Bu daha başlangıç

#ferizlide.com: Türk Metal Sendikası ile MESS arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle, AKM önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Türk Metal Sendikası ve MESS arasında yapılan görüşmelerde olumlu sonuçlar alınamayınca ülkede Türk Metal Sendikası işçilerinin bulunduğu fabrikalarda eylemler yapıldı. Şehrimizde de sendikaya bağlı işçilerin bulunduğu fabrikalardan protesto sesleri yükseldi.

Konuyla ilgili dün AKM önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına, Demiryol İş Sendikası, Şeker İş Sendikası, Koop İş Sendikası, Haber İş Sendikası şube başkanları ve çok sayıda işçi katıldı.

“SÖZLEŞME ÜYEMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Gerçekleşen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Türk Metal Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, “Bildiğiniz gibi Türk Metal ile MESS arasındaki toplu iş sözleşmesi müzakereleri 7 Ekim 2019 tarihinde resmen başladı. Ancak bizim hazırlıklarımız bu tarihten çok önce başlamıştı. Çünkü sözleşmenin üyemiz açısından hayati önem taşıdığını biliyorduk. Bunun için her şeyden önce üyemiz ne istiyor ne bekliyor bunu tespit ettik. İki ayrı anket düzenledik. O anketlerden elde ettiğimiz sonuçları bilimsel veriler ve hayatın gerçekleri ile harmanladık” dedi.

“GÜNLERCE ARA VERMEDEN ÇALIŞTIK”

Günlerce ara vermeden çalıştıklarını dile getiren Başkan Meriç, “Sonunda ortaya çıkan çalışmayı üyemizin onayına sunduk. Üyelerimiz temsilcileri aracılığı ile tek tek her maddeyi onaylayarak taslağını oluşturdu. Yani MESS’e verilen üyemizin namusu gibi sahip çıktığı bu taslak aslında kendi taslağıdır. O taslak bizim de onurumuzdur Türk Metal’e emanettir. O yüzden herkes bilsin ki biz o emanete halel getirmeyiz. Bu yolda kimseye boyun eğmedik kimseye eyvallah demeyiz. Ancak bütün iyi niyetimize ve çabamıza rağmen MESS ile uzlaşamadık” diye konuştu.

“ENFLASYON KADAR ZAM YETER DENİLDİ”

5. oturumunda uyuşmazlık zaptı tutup ve masadan kalktıklarını belirten Meriç, “Oysa biz Türk Metal olarak gerçekten de üzerinde uzlaşılabilecek bir taslak vermiş, masa uzlaşmak için oturmuştuk. Ancak muhatabımız tarafımızdan aynı yaklaşımı göremedik. Biz yeni hakları konuşalım derken onlar kazanılmış haklarımıza göz diktiler, biz çağdaş çalışma koşulları derken onlar esnek çalışma, kıstalyem denkleştirme gibi çağdışı uygulamaları dayattılar. Biz alın terimizin karşı deyince de onlar size enflasyon kadar zam yeter dediler. Bu bizim için sözün bittiği yerdi” şeklinde konuştu.

“TUTANAK TUTUP MASADAN KALKTIK”

 Tutanağı tutup masadan kalktıklarının altını çizen Başkan Meriç, “İşte ondan sonra Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalardan sesler yükseldi. O sesler hakkını arayan işçinin alın terinin karşılığını isteyen emekçinin, enflasyon dayatmasına hayır diyen Türk Metalcinin sesidir. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz Türk Metal olarak üyemizin hayır dediği hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz. Tamam diyene kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuşarak işçilerin sloganları ve meşaleleri ile basın açıklaması sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu