Borç batağındaki esnaf krediye yüklendi

#ferizlide.com: Ekonomik kriz esnafı da olumsuz etkiledi. İşlerini çevirmek isteyen 2 bin 250’nin üzerindeki esnaf, yılın ilk 11 ayında Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden 120 milyon liralık kredi kullandı.

Ekonomik kriz Sakaryalı esnafı olumsuz etkiledi. İşlerini döndürmek isteyen 2 bin 250’nin üzerindeki esnaf, sadece sicili temiz olanlara kredi veren kooperatiften yılın ilk 11 ayında 120 milyonluk kredi kullandı. Sakarya Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Birliği Başkanı Ali Yılmaz, küçük esnafa düşük faizli devlet destekli kredi vermeyi sürdürdüklerini söyledi.

 

Kooperatife bağlı 13 bin 329 üyenin bulunduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, “2019 yılı içerisinde ise 150 milyon TL civarında bir kredi verilecekti. Bunun 120 milyonu dağıtıldı, geriye kalan 30 milyonun da yıl sonuna kadar verilmesi hedefleniyor. Verilen 9 milyon 813 bin TL’nin dönüşü olmadı ve bunun 5 milyonu depremden önceki borçlar” dedi.

 

Sadece sicili temiz olanlara kredi veren kooperatife başvuranların sayısındaki artışı, yaşanan ekonomik krize bağlayan esnaf ise, “Kooperatifin haricinde bir de bankalara borcumuz var. Borç batağında yüzen ve işini döndüremeyen arkadaşlarımız ise maalesef kepenk indiriyor. Biz de yanımızda çalışanlar işsiz kalmasın diye borçla da olsa gemiyi yürütüyoruz” dedi. 

Haber: Yenihaber

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x