Balkan Rumeli Türkleri Seçim Değerlendirmesi

ferizlide.com

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu’nun 24 Haziran Seçim Değerlendirmesi.

Ülkemiz bir seçimi daha büyük bir olgunlukla geride bırakmıştır. Yeni dönemde, yeni bir yönetim şekliyle yönetileceğiz. Bu düşünceyle yeni yönetimin ülkemize hayırlı olmasını Cenab’ı Allah’tan niyaz ederiz.  Bu vesileyle Balkan Türkleri olarak yeni yönetim sistemiyle yönetilirken; eski alışkanlıklardan bazılarının da terk edilmesini istiyoruz. Terk edilmesini istediklerimiz neler mi?

HİÇ KİMSE ÖTEKİLEŞTİRİLMEMELİ

Seçime katılıp oy kullanarak demokrasinin işlemesine katkı koyan herkese mezhepsel ve ırksal bir ayrım yapılmaksızın her vatandaşa eşit davranılmalı. Biz ve onlar’ söylemi bir kenara bırakılmalı, hiçbir vatandaş ötekileştirilmemeli.

‘YURTTA SULH, CİHANDA SULH’

Bugün ülkemiz, bulunduğu coğrafyanın hassasiyeti gereği zorlu problemlerle uğraşmaktadır. Başta komşularımız olmak üzere, sorun yaşadığımız devletlerle bir uzlaşma zeminin temin edilmeli; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de vurguladığı gibi ‘ Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi taviz vermeksizin hayata geçirilmeli.  Suriye’deki durum bir an önce olağan hale dönüştürülerek, Suriye ile kesilmiş olan ilişkimiz  tekrar ‘komşu ülke’ ilişkilerine dönüştürülmeli.  Memleketimizde misafir ettiğimiz Suriyelilerin can güvenliklerini sağlayacak koşullar oluşturularak ülkelerine dönmeleri sağlanmalı.

TERÖRLE MÜCADELE DEVAM ETMELİ

Yeni yönetimin başta PKK-FETÖ gibi hain terör örgütleriyle ayni azimle mücadelesine devam etmeli. Devlet, terörün her türlüsüne karşı önlem almalı. Bu bağlamda ülkemizin vatan haini teröristlerden temizleneceğine ve Türk Milletinin beklentilerini karşılayacağına olan inancımız tamdır.

TÜKETEN DEĞİL, ÜRETEN TÜRKİYE

Ekonomik olarak en önemli beklentimiz, ekonominin acil olarak düzeltilmesi, kaynakların düzgün ve etkin olarak kullanılmasıdır. Üretim toplumu olmak için gereken şartlar oluşturulmalı. Yeni istihdam alanları açılmalı, elde edilen gelir de adilce paylaştırılmalı. Güzel yollar, güzel köprüler, güzel havaalanları yaptık. Yapanlardan Allah razı olsun. Ancak artık Türkiye’nin bütçesi sanayiye yönlendirilmeli. Sanayi ve tarım başta olmak üzere tüm sektörler desteklenmeli ve desteklemelerde de ayrımcılık yapılmamalı. Bilim ve teknolojinin gelişmesi için alt yapı hazırlanmalı, gençlerin önü açılmalı. İnsanların kapasitelerine ve ufuklarına göre yeni açılımlar oluşturulmalı, gençler ‘iş’ diye, sokak sokak gezmemeli.

KÖYDEN KENTE GÖÇ DURDURULMALI

Allah’ın bir lütfu olarak, bu kadar verimli topraklar üzerinde kurulan ülkemiz, tarım ve   hayvancılık konularında ithalata dayalı bir yapıyı asla hak etmemektedir.

Yeni kurulacak sistemde tarım ve hayvancılık politikaları yeniden yapılandırılmalı; köylü ve çiftçinin üretimine destek verecek politikalar geliştirilmeli. Özellikle seçim öncesi gündeme gelen ‘tarımın yetersizliği’ propagandasına son verilmesine yönelik adımlar atılmalı. Çiftçimizin beklediği desteklemeler yapılmalı, çiftçi ve köylünün şehirlere göçü durdurulmalı. Çiftçi ve köylü yerinde doyurulmalı ki köylerimiz tekrar çocuklar ve gençler ile şenlensin.

BİLİMSEL, LAİK VE EŞİT EĞİTİM

Türk çocukları, Türk milletinin geleceğidir. Milli eğitim güçlendirilmeli. Gençlerimiz farkı eğitimler almamalı, eğitimde birlik olmalı. Milli eğitim sadece devlet eliyle, devlet okullarında verilmeli; özel eğitim kurumları tarihe karışmalı. Eğitimde tüm çocuklarımıza ve gençlerimize fırsat eşitliği tanınmalı. Sürekli değiştirilen milli eğitim sistemi siyasi bir alan olmaktan çıkarılmalı; Atamızın da belirttiği gibi zeki ve çevik olması gereken Türk gençliği, çağımızın şartlarına uygun yetiştirilmeli, kendine uygun hedefler koyabilen bireyler haline gelmeli. Eğitim bilimsel, laik, eşitlikçi ve demokratik bir hale dönüşmeli. Atatürk ve Cumhuriyet kazanımlarını inkar eden değil; Atatürk ve Cumhuriyet’i koruyup, kollayan gençler yetiştirilmeli. Tüm öğrencilerin konaklama yapabileceği yurtlar bir an önce bitirilmeli. Dün yapılan hatalarla FETÖ’nün kucağına itilen çocuklarımızı, devletin kanatları altında yurtlarda ikamet etmeli.

DİĞER BEKLENTİLERİMİZ…

Yargı sistemi ile ilgili eleştirilere kulak verilmeli ve yasal düzenlemeler yapılmalı. İşe alımlarda liyakata önem verilmeli, mülakatlar, torpil ve particilik bitmeli. Ülkenin parası boşa harcanmamalı. Enerji sektöründe yapılan yatırımlar ülkenin geleceği açısından çok önemli. Yenilenebilir enerjiye ağırlık verilmeli, teşvikler arttırılmalı. Vatandaşın elektiriğe, petrole, doğalgaza yapmış olduğu harcamalar ve vergiler düşürülmeli.  Sanata destek verilmeli. Kadına ve çocuğa, şiddet ve tecavüz konusunda özel çalışmalar yapan yeni bir üst kurul oluşturulmalı. Hayvan hakları ile ilgili yasalar bir an önce çıkartılmalı.

Tüm değerli dostlara selam ve muhabbetlerimizi sunarız

.Zürfettin Hacıoğlu

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu

Genel Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu