BMC Karasu’daki Yatırımını Durdurdu

#ferizlide.com

Karasu’da 2 bin 500 dönümlük arazi üzerine savunma sanayisi yatırımı yapacak olan BMC şantiyesinde çalışanlar ani kararla İzmir’deki fabrikaya gönderildiler.

Bu karar, BMC yatırım yapmaktan vazgeçiyor yorumlarına neden oldu

Karasu’ya savunma sanayi fabrikasını ilçeye kurmak isteyen BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından bir süre önce ilçede başlatılan çalışma sırasında sürpriz gelişmeler yaşandı.

Karasu ilçesinde tahsis edilen 2 bin 500 dönüm arazi üzerinde çalışma yapan BMC şantiyesinde çalışan yaklaşık 50 kişi İzmir’deki fabrikaya çağrılırken Karasu’daki çalışmalarda durduruldu

Savunma sanayi alanında yatırım yapması planlanan BMC, Karasu’da yapacağı 470 milyon liralık bir yatırımla raylı sistem araçları üretecek.

Proje Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilen alanın içerisinde, 70 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecek.

Daha önce savunma sanayi araçları üretimi için ÇED olumlu raporu olan BMC bu kez de arazi içinde raylı sistem araçları, bunların aksam ve parçalarının üretimi ile Ar-Ge faaliyetleri yürütmeyi planlanıyor.

Proje kapsamında hafif ve ağır raylı sistem araçları (tramvay ve metro), bölgesel ve hızlı trenler gibi geniş bir ürün yelpazesinde üretim yapılması hedefleniyor.

Fabrikanın faaliyete geçmesiyle birlikte 500 kişinin istihdam edilmesi bekleniyordu.

Hatırlanacağı üzere Karasu İhsaniye’de Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi İlan edilen 222 hektar büyüklüğündeki arazi münferit yatırım yeri olarak AK Parti MKYK üyesi Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC’ye devredilmişti.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x