olarak da bu zor süreci atlatması için destek önerilerimiz şöyledir:

1) Acilen en az 4 hafta süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gereklidir.

2) Tüm çalışanlar Nisan, Mayıs, Haziran aylarında ücretli izinli sayılmalıdır.

3) Devlet yıllık cirosu 1,5 milyon Tl altındaki tüm firmalardan Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarına ait hangi ad altında olursa olsun tüm alacaklarından yıl sonuna kadar hiç işçi çıkarmamaları şartı ile vazgeçmelidir.

4) Devlet yıllık cirosu 1,5 milyon Tl üstündeki tüm firmalardan Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarına ait hangi ad altında olursa olsun tüm alacaklarını yıl sonuna kadar hiç işçi çıkarmamaları şartı ile vade farksız 12 ay ertelenmelidir.

5) Devlet yıllık cirosu 1,5 milyon Tl altındaki tüm firmaların Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarına ait banka kredi borçlarını kredi vade sonuna (eklenecek şekilde) ertelemelidir. Oluşacak vade farkı yıl sonuna kadar hiç işçi çıkarmamaları şartı ile devlet tarafından karşılanmalıdır.

6) Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarına ait kira borçlarından dolayı vatandaşların (şahısların) ve yıllık cirosu 1,5 milyon Tl altında olan tüm firmaların konut/işyerlerinden çıkarılamayacağı yönünde kanun çıkarılmalıdır. Bu borçlar için devlet garanti vermeli ve bu borçlar 3 yıl vadeli devlet tahvillerine bağlanmalıdır.

7) Devlet yıllık cirosu 500 bin Tl altındaki tüm firmalara koşulsuz, faizsiz 6 ay ödemesiz dönem sonrası 12 ay vadeli 20.000 TL kredi olanağı sunmalıdır.

8) Devlet yıllık cirosu 500 bin Tl üstündeki tüm firmalara koşulsuz, düşük faizli ilk 6 ayı ödemesiz 60 ay vadeli (çalışan başına 5.000TL) kredi olanağı sunmalıdır.

9) Çiftçilerimizin istisnasız tüm borçları vade farksız olarak 12 ay süreyle ertelenmelidir.

10) Tüm temizlik ve temel gıda ürünlerinde KDV bizce süresiz (en azından yıl sonuna kadar) SIFIRLANMALI.

11) Tüm bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları yıl sonuna kadar yarım maaş alsın. Kesilen tutar önlemlerde kullanılmak üzere kurulacak fona aktarılsın.

12) İlk başta devlet kemer sıkmalı bu bir başlangıç olsun rant odaklı projeler iptal edilsin. Devlet 10 yıl vadeli bir kamu harcamalarını azaltma planı yapsın.

13) Devlet tarafından döviz üzerinden verilen tüm garantiler TÜRK Lirası’na çevrilmelidir. Hep konuşulan ama hiç dokunulmayan kamunun kiralık araçlarında azaltmaya gidilmelidir.

14) Halkın kemer sıktığı ekonomiler gelişemez bir ticari firma için en büyük teşvik ürettiğini en uygun dengeli fiyata satabilmesidir. Bu ekonominin temel mantığı olursa her dönem yandaşları kalkındırmanın yolu olan teşvikler yerine halkın alım gücünün arttırılması esas alınırsa ekonomi canlanır ve güçlenir.

#ferizlide.com:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu