Bu şehrin ana bir strateji planına ihtiyacı var

#ferizlide.com: İlimiz Stratejik plan çalışmalarına öncülük etmeye hazırız

Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında, gerçekleştirilen Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda meclis üyeleri; yönetim kurulunun faaliyetleri, meslek komitelerinin sorunlarının görüşülmesi ve dilek ve temenniler bölümünde görüşlerini dile getirdiler.

Meclis üyeleri, ülke ve şehir hakkında yaşanan son gelişmeler, şehrin ve şehir ekonomisinin sorunları, tarımsal faaliyetler hakkında görüş ve çözüm önerilerine de değindiler.

Yönetim Kurulunun gündeme taşıdığı ve aylık faaliyetleri ile ilgili değerlendirmede bulunan meclis üyeleri hassasiyet gerektiren konulara eğildikleri için SATSO Yönetimine teşekkürlerini de sundular.

“Amerikan Beyaz Kelebeği tarım için büyük bir sorun”

  1. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Abdurrahman Çakar, SATSO Yönetim Kurulu’nun tarım ve hayvancılık konusunda yaptıkları çalışmalar ve gösterdikleri alakadan dolayı teşekkür ederek şunları dile getirdi: “Sakarya’nın il gayri safi gelirinde tarım ve hayvancılığın payı yüzde 20’dir.Türkiye’deki toplam tarımın ülke gayri safi geliri içerisindeki payının 3 katına yakın bir tarım hayvancılık gelirimiz var. Buna hep beraber önem vermemiz gerekmektedir. Bu ili yönetenler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere bu hedefi göz ardı ederek planlamalarımızı yaparsak ne yazık ki yanılırız. Amerikan beyaz kelebeği maalesef tarım için bir bela. Bunun bir dişisi yaprak yüzeylerine 1000 taneye kadar yumurta bırakabiliyor. Yani bir tane kelebek 1000 tane olabiliyor. Bu çok tehlikeli bir şey ve ilk nesli ile mücadele çok önemli. İlk nesli mücadele sürecinde ilaçlı değil mekanik dediğimiz mücadeleler var. Bunlarla mücadele için uçak veya helikopter ile belli alanların ilaçlanması görüşlerine katılmıyorum çok tehlikeli. Eko sistemi çökertmiş oluruz. Bu sorunu takip etmemiz lazım ve ürünümüze zarar vermesini engellememiz gerek.”

“Önce ülkemizin menfaatleri”

 

“Fındık oranı bu sene şehrimizde, yakın illerde ve Karadeniz bölgesinde fena düzeyde değil. Ancak üretim ile ilgili son tahminlerin yapılması için biraz daha zaman gerekmektedir. Amerikan beyaz kelebeği veya benzeri zararlılarla mücadele edilmez ise bu da ayrıca rekolteyi düşürecektir.” dedi.

Eyleme Geçilmeli

  1. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Adnan Borazancıoğlu, ise SATSO Yönetim Kurulu’nun ülke, bölge ve yerel sorunlara yaklaşımı için teşekkür ederek

Fındık üretimindeki sorunlar ve fındık rekoltesinde yapılan açıklamaları değerlendirdi.

Borazancıoğlu konuşmasında “Fındık üretiminde üretici büyükşehirler yanımızda Düzce, Kocaeli’nin bir kısmı, bizim borsamız  ile birlikte eyleme geçip bu eylemin de gerçekten bu hassasiyetle liderliğini yapabiliriz. Bu sorunun üstesinden gelmek için birlikte hareket etmek büyük önem arz ediyor.” dedi.

“Stratejik plan çalışmalarına öncülük etmeye hazırız”

Dilek ve temenniler bölümünün ardından konuşan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün;  “Yönetime geldiğimizden beri sürekli söylüyoruz. Bu şehrin ana bir strateji planına ihtiyacı var. Bazı kurumların kendine ait planları var. Ancak bu planlar birbirinden habersiz ve ortak bir plan değil. SATSO olarak şehrin bir planı olması yönünde çalışmalara önderlik etmeye hazır olduğumuzu gerekli mecralara ilettik ve bununla ilgili odamızda belediyelerin, üniversitenin, valiliğin ve birçok kurum ve kuruluşun katılacağı bir toplantı yapılacak. İhracat kapasitemizi ve ihracatçı firma sayımızı artırmak için yönetime geldiğimizden beri çok yoğun çaba sarfediyoruz ve şehrimizde bulunan 400’ü aşkın ihracatçı sayımızı 1000’e yükseltmek için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x