BAŞARI

BAŞARI 

Yeni eğitim öğretim yılının, ülkemize, çocuklarımıza, velilerimize, öğretmenlerimize başarı getirmesini diliyorum. Öncelikle belirtmeliyim ki, çocuğumuzun gösterdiği başarısızlık ya da başarıda, biz büyüklerin önemli payı vardır. Başta, anne babalar olmak üzere, okul idareleri ve öğretmenlerimizin, öğrencinin başarısını etkileyen, en önemli belirleyicileridir. Çocuğumuz başarılı olunca, bütün büyükler, bu durumu övünerek anlatır.

İlgili Makaleler

Herkes başarıda pay sahibi olduğunu ileri sürer. Başarısızlıkta ise veli öğretmeni öğretmen veliyi sorumlu tutar.

Aslında suçlu aramak yerine, öncelikle veliler her gün, çocuğunun okulda ne yaptığını sormalı, öğretmenlerle mutlaka iletişim halinde olmalı, başarıyı artırmak için, nelerin yapılabileceğini öğretmeni ile konuşmalı ve gereken tedbiri almalıdır.  Başarıyı etkileyen, en önemli etkenlerden birisi de öğretmenin, öğrencilerin yaşadığı evleri, ziyaret etmesidir.

Daha yolun başında, bazen bocalayan bazen geri kalan öğrencileri, aileleri, öğretmenleri desteklemeli ve onları başarabileceklerine dair cesaretlendirmelidir. Maddi durumu varsa, çocuğun özel ders almasına imkân tanınmalı, hangi dersten geriyse o, ders ile ilgili özel ders desteği alınmalıdır.

Ben yıllardır, ikiye, üçe giden, çocukların hala okuma öğrenemediğine, şahit oldum hepsi de aile ile işbirliği yapılarak, çok şükür çözüldü ve çocuklar okuma yazmayı öğrenince, kendilerine geldi, hayata tutundu.

Okuma yazma bilmediği için, arkadaşları tarafından dışlanan, alay edilen öğrenci, bu durumdan kurtulduğu için kendine geldi, o da diğer arkadaşları gibi başarısızlığın, aslında bir kader olmadığını biraz sistemli, çalışma ile birçok zorluğun, başarılabileceğini anlamış oldu.

Çocuklarımızın zekâ seviyeleri, aslında bir birine çok yakındır. Biz büyüklerin, onlara karşı olan, ilgimiz ya da ilgisizliğimiz, başarıyı etkileyen en önemli unsurdur. Çocuklarımıza günde, yarım saat, bir saat ayırdığımız zaman, onların olumlu yönde ne kadar, değiştiklerine şahit olacağız. Çocuklar bir çiçek gibidir, ne kadar ilgi şefkat gösterirseniz, o kadar başarılı olurlar. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızla, daha fazla ilgilenip, onların ileride başarılı, mutlu bireyler olmasında pay sahibi olabiliriz.

Geri bırakılan, çocuklara sahip çıkalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu