Başkan Özten hedeflerini ve projelerini anlattı

Söğütlü Belediye Başkanı Koray Oktay Özten, Yenihaber'den İbrahim Şener Sak'a verdiği röportajda hedeflerini ve projelerini anlattı.

Söğütlü’nün Belediye Başkanı Koray Oktay Özten, göreve başladığı 31 Mart seçimlerinden itibaren bu güne kadar geçen süreci, Haber Müdürümüz İbrahim Şener Sak’a anlattı. Özten, 15 yıldır belediye başkanı olmak için aday adayı olduğunu belirtirken, “Nasip bugüneymiş” dedi. Özten’in ilçesi için düşündüğü ilk hedef, Söğütlülük bilinci oluşturmak olduğunu söyledi. Özten, tarım ve sanayi alanında büyümek istediklerinin de altını çizdi

Siyasete girişiniz nasıl oldu. Belediye Başkanlığına kararı nasıl verdiniz? 
Benim babam Söğütlü’nün ikinci belediye başkanı. 1970 yıllarda babam belediye başkanlığı yaptı. Bende Hukuk öğrencisiydim, o zaman siyaset damarlarımıza girdi ki herhalde. Bende Söğütlü belediye başkanı olacağım dedim. O gün bu gündür de bu işin peşindeyim. 2002 yılında AK Parti kurulunca, kurucu ilçe başkanı, kadın kolları başkanı benim kardeşimdi. Başkanı da eniştemdi. Bana böyle bir teklif geldi. Şansımıza o dönem adaya adayı bolluğu yaşandı. 2004, 2009, 2014 yıllarında da aday adayı oldum. 2019 yılında  tekrar aday oldum.  Hatta dalga geçenler bile oldu.  Nasip bu güneymiş olduk işte hayırlısıyla işin başına geçtik. 
Seçildikten sonra aileniz ve çocuklarınız iletişiminiz, günün yaşantınız nasıl değişti?
Tabi daha önce Milli Eğitim Müdürüydüm. Orada mesai saat 5.30 veya 6.30 bitiyordu. Bu belediye başkanlığında 7/24 esas tabi ki. Çocukları biraz göremez olduk. Birde biraz daha tutumlu hale geldik herhalde. Çocuklar soruyor baba biz artık fakirlerdik mi diye. Parayı az harcamaya başlamışım Belediye’yi tasarruf yapalım derken evi de sıkmışız. Ben hiç farkında değilim. Ama gene de zevkli. Her işi düşen size geliyor insana hizmet etmek güzel bir şey. İhtiyacı olana  yardımcı olmak güzel bir şey. 
Söğütlü’nün bir analizini yapar mısınız?
Söğütlü ilimize göre birazda bölgemize göre değerlendirmek lazım. Malum İstanbul’dan yolla çıkarak doğuya doğru giderken Gebze, Pendik, İzmit sonrasında Sapanca’ya ardından merkeze geliyorsunuz. Artık kuzeye doğru ilerliyorsunuz çünkü kuzeyde liman var demir yolu var. Buraya geçerken de çıkış noktası Söğütlü. Şuan ilçemizde  40 fabrika var ve bu fabrikalarda 5 bin kişi çalışıyor.  Şuan ilk olarak konuk açığını kapatmak gibi bir hedefimiz var. Sağ olsunlar bizden önce imar çalışmaları yapılmış. Bizde bu çalışmaları değerlendirerek, Söğütlü’yü bu yarışa sokacağız. Komşu ilçemizde bu konuda hızla ilerliyor. Ama biz sanayi de ve tarımda  büyüteceğiz.  Bir ova projemiz var. Söğütlü’müzü komple içine alıyor. Söğütlü’nün belli bir kısmını harici büyüme imkânı yok, biz sanayi ve tarımı bir arada yürütmek zorundayız, yatırımları ona göre yapıyoruz. Zaten büyükşehir belediyesinin bunla ilgili bir projesi var. Mısırdan yağ üretme projesi. Bunla ilgili biz gerekli hazırlıkları yaptık devrettik. Bu proje ile Mısırın piyasasını esnaf değil piyasa kendisi belirleyecek. Bizde mısırdan başka üretim yapılmıyor. Bunla ilgili hamle yapmamız gerekiyor çiftçimizi rahatlatmamız gerekiyor.
Soru: Tarım arazileri demişken, bölgeniz en çok su baskınlarıyla gündeme gelen bir bölge. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Su baskınlarından en çok Akçakamış Mahallemiz etkileniyor. Akçakamış mahallesi il genelinde toplulaştırma yapılan tek yer. Bir dönüm arazi bulamazsınız. İçinden geçen bir kanal var. Yerleşim alanı içinde kaldığı için tıkanıyor.  Burada, Büyükşehir Belediyemiz ve DSİ ile görüşüyoruz.  Kanal temizlenecek. Gerekirse  korger boru hattı döşerek, gelen suyu deşarj edeceğiz.

İkinci OSB bu bölgeye ne katkı sağlayacak?
İkinci OSB  içinde göleti ile, yerleşim alanları, okullu, cami ile yaşayan yeni bir şehir olacak. Yaklaşık 3 bin dönüm üzerinde10 bin kişinin yaşamasını bekliyoruz. Sanayi Bakanlığından onay çıktı. Senetler oluşturulmaya başladı. Şuan kurulan dernek üzerinden  yer talepleri alınıyor. Bize verilen  bilgilerde %65 doldu.  Ancak biz seçici davranıyoruz. Çevreyi kirletecek, uyumu bozacak yanlış imar planlarıyla sıkıntı yaratacak firmaları almıyoruz.  Seçici davrandığımız için böyle , yoksa doldurmak için yapsak üç günde dolar gider o kadar çok talep var çünkü.

‘İlk hedefim Söğütlülük bilinci’
Göreve başladığınız andan itibaren, öncelikli hedefiniz ne oldu. Nasıl bir Söğütlü’yü hayal ediyorsunuz?

İlk hedefimiz Söğütlü bilincinin oturmak oldu .  Çünkü bir malumuz Söğütlü il merkezine en yakın ilçe. Bu nedenle bizim esnafımız gelişmiyor. Ben halkımızdan şunu rica ettim. Kendim dahil mümkün olduğunca Söğütlü esnafından alışveriş yapıyoruz.  Bunun için esnafımız olduğu yerde harekete geçireceğiz. Arz talep dengesini değiştireceğiz.  Bunun için ulaşımlarla ilgili plan projemiz var.   En azından bunları belli saatlerde veya devamlı olarak gelen otobüsü Söğütlü’ye indirip ondan sonra devam etmesini sağlamayı düşünüyoruz. Tabi  bu büyükşehirin projesidir. O otobüsten birkaç kişi  inerse, bir hareket getirebiliriz. OSB’miz var ama, onalar kendi işlerini kendileri görebiliyor. Söğütlü’ye faydaları yok. Maksudiye, Kurudil ve Türkbelikışla bize bağlıdır ama bizimle ulaşımları yok. Onları da haftanın her günü ilçemize gelmelerini sağlamak istiyorum.  Bu mahalleler yaşayan bir kişi resmi işlemlerini halletmek için önce Adapazarı’na geliyor, ardından tekrar Söğütlüye geliyor. Bu gibi ulaşım sorunlarını gidermek için Büyükşehir Belediyesinin karar alarak düzenleme yapacak. 
FUAR ALANIMIZ HAZIR
Sağ olsun bundan önceki başkanımız 18 çalışması yaparken fuar alanında 18 dönüm alan ayırmışlar.  Hemen otobanın kenarında.  Büyükşehir desteği ile fuar alanını hazır hale getirmeyi planlıyoruz. Fuar alanı olarak ilimizde tek ayrılan yer burası. İl Merkezine de yakınız.  Merkezle fuar alanının arasındaki alan 10kilometre. Camili den bile yakın. Bu sene yaptığımız festivali eğer düzenleme yapabilirsek burada yapacağız. Mevcut fuar alanımız artık yetmiyor. 36 sene önceki teknolojiyle şimdikiler bir değil. Şuan da Sakarya da ne kadar traktör satan firma varsa hepsi katılıyor. Bu sene ki firma 70 tane firma katıldı. 
Peki Söğütlü’nün üniversiteye bakış açışı nasıl. Üniversite hakkında çalışmalarınızdan bahsedermisiniz?
İlimizde hedef her ilçede bir fakülte. Eğer ilimizde de böyle bir fakülte kurulursa, hareket gelecek. Biz buna hazırız, fakülte yerlerimiz hazır. Bizim ilçemizde ise Spor Meslek Yüksek okulu gelecek. Bu fakülteler ilçelere hareket getirecek. Fakat yatırımları biraz uzun süreceği benziyor. İlçemizde kurulacak fakülte için 400-500 dönümlük kampüs alanımız hazır. 
Sağlık Hizmeti almak için
Yenikent’e gitmesinler’

İlçenizde sağlık yatırımları hakkında bilgi verirmisiniz. Geçmişte, şehir hastanesinin kurulması ile ilgili  düşünceler vardı. Şuan ki durumdan bahsedermisiniz? 
İlçemiz her tarafa yakın olduğum için lüks diye düşünebilir. Fakat biz tam teşekkülü açık kalp ameliyatının, beyin ameliyatının yapılacağı bir hastaneyi talep etmiyoruz. Şuanda bizde önceki başkanımızın yaptırdığı bir binamız var. Hastaneye uygun diye düşünüyoruz. Onu da Sağlık Bakanlığına teklif ettik.  Bizim amacımız akşam beş olduktan sonra ilçemizdeki hastalar kalkıp Karaman Mahallesinde bulunan Yenikent Hastanesine iğne vurdurmaya gitmesin, bir tansiyonunu ölçtürmeye gitmesin.  Bu hastane ile  diğer acil servislerin yükünü azaltsın. Şimdi çok acil bir hasta varken benim teyzem oraya bir tansiyonunu, ilaç yazdırmaya gitmesin. Diğer hastaya bence haksızlık. Onun için diyorum ki en düşük seviyede Sağlık Bakanlığı kraterlerine uygun, röntgenin çekebileceği çok acil ilk müdahalenin yapılabileceği tahlillerini yapılabileceği, iğnesinin yapılabileceği veya ilacını gösterebileceği bir iki uzman doktorla , üç beş yatak kapasiteli bir sağlık kuruluşu  için uğraşıyoruz. 
Anadolu Lisesi hazırlığı 
Öte yandan  buda bizim seçim vadimizdi zaten ilçemize bir  Anadolu lisesi kazandıracağız.  Şu an çok programlı lise içinde, Anadolu Lisezi eğitim veriyor. İlçemizde FETÖ’ den kalan bir bina var öğrenci potansiyeline göre önümüzdeki yıllarda bu binayı da Anadolu lisesi haline getirip, çok programlı içersin de ayıracağız. Ama bizim eğitimde hedefimiz meslek liseleri konusunda teknolojiye yakın, yenilenebilir enerji, Raylı sistemlerle  ilgili okullar kazandırmak. İkinci Organize Sanayi işçi arıyor.  Bizim nüfusumuz 15 bin.  Onun için b az ve öz kaliteli insanlar yetiştirip ilçemizdeki gençlere sahip çıkamaya çalışıyoruz.
Vekillerimiz her kapıyı açtı
Bu hayale ulaşmak için, tüm imkanlarınız mevcutmu. Bu noktada AKP Genel Merkezi, bakanlık, Büyükşehir Belediyesi noktasında gerekli desteği görüyormusunuz?
Çok teşekkür ediyorum hiç ummadığım kadar iyiler siyasi yönden hangi kapıyı çaldıysak gerek il parti gerekse vekillerimiz gerekse il başkanları diğer vekillerimiz il başkanımız zaten ilçe başkanımız çok uyumluyuz kendisine hassasiyetle hususiyetle teşekkür ediyorum. Sakarya ikincisiyiz oyumuza en çok artıran birinci ilçeyiz şu anda bizim için bunlar gurur verici inşallah halkımızın göstereceği bu teveccühü bizde çalışıp bir ekip halinde bu işleri halledeceğiz. İl başkanlığımdan, il genel merkezimize kadar, Cumhurbaşkanımıza kadar, sayın bakanlarımıza kadar ulaştığımız herkesin yanımızda olduğunu gördük.
‘Muhtarlarımız sahip çıktı’

Muhtarlarla diyaloglarınız nasıl? Projelerde desteklerini görüyor musunuz?
23 mahalle 23 muhtarlığımızın önce taleplerini aldık.  Biz bu talepleri seçim zamanı verdiğimiz sözler dahil olmak üzere ve de söz vermediklerimiz dahil aciliyetlerini göz önünde bulundurarak bir sıralama yapıyoruz. Her mahallede başladığımız işi bitirip, diğer mahalleye geçiyoruz.  En büyük güzellikler ise muhtarlarımız bu işe sahip çıkması. Hepsine çok çok teşekkür ederim Allah razı olsun.
 Göreve başladığınız 6 aylık dönemler neler yaptınız. Göreve nasıl bir belediye tablosu ile başladınız?
Altı ay sürecinde İstanbul seçimi de girdi biliyorsunuz biraz farklı çalışmalarda yaptık. Ama nasıl bir belediye bulduğunuz sorusuna teşekkür ederiz. İyi belediyecilik sergilediler. Bilgi, birikim  ile hazırlanarak bırakılmış. 
Turizme bakış açınız nasıl. Turizm ile ilgili yatırımlarınız olacak mı?
Şimdi biliyorsunuz turizm bacasız fabrika. Biz İstanbul’un bir banliyösü olduk. İstanbul dan çıktığımızda hiçbir ışığa takılmadan ayağını gazdan çekmeden Sakarya’nın göbeğine kadar gelebiliriz. Otoban çıkışıyla bizim  Akgöl arasında yedi kilometre. Akgölde asfaltlama çalışmasını büyükşehrimiz yaptı.  Bize Orman Bakanlığından, Akgöl çevresinde 79 dönüm bir araziyi mesire alanı yapmak üzere 30 yıllığına kiraladık. Bu proje kapsamında gölde su yükseltme çalışması yapacağız.  Aynı bölgede trap atışları ve atış poligonumuz var. Bütün Sakarya halkıda oraya gelebiliyor. 
SÖĞÜTLÜ KALESİ 
Piknik alanlarımız var, spor alanlarımız var, yürüyüş yollarımız var. Ama asıl yapılması gereken ve yapacağımızda ilimizde bütün uzuvlarıyla ayakta kalan bir tane tarihi eser var kalesi çünkü Söğütlü Kalesi. Çünkü yıllarca çalılıklar içinde, orman içinde kaldığı için hiçbir kimse zarar veremedi. Biz orayı açtırdık yaklaşık on beş yirmi sene önce açılmıştır. Bütün belediye başkanları bir kademe ileriye götürerek bugüne kadar geldi. Kaleyle Akgölümüz arası kuş ucumu dört yüz metre. Ama araçla gitmeye kalkarsak yirmi kilometre.  Bizim projede hedefimiz Büyükşehir ile birlikte Akgöl ile kaleyi birbirine bağlamak. Burada yürüme ve bisiklet yolları ile alışveriş mekanları ile bir turizm alanı planlıyoruz.  İnanıyoruz ki bu proje bittiğinde İstanbul’dan bile gelecek kişiler olacak.  Bununla ilgili bir proje yapıyoruz bakanlığı sunacağız. Turizmle ilgili diğer bir düşüncemiz ise Çadır ve Karavan turizmini canlandırmak,. Hafta sonları diğer göletlerimizi geziyorum. Karavanla gelip talip yapanlar var. Bunun için belirlenen alanlara, karavan turizmi yapan vatandaşların ihtiyacı olan elektrik ve su hatlarını çekerek, bu turizm alanını da harekete geçirmek istiyoruz. İlçemizin çiftçilerine yönelik te projelerimiz olacak. Bugün organik ürünlere bir eğilim var.  
KARAVAN TURİZM
İlçemize karavanla veya başka  şekilde gelenler köy ekmeği istiyorlar, gezen tavuk yumurtası istiyorlar. Çitçimizin ürettiklerini satacakları bir pazarı, otoban kenarında açmayı planlıyorum. Birkaç noktada  var. Öte yandan bizim şöyle bir şansımız var. Çevremizde kırk tane fabrika var. Bundan otuz tanesi yeme içme sektörü üzerine. Özgülü, Güneşoğlu gibi isimler burada üretim yapıyor. Buda bizim için şans. 
İmar ve konut sektörü ilçenizde nasıl. 
Şu anda her bütün imar çalışmalarımız yapılmış. İlçemizde 6 tane müteahhit firma inşaat yapıyor. Şuan ilçemizin mevcut imar alanlarının yüzde 60’ı dolu. Bunların doldurmadan yeni imar alanı açmayı planlamıyoruz. Ancak özellikle toplu konut hamleleri için yeterli yerimiz var.

İbrahim Şener SAK

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x