Egzoz Emisyon Cezası 1. 206TL

#ferizlide.com

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Egzoz Muayenesi Denetimi ile ilgili bülteni aşağıya çıkarılmıştır.

Çevre Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak trafikten kaynaklanan hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla yürürlüğe giren “Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği” uyarınca İlimiz genelinde, Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından, trafik ekipleri ile birlikte yapılan Egzoz Emisyon Pulu/Raporu kontrolü denetimleri artarak devam etmektedir.

En son denetim 27.11.2018 tarihinde Sakarya Cad. Et-Balık Polis uygulama noktasında yapılmış olup egzoz muayenesini yaptırmayan araçlara idari para cezası uygulanmıştır. Ölçüm ve denetim faaliyetleri ilerleyen haftalarda da İlimizin farklı ilçe ve farklı noktalarında belli aralıklarla sürdürülecektir.

Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir. Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir olmak üzere yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarında, egzoz gazı emisyon ölçüm yaptırmak zorundadırlar.

Egzoz gazı emisyon ölçümlerini yukarıdaki belirtilen periyotlarda yaptırmayan ya da mevzuata aykırı konsantrasyonlarda emisyona sebep olan taşıt sahiplerine 2872 sayılı Çevre Kanunun 20. Maddesi uyarınca, 2018 yılında uygulanacak idari yaptırım kararlarında ceza miktarları şu şekildedir:

Uygunsuz emisyon değeri nedeni ile kesilecek ceza miktarı 2.423 TL

Egzoz emisyon pulu/raporu olmadığı için kesilen ceza miktar 1.206 TL

Vatandaşlarımızın herhangi bir idari yaptırım ile karşılaşmamaları için egzoz emisyon ölçümlerini yetkili istasyonlarda belirtilen periyotlarda ölçtürmeleri ve raporlarını araçlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x