Bitki çayları ne kadar güvenilir?

#ferizlide.com: Diyetisyen yazarımız İşılay'ın kaleminden

Bitki çayları ne kadar güvenilir?

Soğuk havaların iyiden iyiye kendini hissettirdiği bu günlerde sıcak bir şeyler içmek ne kadar iyi geliyor değil mi?

Sıcak içecek deyince aklımıza ilk gelen de çay oluyor çoğu zaman.

Bitki çayları da siyah çay kadar tüketilmese de sağlık açısından yararlı olduğu düşünülen ve sağlığın korunması ya da hastalık durumlarında kullanılan çaylardır.

Peki son yıllarda alternatif tıp adı altında daha sık duyduğumuz bitki çayları acaba sandığımız kadar sağlıklı mı?

Bitkisel çayların hammaddesi çoğunlukla bitkilerin yaprak, çiçek, kök ve meyve gibi değerli kısımların kurutulması sonucunda elde edilmektedir.

Ve en yaygın hazırlanış biçimi su ile haşlayarak demlemedir.

Ülkemizde en sık tüketilen bitki çayları ıhlamur, adaçayı, ısırgan, biberiye, kekik, papatya, kuşburnu gibi bitkilerden hazırlanmaktadır.

Bu bitkiler bünyesinde antioksidan denilen ve sağlık açısından oldukça yararlı bileşikler barındırmakta ve hazımsızlıktan, kan şekerinin düzenlenmesine kadar pek çok yararlı etkileri bulunmaktadır.

Bu kadar yararlı içecekleri nasıl oluyor da sağlık açısından zararlı hala getiriyoruz peki?

Bitki çaylarında ilk dikkat edilmesi gereken nokta gerçekten doğru bitkiyi alıp almadığımız aslında. Şöyle ki bir aktara girip istediğiniz papatya ya da bahçede topladığınız papatya acaba sağlık açısından yararlarını her yerde okuduğunuz papatya mı, yoksa sizi zehirleyebilecek olan başka bir cins bitki mi?

Bu konu üzerinde uzmanlaşmış bireylerden yardım almak ya da her geçen gün daha fazla yaygınlaşan güvenilir marka poşet çaylar kullanmak bu sorunun çözümünde faydalı olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta alacağınız bitkinin aktarda ne zamandır sizi beklediği, uygun şartlarda depolanıp depolanmadığıdır. Acaba şifa niyetine aldığınız ıhlamur kaç yıl önce alınıp tezgaha konuldu?

Siz aldıktan sonra demlenmek için evde nerede ve ne kadar bekledi? Bu aşamada poşetli, ürün içeriği açık bir şekilde kutunun üzerinde belirtilen poşet çaylar gıda güvenliği bakımından daha sağlıklı olacaktır. Ya da kendi bahçenizden topladığınız ıhlamur gibi bitkileri mevsiminde, bekletmeden tüketmek en iyi yöntem olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken üçüncü konu demlenme yöntemi ve süresidir. Kışın sobanın üzerinde demlenip bir gün boyunca orada duran ve gelip geçtikçe içilen ıhlamurun kokusu geldi mi burnunuza? Peki saatlerce kaynayan ıhlamur sağlık açısından ne kadar faydalı olacaktır sizce? İşte bu sorunun cevabı bitki çayı yapmak için kullanacağımız bitkiye göre değişmektedir.

Bitki çaylarının faydalı olabilmesi için bitkiye göre demleme yöntemi ve süresi seçilmelidir. Gereğinden fazla kaynatılan bazı bitkilerin toksik (zehirleyici) bileşenleri çaya geçirdiği bilinmektedir. Ayrıca çay demlemede kullandığımız materyal de önemlidir. Ihlamur ve adaçayı ile yapılan çalışmalarda cam veya porselen demliğin diğer materyallerden elde edilmiş demliklere göre daha sağlıklı olduğu belirlenmiştir.

Dördüncü ve bence en önemli konu ise mevcut bir hastalığınız ya da sürekli kullandığınız bir ilaç olup olmadığı. Doğal olduğunu düşündüğümüz, bu nedenle sağlık açısından kullanılmasında sakınca görmediğimiz bitki çayları var olan bir hastalığımızı daha kötü hale getirebilir; kullandığınız ilaçlarla etkileşime girerek ilacın etkisini arttırıp, azaltabilir.

Örneğin kan sulandırıcı ilaç kullananların zencefil veya yaban mersini içeren çaylardan uzak durması istenir. Çünkü bu çaylar kan sulandırıcı ilaçlarla beraber kullanıldığında ilacın etkisini arttırarak iç kanamalara neden olabilmektedir. Bu nedenle bilinen kronik bir hastalığınız; sürekli kullandığınız bir ilacınız varsa doktorunuza danışmadan hiçbir bitkisel takviye ürün kullanmayınız.

Bitki çayları konusunda alternatif tıp ve sağlıklı beslenmenin günümüzde trend olması nedeniyle yapılan çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Fakat hala yeterli düzeyde değildir. Bu nedenle hamileler, emzikli anneler, iki yaş altı çocuklar, kronik hastalığı olanlar ve ilaç kullanan bireylerde doktora danışmadan kullanılmasını önermiyoruz.

Ayrıca televizyonda, sosyal medyada sıkça reklamlarına rastladığımız (zayıflama, kilo alma vb amaçlarla satılan) içeriği asla açıklanmayan, belirtilmeyen bitki çaylarına itibar etmeyin. Sağlığınız bu kadar ucuz yöntemlerle heba edilmeyecek kadar değerli bir hazine, kıymetini bilin.

İşılay Kuş Ferizli 13. Ekim 2019

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu