Dünya Böbrek Günü

#ferizlide.com: Her yıl Mart ayının 2. Perşembesi tüm dünyada “ Dünya Böbrek Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu yıl, hoş bir tesadüf olarak Tıp Bayramı Haftasında kutlanan Dünya Böbrek Günü’nün konusu “Önlemek, Saptamak ve Tedaviye Ulaşmakta Eşitlik - Herkes İçin Her Yerde Böbrek Sağlığı ” olarak belirlenmiştir.

Kocaeli Üniversitesi Hastanesinde “ Dünya Böbrek Günü” için Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Zafer Utkan başkanlığında 12 Mart 2020 Perşembe saat 12.30-13.30 Kocaeli Tıp Fakültesi Hastanesi, Konferans Salonunda bir etkinlik düzenlenmiştir. Kocaeli Üniversitesi çalışanlarının yoğun ilgisi olan bu toplantıya, öğrenciler,

hastalar ve yakınları da katılmıştır.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Zafer Utkan açılış konuşmasında dünyada afetlerin her zaman var olduğunu bizim ülkemizde ise 1999 yılında meydana gelen Marmara depreminin yıllarca tamir edilmesi kolay olmayan maddi manevi zararlar verdi.Bu zararları kapatmak ülkemiz içinde çok kolay olmadı.Bütün insanlarımızın doğal afetler karşısında eğitimli olmaları gereklidir.Bu depremlerden sonra ülkemizde UMKE,AFAD gibi kurumların kurulduğunu belirtti.Bu kurumlardan eğitimlerin yarar sağlayacağını doğal afet anında yardımların daha sağlıklı yapılacağını söyledi. İstanbul Üniversitesi Hastanesin ‘den Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever hocanın Kocaeli Üniversitesine Hastanesinde gelip seminere katıldığı için teşekkür etti.

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Bölümünden Prof. Dr. Betül Kalender Gönüllü konuşmasında;

BÖBREK HASTALIĞI: Nasıl Önleyelim? Nasıl Saptayalım?

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Bölümünden Prof. Dr. Betül Kalender Gönüllü konuşmasında;

1. Ülkemizde her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası:

Kronik böbrek hastalığı çok yaygın, sinsi seyirli bir hastalıktır ve hiç belirti vermeyebilir. Hastalık diyaliz veya böbrek nakli gerektirecek aşamaya gelinceye kadar gizli kalabilir. Türk Nefroloji Derneğinin yaptığı bir araştırmada, ülkemizde her 6-7 erişkinden birinde kronik böbrek hastalığı olduğu saptanmıştır.

2. Böbrek hastalığının en sık nedenleri; Diyabet ve Hipertansiyon:

Bu nedenle, diyabet, hipertansiyon, ayrıca obezite , böbrek taş hastalığı olanlar ve sigara içenler gibi kronik böbrek hastalığı açısından yükse risk grubunda olanlarda gizli böbrek hastalığı araştırılmalıdır.

3. TC. Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun önderliğinde, ‘’Türkiye Böbrek Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı’’ oluşturulmuştur:

Ulusal sağlık politikalarının ana hedefi sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir topluma ulaşmaktır. Bu amaçla, Ülkemizdeki tüm laboratuarlar, kolay bir kan tahlili ile erişkinlerde gizli böbrek hastalığını ortaya çıkarabilecek standartları sağlamıştır. Böylece, kronik böbrek hastalarını erken evrelere saptamak ve hastalığı durdurmak mümkün olacaktır. Önemli olarak, böbrek hastalığı önlenebilir ve en azından erken tanı ve tedavi ile son dönem böbrek hastalığına ilerleme yani diyaliz veya nakil geciktirilebilir.

Ayrıca kan basıncına ve 40 yaşından sonra kan şekerine düzenli olarak bakılması böbrek hastalığının en yaygın nedenleri olan diyabet ve hipertansiyonun erken tanısını sağlar.

Diyabet ve Hipertansiyona yönelik etkin tanı tedavi ve düzenli izlem ile böbrek hastalığı gelişimi önlenebilir

4. Kronik böbrek hastalığı tedavisi pahalıdır, özellikle diyaliz ve nakil maliyetleri sağlık bütçesinde önemli bir yer tutmaktadır. Öyle ki, düşük gelirli ülkelerde, böbrek yetmezliği olan çoğu insana hayat kurtarıcı diyaliz ve böbrek nakli gibi tedaviler yapılamamaktadır.

5. Kronik böbrek hastalığını tedavi etmek yerine, bu hastalığı önlemek daha sosyal ve ekonomik bir yaklaşımdır:

Sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin toplum tarafından benimsenmesi ve uygulanması hastalığın büyük oranda kontrolünü sağlayacaktır. Kronik böbrek hastalığından korunmak için, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve ideal vücut ağırlığımızı korumak, tuzu azaltmak, yeterli su içmek, sigaradan ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmak gerekir.

İstanbul Üniversitesi Hastanesin ‘den Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever konuşmasında AFET TIBBI–AFET NEFROLOJİSİ başlıkları altında Nasıl kurtulalım? Nasıl kurtaralım? Konularında sunum yaptılar.

Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever deprem..vs doğal afetlerde ölümlere yol açan ‘’ezilme sendromu’’la ilgili alanlarında başarılarından söz ettiren ve aynı zamanda tanınan Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever ezilme sendromlarının önlemek amaçlı bilgilerini dünya ile paylaşıyor.Afet Tıbbı öyle bir şeyki kitaplardan öğrenilmeyeceğini belirtti.Afeti kesinlikle yaşamış olmak lazım gelişmiş dünya ülkelerinin yaşamış oldukları afetlerde dahi bir çok aksaklık olduğunu söyledi.

Marmara depreminde dahi enkazdan çıkan birçok kişinin akut böbrek yetmezliğine girdiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever bir çok hastaya Türkiye genelinde diyaliz uygulandı. Afet Tıbbı Türkiye de pek çok ülkeye göre daha deneyimli dedi.

#ferizlide.com:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu