Balkan Rumeli Türkleri Ankara Ziyaretleri

AKP ve CHP ziyaretleri...

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu ve beraberinde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Parti  genel merkezi Toplantı salonunda, Ak Parti genel merkezinde ise Şehircilik  ve İl, İlçeler  ve  Kültür işlerinden sorumlu Genel Başkan yardım  Çiğdem Karaaslan’ı makamlarında ziyaret ederek, Türkiye’de ve Balkan ülkelerindeki soydaşlarımızın Sıkıntılarını birlikte değerlendirdiler.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu Ziyaretlerden sonra yaptığı açıklamada; “Halen Bulgaristan’da  Göç devam ediyor, Türkler üzerinde  oyunlar oynanıyor, ‘Ekonomik Ambargo’  uygulanıyor, Türkler ’in ürettikleri alınmıyor, Türkler’in yaşadığı yere yatırımlar yapılmıyor.  30 Yıl önce Meydana gelen isimlerin değiştirilmesi  ve isimler konusunda tekrar isimlerin geriye iade edilmesi söz konusu.

Kosova’da ve Makedonya’da, Fetöcülerin halen faaliyetlerine devam ediyor olması, hazırlanacak olan çalışmalara destek olma anlamında. Bir an önce TRT Balkanın, Balkan kanalının kurması ve yayına girmesi soydaşlarımız bekliyor.

Balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlara T.C. Kimliği verilmesi veya ömür boyu İkamet Belgesi verilmesi.  Balkanlarda yaşayan Türklerin ekonomik sıkıntılılarından dolayı, gelişmiş olan Avrupa ülkelerine göç etmeleri, balkan ülkelerimizde ki genç kardeşlerimizi de, Türk yatırımcı iş adamlarının yeni iş sahaları ile yurt dışına gitmelerinin önlenmesi bekliyoruz.

Genel Başkan Mutlu Bulgaristan’da Türk çocuklarına öğrenmesi için okullarda daha fazla saat ayarlamaları ile birlikte, çocuklarımız da daha fazla Türkçe öğrenme fırsatını bulmuş olacaklardır.

Ak Parti il ve ilçelerde Şehircilik Kültürden Sorumlu Genel Başkan yardımcısı Çiğdem Karaaslan ise; Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonun  yurt içinde ve yurt dışında  çalışmalarını yakından takip ediyorum. Bahsettiğiniz konuların çözüme kavuşması içinde ilgili kurumlar ile görüşmeye başlayacağım ve son gelişmleri ve neticeleri sizlere bilgilendireceğim. Ziyaretinizle birlikte, Balkan ülkelerinin de, sizler alanda bizler ise Ankara da ki çalışmalarımızı karşılıklı olarak değerlendirme fırsatını bulduk, teşekkür ediyorum.” diye belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Beraberinde Genel Başkan yardımcısı Fail Öztırak’ında bulunduğu toplantı da Kemal Kılıçdaroğlu; “ Balkan ülkelerinde ki sorunları en iyi bilen, alanlarda vatandaşlarımız ile en yakın görüşen, dinleyen, yaşayan sizler siniz. Bunun için de Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu olarak Balkanlarda ve Türkiye’de yapacağınız çalışmalarınızı, bizlere bir proje halinde genel başkan yardımcımız Faik Öztırak’a teslim ederseniz daha iyi olur. Bizler de CHP olarak, gerek Meclis’te gerekse diğer ortamlar da sizlerin isteklerinizi gündeme getirilmesi yardımcı olabiliriz. Önümüzde ki günler de İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile birlikte program yapmaya çalışıyoruz. İnşallah tüm balkan ülkelerini ziyaret etmeye gideceğiz, soydaşlarımızla birlikte görüşüp hasret gidereceğiz.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu