Dragon Bot Ekibi Karasu’da

#ferizlide.com

“19 Günde 19 Mayıs 2019” Etkinliği Gerçekleştiren Dragon Bot Ekibi Karasu’da

Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. yılı onuruna düzenlenen “19 günde 19 Mayıs 2019” etkinliği kapsamında yolculuk yapan 15 kişilik Dragon Bot Ekibi Karasu’ya vardı.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 19 Mayıs 1919’un 100. yılı etkinlikleri kapsamında İstanbul’dan devraldıkları bayrağı kürek çekerek Samsun’a götürmeyi amaçlayan ve Karasu’da törenle karşılanan Dragon Bot takımını ziyaret ederek sporcularla bir süre sohbet etti.

Kendileri için düzenlenen coşkulu karşılama töreninden dolayı tüm yetkililere teşekkür ettiklerini ve Karasu’yu çok beğendiklerini ifade eden sporcular, yolculukları hakkında bilgiler de verdi.

Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Fatih Ersoy ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan’ın da eşlik ettiği ziyarette sporcularla bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, tek tek tokalaşarak tebrik ettiği sporcuları İlçemizde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını da ifade etti.

“Kurtuluşumuzun En Önemli Adımlarından Birisi”

Yoğun programlardan dolayı karşılama törenine katılamadıklarını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Ancak bizler gelemesek de, Sayın Kaymakamımız öncülüğünde tüm yetkililerimizin ve vatandaşlarımızın sizlere güzel bir karşılama töreni düzenlediklerinden eminiz.

1919’da başlayan hareketin 100’üncü yılına 2019 yılında gelmiş bulunuyoruz. O gün ülkemiz adına varlık ve yokluk mücadelemizin başlangıç günüydü. 19 Mayıs’ta İstanbul’dan başlayıp Samsun’da biten bu önemli yolculuk ile bir fitil ateşlenmiş ve kurtuluşumuz için önemli bir başlangıcın adımı atılmış oluyordu. Bugünün gençleri de atasının izinde olduğunu göstermek için yine aynı deniz yolunu takip ederek, aynı bayrağı Samsun’a kadar taşıyacaklar. Bugüne kadar karadan çok bayrak taşındığını gördük ama sizler sayesinde denizden taşımayla yeni bir çığır da açılmış olacak.

“Tarihe İmkânsızı Başardığımıza Dair Not Yazdırdık”

Bizler ekmeksiz, susuz yaşayabilen ancak özgürlüğü olmadan yaşayamayan bir milletiz. Özgürlüğümüzü elimizden almak isteyenlere, silahı olmasa bile bu milletin yüreğiyle düşmanın karşısına dikileceğini o günde tüm dünyaya göstermiştik. Düşman karşısında zafere

inanan bir millet ve başında da hedefi olan devlet adamlarımız, komutanlarımız olduğundan, tarihe imkânsızı başardığımıza dair notu yazdırdık.

“Sizler Sıradan Bir Ekip Değilsiniz”

Bize göre sizler sıradan bir ekip değilsiniz, sizler de kendinizi öyle görün. Hepiniz farklı renkleri ve branşları temsil ediyorsunuz. Kurtuluş Savaşımızda da herkes asker değildi. Biri tarlasında çiftini-mahsulünü bıraktı geldi, diğeri belki marangoz atölyesindeki testeresini bıraktı geldi. Tıpkı sizler gibi farklı yerlerden ve mesleklerden bir araya gelmiş kişiler, Kurtuluş Savaşına katılarak büyük bir zafer kazandılar. Sizler de bu ruhun bugün hala yaşadığını bizlere gösterdiniz. İnşallah zor şartlar altında mücadele ettiğimiz yıllardaki aynı inanç ve aynı ruh, sizler sayesinde yeni nesle aktarılmış olacak ve tekrar hatırlatılmış olacak” diye konuştu.

Etkinlik Anı Defterine duygu ve düşüncelerini de yazan Vali Ahmet Hamdi Nayir, ekip sorumlusu antrenör Zafer Benli’ye günün anısına plaket verdikten sonra tüm sporcular ile özçekim yaparak başarılar diledi.

“19 Mayıs’ta Samsun’da Bayrağı Teslim Edecek”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a yolculuğunu temsilen İstanbul’dan yola çıkan 15 kişilik Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü Dragon Bot Takımına; 1 doktor, 1 cankurtaran, 1 şoför ve 8 teknik personel de eşlik ediyor. 30 Nisan’da İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan Türk Bayrağını teslim alan ve Kocaeli’den sonra İlimize uğrayan ekip, sırasıyla Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu ve Sinop sahillerinde kürek çektikten sonra 19 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’a ulaşacak ve Türk Bayrağını Samsun Valisi Osman Kaymak’a teslim edecek.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x