Bu sessizliğin sebebi suçluluk mu?

#ferizlide.com: Sakarya'da aylardır dile getirdiğimiz Sakarya Nehri'ndeki kirlilikle ilgili ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın açıklaması sonrasında yetkili hiç bir isimden ses çıkmadı.

Ferizli haber olarak defalarca Sakarya Nehri’ndeki balık ölümlerini ve kirliliği sorguluyoruz. Durumu defalarca haberleştirdik, konuyu sayısız haberde manşetlerimize taşıdık. Kirliliğin olduğu ilçelerdeki tarım müdürlüklerini defalarca inceledi, rapor tuttu ancak uzun zaman geçmesine rağmen sonuç ve yapılan çalışmayla ilgili bilgi verilmedi.

Çevre Komisyonu Başkanı Tuncer Acan, 2 hafta önce komisyon toplantısında konuyla ilgili, “Sakarya Nehri gibi eşsiz bir kaynağın bu derece kirlenmesine ve canlıların yaşam alanlarının yok edilmesine müsaade etmemeliyiz. Nehrin kirliliği 4’ncü seviyeye ulaşmış durumda.” diyerek bir şeyler yapılması gerektiğini söylemişti.

İlgili Makaleler

Son çıkış ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan geldi. Başkan, zehrin temizlenmesi için talep ettikleri 375 Milyon TL’lik kredinin red edildiğini belirterek,”Tesislerin 2010’dan bu yana yetersiz olduğunu, zehirlediğini söyledik. Rapor tutuldu, rapor yapın diyor. Akan suyun Sakarya’ya karıştığı uyarısı var. İstanbul da Sakarya’dan aldığı arıtılmamış suyu içiyor. Bu acil bir konu” dedi.

Yavaş’ın bu açıklaması sonrası hiç bir yetkiliden ses çıkmadı. Nehrin Söğütlü, Ferizli ve Karasu geçişlerinde yaşanan balık ölümleri ve köpürme konusuyla ilgili yapılan çalışmada hangi aşamaya gelindiği konusunda bir bilgi yok. Bu sadece Sakarya değil, nehrin geçtiği Eskişehir, Bilecik ve Ankara’nın da sorunu olmasına rağmen konuya sessiz kalınması tepkileri her geçen gün arttırıyor.
#ferizlide.com:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu