Bebek Dostu Kurum ve Kuruluşlara Plaket

#ferizlide.com

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında Bebek Dostu unvanı alan kurum ile kuruluşlar için düzenlenen plaket törenine katıldı.

Adapazarı’nda bir otelde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Program Koordinatörü Melek Kılıç, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Kaşkaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa Zor, hastane yöneticileri ve sağlık personelleri katıldı.

“Sakarya Altın Bebek Dostu İl Unvanını 2018 Yılında Aldı”

Programın açılış konuşmasını yaparak 2006 yılında Bebek Dostu seçilen ve 2018 yılında yapılan ulusal değerlendirmeler sonucu Altın Bebek Dostu İl Unvanı alan Sakarya’daki çalışmalara dair bilgiler veren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, “Ülkemizde ve İlimizde 0-6 ay arası sadece anne sütünün verilmesi oranında henüz istenilen düzeye gelinemedi. Bu anlamda hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik Dünya Sağlık Örgütü WHO, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF ve Sağlık Bakanlığımızın işbirliğinde Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı yürütülmektedir. Bu program kapsamında ülkemizin her yerinde olduğu gibi İlimizde de başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, halkımıza, özel kuruluşlar ile kamu kurumları çalışanlarına yönelik farkındalık etkinlikleri düzenlenmektedir.

“%100 Başarı Sağlanmıştır”

İlimizdeki 296 Aile Hekimliği Biriminden 295’i bu unvana layık görülürken, 16’sı kamu ve 4‘ü özel hastane olmak üzere tüm hastaneler, Bebek Dostu Hastane unvanı almışlardır. Bu konuda %100 başarı sağlanması İlimiz adına gurur vericidir. Bunun yanı sıra, annelere bebek sağlığı ve emzirme konularında yardımcı olan farklı ilçelerimizdeki 19 eczanemiz de, Bebek Dostu Eczane unvanını almaya hak kazanmıştır. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğümüzce Valilik Kampüsü içerisinde Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek, Bebek Bakım, Beslenme ve Emzirme Danışmanlığı Odası da kurulmuştur” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Program Koordinatörü Melek Kılıç, “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” ile ilgili yapılan çalışmalara dair bilgiler verdi.

“Bebekler En İyi Dostlardır”

Ailelerimizin en masum üyelerinin, en günahsız fertlerinin bebekler olduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Dostluğa en layık olanlar da yine bebeklerdir. Anne-babaların kabul gören duası olan bebeklerimiz, göz aydınlığımız ve aynı zamanda geleceğimizdir. Onlar üzerindeki hassasiyet ve ihtimam, mutlaka her ferdin, her ailenin, her toplumun görevi olmalıdır.

“Allah’ın Yarattığında Hata Bulamayız”

Her şeyin yerli yerinde olduğu belirli bir düzen içerisinde Yüce Allah’ın tüm nimetleri insanlığın hizmetine sunduğunu görebiliyoruz. Yeter ki biz o nimetlerin farkında olalım, nankörlük etmeden, hakkı hak sahibine teslim edebilelim. Anne karnında özel bir beslenme sistemi ile bütün ihtiyaçları giderilen bebeklerimiz, doğduktan hemen sonra da yine aynı şekilde Yüce Yaratan’ın kendisi için hazırlamış olduğu özel bir programla kendi ihtiyacını karşılayacak şekilde dünyaya gönderiliyor. Buraya kadar hiçbir hata bulamayız ancak ondan sonra her şey bizim hatamızla, bizim yanlışımızla değişiyor.

“Tüm Kurum ve Kuruluşlarımızı Tebrik Ediyorum”

Sağlık kuruluşlarımız verdikleri farklı hizmetlerin yanı sıra, özellikle bebeklerimizi korumak, onlara dost olmak için gösterdikleri gayretli çalışmalarıyla özel bir takdiri de hak ediyorlar. Birer sağlık kuruluşu görevi üstlenen eczanelerimiz de, sosyal sorumluluklarını, insani sorumluluklarını ticaretlerinin önünde görerek büyük bir gayret içerisinde bulunup, takdir ve plaketle ödüllendirilmeyi hak etmişler. Yine aynı şekilde iş yerlerimiz, insanımıza duydukları sorumluluk, topluma duydukları sorumluluk ve devletimize duydukları sorumluluk sonucunda başarılarının belgesi olarak plaketle ödüllendiriliyorlar.

“Geleceğe Yapılan Yatırımlar Önemli”

Gönül arzu ediyor ki bütün dünya, ülkemizdeki bütün aileler, bütün ticari kuruluşlar, bütün işyerleri, bütün sağlık kuruluşları bu masum yavrularımızın dostu olabilsinler. Bize kazandırılmış olan bu Altın Şehir unvanını da, Bebek Dostu unvanını da bütün İllerin kazanmasını arzu ediyoruz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da bize düşen en önemli görev, geleceğe yatırımı en güzel şekilde yapmaktır.

Bu konuda güzel bir amaç doğrultusunda gayret sarf eden bütün görevlilerimizi ve buna destek verip, başarılarını plaket ile taçlandıran kurum ve kuruluşlarımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ulusal Bebek Dostu Değerlendirmeleri sonucu Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı kapsamında İlimizde Bebek Dostu unvanı alanlar ile bu unvanlarını devam ettiren firmalar, sağlık kuruluşları ve eczanelere plaketleri ile teşekkür belgeleri, Vali Ahmet Hamdi Nayir ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x