Dernek Başkanı, “Romanları linç etmeyin”

#ferizlide.com: Son günlerde yaşanan bazı tatsız olayların Roman vatandaşların tamamına mal edilmesinden duydukları rahatsızlığı dile getiren Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel " Her yaşanan olaydan sonra Romanları linç edilmesine anlam veremiyoruz.

Her milletin içinde iyisi kötüsü yok mu? Bizler en az sizler kadar Türk’üz ve yerliyiz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen bir kaç olayın faiilerinin Roman vatandaşlardan çıkmasının ardından şehirde dillendirilen “Romanlara önlem alınmalı” söylentileri Sakaryalı Romanları rahatsız etti. 

 

Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel ” Her milletin içerisinde hırsızı, ahlaksızı, katili, sapığı var. Sakaryalı romanlar olarak içimizde bu tür insanların olmasından bizlerde rahatsız ve muzdaribiz. Fakat 3 domates çürük diye bir çuval domatesi kimse çöpe atmaz. Yaşanan bir kaç olay nedeniyle hepimizin karalanmasına kimsenin hakkı yok. İnsanların bizlere karşı bakış açılarını değiştirmeleri gerekiyor” dedi. 

 

Ülkesi için canını vermeye hazır Roman halkına davranıldığı şekilde Laz, Kürt, Çerkez, Abaza, Manav, Macır kime aynı şekilde davranılırsa bundan rahatsız olur, her olaydan sonra bizi linç etmekten artık vazgeçilsin diyen Romanlar Derneği Başkanı Tanyel ” Türkiye’nin her yerinde, her sokağında gün içinde insanlar birbirleriyle kavga ediyorlar. Ancak söz konusu Romanlar olunca iki aile arasında kalabilecek bu kavga Romanlara yönelik linç girişimine ve toplu bir saldırıya dönüşüyor. Sakarya’da ki bir olay Roman Mahallesi değil de herhangi bir mahallede olsaydı iki aile arasında kalacakken ancak söz konusu Romanlar veya Kürtler olunca olay başka türlü oluyor. Kürt mahallesinde kavga çıktıya dönüyor olay” dedi.

 

Arifiye’de yaşanan olay sonrası çok derin bir üzüntü içinde olduklarını dile getiren Başkan Tanyel ” Arifiye’de öldürülen amcamızın ailesine sabırlar diliyorum. Gerçekten çok üzüldük. Fakat her olaydan sonra ötekileştirme operasyonunun başlamasından gerçekten çok rahatsız oluyoruz. Biz en az sizler kadar Sakaryalıyız. Biz en az Türk vatandaşı kadar Türk vatandaşıyız. Eğer gerekirse ülkemiz içinde canımızı vermeye hazırız. Kimsenin kimseden üstünlüğü yok. Bize bu şekilde yaklaşan, bakan herkesi Allaha havale ediyoruz” dedi.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x