Cumhurbaşkanı Böyle Seslendi: ‘Evden Çıkmayın’

#ferizlide.com: Cumhurbaşkanı Erdoğan Çankaya Köşkü'nde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çankaya Köşkü’nde 1. gündem maddesi koronavirüs olan “ulusa sesleniş” konuşması yaptı. 

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: -Tehdit geçene kadar evlerinden çıkmayın. Milletimden ricam bu. Kendimiz zarar görmesekte, virüsü bulaştırabiliriz. 

İlgili Makaleler

-Tedbirlere hep beraber riayet edersek evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz. 

-Bu sıkıntılı süreci daha da güçlenerek atlacağımıza tüm kalbimle inanıyorum.

Pek çok insanın virüse maruz kalması ve bulaştırmasıyla bu virüs yayılıyor. Sağlıklı insanlar rahat atlatıyor ama diğerleri ölümcül risklerle karşı karşıya.

Bu hastalıktan en iyi korunma yolu virüsün bulaşmasını engellemektir. Hiç kimse bencilliği veya özensizliği sebebiyle tüm toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir.  

-Aldığımız tedbirlere destek veren ikazlara destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum.

Elbette bu süreçte adeta virüs ülkemize gelmekte neden geç kaldı diye dizlerini dövenler,  yalan haberlerler milletimizin moralini bozmaya çalışanlar da çıkt. Ülkemize yönelik her saldırıyı nasıl göğüslemişsek bu sıkıntıyı da aynı şekilde karşıladık. Ellerini ovuşturarak virüs ülkemizi teslim alsın diye bekleyenlere fırsat vermeyeceğiz. 

-Hızlı sonuç veren testlerin yapıldığı labaratuvar sayısını 4’ten 16’ya çıkarılmasına karar verdik gerçekleşti. İngiltere ve Arabistan’ın bulunduğu 6 ülkenin ilavesiyle uçuş yasağı getirilen ülke sayısı 20’ye ulaştı. 

-Vatandaşlarımıza fahiş fiyatlarla mal satmaya çalışanlara karşı denetimleri yoğunlaştırdık, cezaları kestik. 

-Tüm hedefimiz insan hayatıdır. Uzaktan eğitimi hem internet hem televizyon aracılığıyla vererek tüm çocuklarımızın erişebilmesine imkan sağladık. Haziran’da yapılacak lise ve üniversite sınavlarının soru hazırlıkları  yapılacaktır. Bu sınavları da ileri bir tarihe ertelemeyi gündemimize alabiliriz. 

-29 Şubat’ta İtalya ile ülkemize arasında tüm trafiği durdurduk. 6 Mart’ta son 14 gün içinde İtalya’da bulunan yabancı uyrukluların ülkemize girişini yasakladık. 

-27 Ocak’ta Dışişleri Bakanımız seyahat uyarılarını yayınlamaya başladık. Riskli bölgelere yapılan tüm uçuşlarda yolcuları termal kamerayla taradık. 3 Şubat’ta Çin’e olan tüm uçuşları durdurduk. 

-Türkiye bu süreci yakından izlemiş, tedbirleri süratla alarak hayata geçirmiştir. 6 Ocak’ta Sağlık Bakanlığımız bünyesinde bir operasyon merkezi 10 Ocak’ta da Bilim Kurulu oluşturularak gelişmeleri takibe aldık. 

-Her ülke bu tehdide karşı farklı tedbirlerle mücadele etmektedir. Kimi hızla sınırları kapatıp sıkı karantina yöntemlerine başvururken kimileri de hastalığı serbest bırakmaktadır.

-Coronavirüs Pandemisi ilan edildi. İnsanların günlük hayatlarında evlerinde kalmalarını sağlamaya yönelik önlemler açıklandı. Dünyada bugün teşhis edilen kişi sayısı 200 bine, bu hastalıktan ölen kişi sayısı 8 bine yaklaşmıştır.

-Yaşadığımız sürecin insanlık üzerinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkaracağını henüz bilemiyoruz. Sanayileşme teknoloji ve bilgi devrimleriyle şekillenen dünyanın nasıl bir şekilde evrileceğini tahmin etmek zordur. 

-Artık hiç bir şeyin eskisi gibi gitmeyeceği ortadadır. Yeni bir döneme giriyoruz, Türkiye’nin bu fotoğrafı özellikle kendi içinde avantajlı bir yerde durdurarak oraya bunu döndürmesi şart.

-Büyük dönüşüm sayesinde hamdolsun Türkiye bu sürece en hazırlıklı şekilde yakalanmıştır. 

-Kimi ülkelerin de ölen ölür kalan sahalarla devam ederiz anlayışıyla devam ettiğini görüyoruz.

-Belirsiz geleceği göz önünde bulundurup değerlendirmemiz gerekiyor. Önümüzdeki sorunun çözümü için gayret edeceği geleceğimizi inşa etmenin gayretini göstereceğiz.

-Yeni koronavirüs veya Covid 19 hastalığı ilk olarak 2019 yılı Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde tespit edildi.

Ocak ayının birinci yarısında hastalığın tam teşhsinin konmasının ardınadn ölüm haberi geldi. Ardından Taytany, Japonya, Amerika’da görüldü.
#ferizlide.com:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu