Deprem Açıklaması Korkuttu!

ferizlide.com

TMMOB Başkanı Cemal Gökçe: İstanbul’u yakın gelecekte 7’nin üzerinde büyüklükte deprem bekliyor.

17 Ağustos’un 19. yıldönümünde Erenler’de düzenlenen toplantıda konuşan TMMOB Genel Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul’da bekledikleri depremin Marmara bölgesini büyük ölçüde etkileyeceğini söyledi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) Cemal Gökçe, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 19. yıldönümünde Sakarya’nın Erenler ilçesinde düzenlenen “Depreme hazır mıyız?” başlıklı toplantıda konuştu.

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi(İMO)’nin ev sahipliği yaptığı toplantıya 17 Ağustos depreminden etkilenen Bursa, Balıkesir, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale illerinden oda yöneticileri ve basın mensupları katıldı.

Depremle ilgili genel bir sunum yapan Başkan Gökçe, 17 Ağustos Depremi ve yaşanan diğer depremlerin Türkiye’ye verdiği zarardan bahsederek devlet yetkililerini bu konuda gerekli çalışmayı yapmaya davet etti.

İstanbul’da yaşanmasını muhtemel gördükleri depremi Marmara bölgesini de etkileyeceğini söyleyen Başkan Cemal Gökçe, “Nasıl 17 Ağustos depreminde İstanbul depreminde Eskişehir, Zonguldak ve yaklaşık olarak 15 ilimiz etkilendiyse İstanbul depreminden de bu bölge yeniden etkilenecektir. İstanbul depremi 7 ve üzeri büyüklükte bir deprem ortaya çıkaracaktır.

İstanbul’da yakın gelecekte 7’nin üzerinde büyüklükte deprem beklediklerini belirten Başkan Gökçe, “17 Ağustos’u değerlendirirken ülkemizin tarihine ve bu bölgeye bir kez daha bakmak gerekiyor. İstanbul, yani Bingöl’den başlayan Kuzey Anadolu fay hattı geliyor yakınımızdan geçiyor, Marmara denizini yarıyor ve oradan Yunanistan’a geçiyor. Bu fay son derece önemli bir faydır. Sürekli olarak deprem üretmiştir. 1966 Varto Depremi de Kuzey Anadolu fayı üzerinde olmuştur. 1939 Erzincan Depremi de aynı şekilde. 17 Ağustos 1999 depremi de bu fay üzerinde olmuştur. Bu fay üzerinde bir deprem olmuşsa o deprem geriye doğru veya ileriye doğru mutlaka büyür. 17 Ağustos Gölcük merkezli deprem, Kuzey Anadolu fay hattının yeni bir deprem üreteceğiyle karşı karşıya bıraktı bizi. İstanbul’da Avcılar’ı, Bağcılar’ı, Güngören’i başka yerlerinde eğer 50’den fazla yapınız yerle bir oluyorsa 30 bin yapınız önemli ölçüde zarar görüyorsa, Marmara Deniznin içinden geçen ve yapı stokunun son derece sorunlu olduğu bildiğimiz İstanbul’un 7 ve üzeri yaşayacağını bildiğimiz bir depremde nelerle karşılaşacağımızı bir düşünün.” dedi.

Gökçe, yaşanmasını muhtemel gördüğü deprem felaketinin İstanbul’a 100 milyar dolarlık ekonomik zararı olacağının hesaplandığını kaydederek şöyle dedi: “Yakın gelecekte, biraz sonra da, 10 yıl sonra da, 20 yıl sonra da bilim insanları yaklaşık olarak 30 yıl içinde artı ve eksi yüzde 63 oranında bu bölgede bir deprem daha bekleniyor. Nasıl 17 Ağustos depreminde İstanbul depreminde Eskişehir, Zonguldak ve yaklaşık olarak 15 ilimiz etkilendiyse İstanbul depreminden de bu bölge yeniden etkilenecektir. İstanbul depremi 7 ve üzeri büyüklükte bir deprem ortaya çıkaracaktır. Sesimizi yükseltmezsek çok pahalıya mal olacak bize, 17 Ağustos’u aratacak. Türkiye ekonomisi, ben 1999 yılında değerli meslektaşlarım İstanbul’un yaşayacağı bir depremde sırf İstanbul’da can kayıplarının dışında ortaya çıkacak ekonomik kaybın 100 milyar dolar olduğunu hesaplamıştım, yanlış değil bu, bugün için de geçerli. Ülkemizin bağımsızlığıyla aeş değer bir durum bu.”

Ordu ve Rize’de yaşanan sel felaketine değinen Gökçe, “Bir kaç gün önce Ordu’da yağmur yağdı, Rize’de yağmur yağdı, İstanbul’da yağmur yağdı, Ankara’da ve Bursa’da yağmur yağdı bir çok ilimizde yağan yağmurlar her nedense afete dönüşüyor. Akarsu yatağını eğer 100, 200, 300, 400 yıl öteye giderek o akarsuların taşkın kısmının nerelere kadar uzandığını bilmeden o bölgelere yapı yaparsanız, köprü ayak açıklıklarınızı ona göre hesaplayamazsanız Ordu’da yaşandığı gibi köprüleriniz çökecek, evleriniz ve yapı stoklarınız açıktır ki akarsuların altında kalacaktır. Sayın Rize başkanı bağırark koşuyor seli görünce. Akarsu yatağı üzerine yapılan o yapıyı akarsu taşkınını etkilememesi mümkün değil.” dedi.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x