DSİ’den O Habere Açıklama Geldi

ferizlide.com

DSİ Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Ferizli Gölkent (Koyunağılı) Mahallesi’nde tarım yapılan arazilerin kum ocağına dönüşmesine yönelik vatandaşlardan gelen tepki üzerine yaptığımız habere yönelik açıklamada bulundu.

Açıklama şöyle; “Gölkent Mahalle Sakinleri Kum Alınmasına Tepkili “başlıklı haberinize ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Sakarya İli, Ferizli İlçesi, Koyunağılı Mahallesi sınırları içerisinde 1290 parsel numaralı taşınmazın tamamı 32. Şube Müdürlüğümüz bünyesinde yapımı devam eden gölet ve sulama projeleri için kum, çakıl filtre temini için gerekli olup, 2013 yılında kamu yararı kararları ve ruhsatları alınmış ve 2017 yılında yenilenmiş, DSİ ait resmi kum ocağıdır.

Sakarya İlinde;

1-Sakarya Kaynarca Topçu Göleti ve Sulaması ( Sulama alanı 296,4 ha )

2-Sakarya Merkez Beşevler Göleti ve Sulaması ( Sulama alanı 1145 ha )

3- Sakarya Söğütlü Kantar Göleti ve Sulaması ( Sulama alanı 143 ha )

4-Sakarya Merkez Elmalı Göleti ve Sulaması ( Sulama alanı 242 ha )

5-Sakarya Merkez Kışlaköy  Göleti (Hataplı Göleti) ( Sulama alanı 677 ha )

6- Sakarya – Seyfiler Karasu Arası Pompaj Sulaması (sulama alanı 5000ha)

Yukarıda bahsedilen projeler ile 75034 dekar alan sulamaya açılacak olup bölgenin tarımsal alanda kalkınmasını sağlayacaktır.

İzinsiz ekim

Söz konusu kum ocağına ait 16.01.2013 tarih ve 2013-HÜİB-01 izin no’su ile hammadde üretim izin belgesi alınmıştır. Söz konusu 1290 parselin vatandaşlar tarafından ekim yapılmaması için uyarılar yapılmış olup Milli Emlak Müdürlüğü’ne ecri misil alınmaması yönünde yazı yazılmıştır. Bu güne kadar haksız olarak söz konusu araziyi eken sekiz vatandaşımız tüm uyarılara rağmen ekim yapmaya devam etmiş idaremizin faaliyetlerini engelleme girişimlerinde bulunmuştur.

Yanlış bilgilendirme

Kurumumuz açısından kullanılması zaruri olan ocakla ilgili olarak yöre halkının çeşitli kereler engelleme girişiminde bulunulmuş öncelikle ruhsatlı ocağımızı tarım alanı içinde kaldığından ruhsatın iptal edilmesi için başvurmuşlardır. Tarım Bakanlığı nezdinde yapılan girişimlerle ocağın kullanımı yönündeki engeller kaldırılmıştır. Bu haber kum ocağının faaliyet göstermesini istemeyen haksız olarak araziyi kullanmak isteyen bazı vatandaşların yanlış yönlendirmeleri sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi maksadıyla bilgilerinize sunulur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu