Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Toplantısı Yapıldı

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Sabri Mutlu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Birlikte Edirne Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan’ın ev sahipliliği yaptığı Büyükkarıştıran Belediyesi tesislerinde gerçekleştirildi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Toplantısında Bulgaristan’da ve Türkiye’de Yaşanan Sorunları Tartışıldı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Sabri Mutlu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Birlikte Edirne Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan’ın ev sahipliliği yaptığı Büyükkarıştıran Belediyesi tesislerinde gerçekleştirildi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu basın yayın tanıtımından sorumlu genel başkan yardımcısı Erol Ulu toplantı sonrasında yaptığı açıklamada;

“Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu 30 yıl önce yapılan asimilasyon sürecinin hala devam ettiğini ve o dönem de yapılan ‘etnik temizlik’ sürecinin de tüm hızı ile devam ediyor.

“Bu anlamda özellikle Bulgaristan’daki köylerin boşaldığını, gençlerimizin ise ekonomik baskıya maruz kaldıkları için Avrupa ülkelerine ve Türkiye’ye göç ettiklerini gözlemlemekteyiz.

Bulgaristan’daki yaşayan insanlarımızın azınlık hakları söz konusu olduğunda yine ciddi suiistimallerin yapıldığını tüm kamuoyunu görmektedir.   Türkçe eğitimin seçmeli olması büyük bir eksikliktir,  bu eğitimin Türk çocuklarımızın da daha iyi bir eğitim görmeleri için mutlaka zorunlu olması gerekmektedir.” Dedi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Mutlu; “Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımızın haber alma konusunda  ulusal tv günde sadece 10 dk Türkçe haberlerin  yayınlandığını belirterek bu konu da tv yayın yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Erol Ulu; “Konfederasyon olarak yurt dışında ve yurt içinde ki vatandaşlarımıza yeni çıkan yasaları yakından takip ettikleri ve yeni bilgileri Federasyonlarımızın aracılığı ile  bilgilendirmekteyiz. Genelde bize Bulgaristan’da ve Yunanistan’da yaşayan çifte vatandaşlarımızın  sorunları gelmektedir. Yardımcı olmaya çalışıyoruz, bu konularda bilgi almak isteyen arkadaşlarımızda ilgili derneklerimize, federasyonlarımıza gidip bilgi alabilirler.” dedi.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x