BMC Durdu Altay İzmir Yolcusu

#ferizlide.com

Altay’ın güç grubu geliştirme işini üstlenen BMC, Sakarya’daki fabrikasının inşaatını durdurdu. Savunma Sanayi Başkanlığı kaynakları, Altay’ın bu durumdan etkilenmeyeceğini belirtti.

Ekonomik kriz savunma sanayi sektöründe de etkisini gösteriyor. Altay ana muharebe tankının güç grubu geliştirilmesini üstlenen BMC’nin, üretimi yapacağı Sakarya Karasu’daki fabrikasının inşaatını durdurduğu öğrenildi. Öte yandan önceki gün yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) toplantısında imzalanması beklenen Altay’ın seri üretim sözleşmesi gündeme gelmedi.

AKP’nin eski MKYK üyesi Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC’ye devlet tarafından verilen büyük teşvik desteği, Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. 

BAKANLAR KURULU ARAZİ VERMİŞTİ

Şubat 2016’da alınan Bakanlar Kurulu kararıyla BMC’ye savunma sanayi kenti inşa etmek üzere Sakarya Karasu’da 2 bin 500 dönüm arazi tahsis edilmişti. Ancak söz konusu arazide dört fabrika inşa ederek savunma sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak üretimi yapma planları yarım kaldı.

Şirket yetkilileri, fabrika inşaatının durdurulmasıyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınsa da iddiaları reddetmediği ifade edildi. Aydınlık’tan Turan Salcı’nın haberine göre, Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan bir kaynak ise, “BMC, Altay tankının güç grubu geliştirmesini üstlenmeye devam edecek ancak yer değişikliği olacak” diyerek, şunları ekledi: “Büyük ihtimalle İzmir’deki fabrikada yapacaklar. Ancak sözleşmeye bağlı kalınacak ve takvimde herhangi bir aksama olmayacak.”

SSİK toplantısında gündeme gelmeyen seri üretim ihalesini de değerlendiren kaynak, “Daha önceki SSİK toplantısında BMC ile seri üretim anlaşması imzalanmasına dair karar çıkmıştı. Şu anda BMC ile Savunma Sanayi Başkanlığı’nın bu sözleşmeyi imzalaması gerekiyor. Ancak henüz öngörülen bir tarih yok” dedi. Odatv.com

 

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x