Ecevit Keleş, Dünya Çiftçiler Günü Kutlu Olsun…

#ferizlide.com: Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş Dünya Çiftçiler Günü'nü kutladı.

Bahçesinde, tarlasında gece gündüz, kar yağmur demeden çalışarak ailesine, şehrimize ve ülkemize ürettikleriyle destek olan tüm Sakarya çiftçisinin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlarız.

Tabi çiftçimizi bugün bir bayram kutlamayı bırakın varlığını sürdürebilme çabası vermekte. Belediyeler tarım arazilerini türlü cambazlıkla imara açarak, AKP hükümeti yabancı çiftçilere ödediği ürün bedellerini kendi çiftçisine vermeyerek ithalata dayalı tarım politikasıyla ülke tarımını ve çiftçisini bitirmekte kararlılar.

Dünya Çiftçiler Günü Bu vesilesi ile tekrar hatırlatmak isteriz ki Tarım ve hayvancılığın öne çıkması geçmişte başta İstanbul olmak üzere Marmara’nın gıda tedarik merkezi olan Sakarya’nın önemini arttırmakta ve hangi alana yoğunlaşması gerektiğini göstermektedir. Sakarya toprakları da çiftçisi de hazır. Bu konuda toplumun her kesimin düşüncesi önerisi değerlendirilmeli. Bizde bir kez daha Sakarya Tarımı adına önerilerimizi sunmak istiyoruz;

SAKARYA TARIMI ADINA ÖNERİMİZDİR

1) Tarım alanlarını rant talanından korumak TOPRAK KORUMA KURULU VE BELEDİYELERİN görevleridir. UNUTULMAMALIDIR.

2) Öncelikli olarak çiftçinin yaşatılması için ürünleri alınıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmalı, çiftçi ayakta tutulmalıdır.

3) Büyükşehir Belediyesinin kurduğu şirketlerle tarımsal üretime girmesi, çiftçiye rakip olması bizce yanlıştır. Zaten yüksek borcu olan büyükşehir belediyesinin yapması gereken planlama desteği vermek ve Sakarya çiftçisine pazar bulmaktır.

4) Büyükşehir şehrin tarım alanlarını planlamalı, sözleşmeli tarımı organize etmeli ürün ekilmeden satış pazarını sağlamalıdır.

5) Çiftçiye modern tarım uygulama desteği verilmeli, tarımsal verimlilikte sürdürülebilir artış hedeflenmelidir.

6) Planlanmış toplu tarım alanlarında modern tarım uygulamalarıyla sağlanacak yüksek verimle Sakarya MARMARA’nın gıda deposu olacaktır.

7) Sakarya adına balıkçılığı önemli görüyoruz. Bu alanda mutlaka yapılanmaya gidilmelidir.

BİZ HAZIRIZ

Sakarya çiftçisinin yararına olacağına inandığımız yukarıda çok kısa olarak özetlediğimiz çalışmanın detaylarını paylaşmak, hayata geçirmek için Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanlığı olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Rant ve yandaşa kaynak sağlama amacı gütmemek şartıyla Sakarya çiftçisinin ürünlerinin en büyük tüketim merkezleri olan İstanbul, Ankara, İzmir illerine pazarlanması konusunda elimizi değil gövdemizi taşın altına koymaya hazırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu