Bu Rapor Şoke Etti!

#ferizlide.com

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 2018 yılı gıda raporunu açıkladı. Şok eden raporda, denetimlerde izinsiz üretildiği, bozulduğu ve son kullanma tarihi geçtiği tespit edilen 14 ton gıda ürününün imha edildiği belirtildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tüketici sağlığının korunması ve tüketiciye güvenli gıda arzının sağlanması amacıyla yürütülen gıda kontrol ve denetim hizmetleri kapsamında gıda kontrol görevlileri tarafından 2018 yılı içerisinde yapılan denetimlerin sonuçlarını açıkladı.

SONUÇLAR ŞOKE ETTİ

2018 yılında gıda üreten işyerlerinde 3 bin 68 adet, satış ve toplu tüketim yerlerinde 11 bin 677 adet olmak üzere gıda işletmelerinde toplam 14 bin 745 denetim gerçekleştirildi.

Üretilen ürünlerin mevzuata uygunluğunu kontrol etmek amacıyla 692 adet numune alınırken, yapılan analizler sonucunda 54 numunenin Türk Gıda Kodeksine uygun olmadığı ortaya çıktı.

1 MİLYON 539 BİN TL PARA CEZASI

Analiz sonuçları ve denetimde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 285 gıda işletmesine toplam 1 milyon 539 bin 967 TL idari para cezası uygulanırken, 28 işletme faaliyetten men edildi. Ayrıca 5 işletme hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

14 TON GIDA ÜRÜNÜ İMHA EDİLDİ

Yapılan denetimler sırasında izinsiz üretildiği, bozulduğu ve son kullanma tarihinin geçtiği tespit edilen yaklaşık 14 ton muhtelif gıda ürünü imha edildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmesini sağlamak amacıyla denetimlerin aralıksız bir şekilde devam edeceği belirtildi.

Öte yandan tüketiciler, açıkta satılan, menşei belli olmayan, etiketsiz ve ambalajsız ürün satın almamaları, son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri, görülen olumsuzlukları Alo 174 Gıda Hattına ihbar etmeleri konusunda uyarıldı.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x