Başkanı Adem Sarı’nın basın açıklaması

#ferizlide.com: "TOBB aracılığıyla Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a ilettilen talepler hayata geçti"

Sakarya Ticaret Borsası (STB) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı tedbirlerin alındığı bir dönemde, üyelerimizin sıkıntı ve önerilerini tepe kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine iletmiştik.

Birlik olarak odalar, borsalar ve sektör meclislerinden gelen sorunları ve önerileri talepler doğrultusunda ilgili kamu kurumlarımıza ilettiğimiz talepler sonuçlanmıştır.

Buna göre;

1. Perakende, AVM, Demir Çelik, Otomotiv, Lojistik- Ulaşım, Sinema, Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil Konfeksiyon ve Etkinlik – Organizayon sektörleri için Nisan, Mayıs ve Haziran’daki Muhtasar, KDV, SGK ödemeleri 6’şar ay ertelenecek

2. KGF desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, böylece 350 milyar TL’nin üzerinde ilave kefalet limiti sağlanacak. Kullandırımlarda likidite ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere öncelik verilecek.

3. Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve ilave finansman desteği sağlanacak.

4. Kamu bankaları ve bazı özel bankalar tarafından vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonu faizi gibi ödemeler için ilave kredi limiti tahsis edilecek.

5. İhracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

6. Reeskont kredisi geri ödemelerine 90 güne kadar vade uzatımı sağlanacak, yeni kullanımlara 12 ay ek taahhüt kapama süresi verilecek, kredi kullanım süreleri 240 güne ve uzun vadeliler için 720 güne çıkarılacak.

7. KOSGEB’in 30 Haziran’a tahakkuk edecek alacakları 2021 yılına ertelenecek.

8. Çalıştırılamayan personelin brüt maaşının %60’ına kadarının İşsizlik Fonu’ndan alınmasını sağlayan Kısa Çalışma Ödeneği süreci kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak.

9. Bu dönemde çalışılamayan mesainin telafisi için tanınan Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartılacak.

10. Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek.

11. İcra ve iflas takipleri 30 Nisan’a kadar durdurulacak.

12. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline ‘mücbir sebep’ notu düşülecek.

13. Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

14. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.

15. Havayolu yolcu taşımacılığında KDV oranı 30.06.2020 tarihine kadar % 1’e indirilecek

16. Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek.

17. Teknoparklardaki kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerden 2 ay süreyle kira alınmayacak.

18. Geri kazanım payı (GEKAP) beyannameleri altı ayda bir verilecek.

19. Kapıkule Sınır Kapısı’nda (öncesinde Habur’da başlatılmıştı) tampon bölgede şoför, dorse veya konteyner değişimi başlatıldı. Uygulama İpsala ve Hamzabeyli kapılarına da yaygınlaştırılacak.

Üyelerimizden gelen sorun ve önerileri iletmeye, sorunlara çözüm bulmaya yönelik çalışmalara devam edeceklerini söyleyen Sarı ayrıca yeni tip koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen tüm işletme ve girişimcilere çağrıda bulundu; “Çalışanını koru, istihdamını düşürme, ihtiyacın olan kaynak Kısa Çalışma Ödeneğinde. Başvuruları başlayan çalışma http://iskur.gov.tr adresinde detaylı bilgileri yer alıyor.

“Hem sağlık hem de ekonomi anlamında bugünleri birlikte atlatacağız” dedi.

#ferizlide.com:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu