Büyük Zafer Coşkuyla Kutlandı

#ferizlide.com

Büyük Zaferin 96. Yıldönümü İlimizde de Coşkuyla Kutlandı

Büyük fedakârlıklar ile kahramanlıklara sahne olan ve kurtuluş mücadelemizin en büyük simgelerinden 30 Ağustos Zafer Bayramının 96. yıldönümü, ilimizde de çeşitli programlarla kutlandı.

İlk olarak Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlıklarının Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayan program, Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun makamında tebrikleri kabul etmesiyle devam etti. Valilikteki programın ardından Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde gerçekleştirilen resmi törende Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İdris Acartürk ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile birlikte vatandaşların ve tören birliklerinin bayramını kutladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılırken, Büyük Zaferin 96. yıldönümüne dair şiirler de seslendirildi. Buradaki program askeri birlikler, kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ların geçiş töreni ile son buldu.

Akşam saatlerinde ise 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle Valiliğimizce Şehit aileleri ve Gazilerimiz onuruna, yemek programı tertip edildi.

Şehr-i Mahal’de Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa Vali İrfan Balkanlıoğlu ve eşi Esma Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Garnizon Komutanı Tuğgeneral İdris Acartürk, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Sertaç Kesler, Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İlçe Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Şehit Aileleri ve Gaziler ile basın mensupları katıldı.

Ağustos ayının zaferlerle dolu bir ay olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, “26 Ağustos’ta Malazgirt’te büyük bir meydan muharebesi kazanıldı. Kendisinden kat kat fazla Bizans ordularını Alparslan’ın komutasındaki şanlı Türk ordusu, kısa sürede hezimete uğrattı ve Anadolu bize ebedi yurt oldu. 1. Dünya Savaşıyla birlikte kaybettiğimiz toprakları ve onurumuzu yeniden korumak, kurtarmak amacıyla savaşa girdik. O günkü süper güçlere karşı yeri geldi büyük başarılar kazandık. Çanakkale Savaşında dünyanın birçok bölgesinden gelen ülkeler, muharebe gemileriyle Çanakkale’den girip beş çayını İstanbul’da içeceğiz demişlerdi. Ancak çelik yürekli Türk Ordusu, onları büyük bir hezimete uğratınca, ülkemizi terk etmek zorunda kaldılar. Tabi o savaşta 250 bin vatandaşımız Şehit oldu. Onlardan birisi de benim dedemdi. Rahmetli Ağabeyim dedemin kabrini buldu ve resmini bana gönderdi.

Bu memlekette tutunmak, bu güzel yurdun ve şanlı bayrağımızın gölgesinde huzur içerisinde yaşamak için bedel ödemek zorundayız. Buralarda huzur içinde uyuyorsak, bunu hayatını ortaya koyan Gazilerimiz ve Şehitlerimize borçluyuz. Mesela aynı masada oturduğumuz Diyanet’ten emekli İmam Asım Hocamız, Kaymakam olan biricik oğlunu Şehit verdi. Yine masamızda, Şehit ve Gazilerimizden oluşan derneğimizin başkanı da bir ayağını kaybetmiş. Bunlar kolay şeyler değildir.

Geçmişteki Şehitlerimiz ile günümüzdekiler arasında yakınlarının acıları bakımından hiçbir fark yoktur. Aslında ‘Çanakkale’de 250 bin kişi vatan uğruna Şehit oldu, Sarıkamış’ta 90 bin asker donarak Şehit oldu’ deyip geçiyoruz, ancak bunların hepsinin anaları, babaları, kardeşleri vardı. Onlar da ana kuzusuydu.

Çok önemli bir olay vardır. Yozgat’tan Çanakkale’ye savaşmak üzere giden daha 15-16 yaşlarında Hasan diye bir çocuk varmış. Annesine bir mektup yazarak, ‘Anneciğim! Askere gelirken sen benim başıma, ellerime kına yaktın, komutanlar benimle dalga geçiyor. Hasan sen kız mısın da kına yakarak geldin askere?’ diye. Benden sonraki kardeşim askere gelecek olursa ona sakın kına yakma anne, demiş. Annesi de ona duygulu bir cevapla mukabele etmiş. Tabi o mektup geldiğinde Hasan Şehit olduğu için komutanları okumuş. Annesi Hasan’a hitaben; ‘Evladım! Biz kurban edeceğimiz koçlara geleneksel anlamda kına yakarız, seni de vatan ve din uğruna bu memlekete kurban olarak adadığım için kına yaktım’ diyor. İşte bu milletin anaları, çocuklarını askere böyle gönderiyor.

Yine çok önemli bir vakıa daha var. Daha yeni evli genç bir kız, seferberlik ilanıyla beraber çok sevdiği kocasını Çanakkale’ye uğurluyor ve kocası o dehşet içerisinde Şehit oluyor. Ancak savaşta Şehit olanların hepsi tespit edilememiş ve kayıp durumunda, ölüm kâğıdı da gelmemiş. Sağ olanlar nihayetinde köye dönmüşler, ancak onun kocası ile ilgili bir bilgi yok. Kadıncağızın bir de çocuğu olmuş. Çocuk 5-6 yaşına geldiğinde bile, kadın pencereden hiç ayrılmıyor. Komşuya giderken bile çocuğuna tembih ederek ‘Yavrucuğum! Ben Fatma teyzenlere bulgur kaynatmaya gidiyorum, şayet baban gelecek olursa hemen beni çağır, gelirim’ diyormuş. İşte o kadın 90 yaşında vefat edinceye kadar kocasını beklemiş. İnşallah cennette kavuşmuşlardır.

Bu memlekette çok acılar yaşandı, günümüzde de yaşanıyor. Ancak milli birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece, geçmişte süper güçleri nasıl rezil ettiysek yine ederiz. Yunanlılar Anadolu coğrafyasının tamamından Türkleri söküp atmak üzere İzmir’i işgal ederek içeri girdiler, ama bu memleketin kahramanlarını, birlik beraberliğimizi hesaplayamadılar. Ben Afyonkarahisar’da görev yaptım. İzmir’i işgalden kurtarmak için Şam’dan, Batı Trakya’dan, Gümülcine’den, Diyarbakır’dan, Şırnak’tan, Hakkari’den gelip savaşan ve 15-16 yaşında koyun koyuna yatan Şehitler olduğunu gördüm.

Dikkat ederseniz burada protokol mensupları aynı masada değiller. Şehit yakınları ve Gazilerimiz ile daha fazla kaynaşma olsun diye her masada bir arkadaşımız bulunuyor. Sizlerin her türlü istek, dilek ve şikâyeti bizler için bir emirdir, gerek şahsım, gerekse mesai arkadaşlarım, hepimiz sizler için buralardayız. Çünkü sizler sayesinde bu vatanda rahat ve huzur içerisinde yaşıyoruz” dedi.

Programın sonunda yemek duası yapılırken, Vali İrfan Balkanlıoğlu Şehit aileleri ve Gazilerimiz ile bir süre sohbet etti.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x