Bakan Pakdemirli attığı imzayı unuttu…

#ferizlide.com

‘Tarım, savunma sanayisinden daha önemlidir’ diyen tarım Bakanı Pakdemirli, Ferizli ve Söğütlü’de toplam 760 hektar tarlaya tarım arazisi değil diye imza attığını unuttu.

Arifiye ilçesindeki Toyota Fabrikası’nda düzenlenen yeni hibrit otomobilin tanıtım programına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, program sonrası Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Almanfous Süt Ürünleri Fabrikası’nda incelemelerde bulundu.

Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaretinde yetkililerden bilgi alan Pakdemirli, daha sonra Hendek ilçesindeki bir otelde Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, iş adamlarının katıldığı ‘Mini Sektör’ toplantısına katıldı. Toplantıda tarım sektörünün sorunları konuşuldu.

Basından öğrenildiğine göre AK Parti Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ekrem Yüce, “Sakarya tarımın ve kültürün beşiğidir. Sakarya tüm kültürleri besleyen bir ildir. Sakarya Türkiye’de ve dünyada birinci olan bazı ürünleri temsil etmektedir. Fındık bunlardan bir tanesidir. Önemli bir üretim kalemimizdir. Yine ayva 60 bin ton üretimi ile ilk sırada yer almaktadır. Kiraz da bunlardan bir tanesidir. Tabii sadece bunlar değil kanatlı ve büyükbaşta da önemli yatırımlarımız vardır” dedi.

Toplantıda konuşan Bakan Pakdemirliyse yaptığı açıklamada, “Tarımı olmayan ülke, mutfağı olmayan eve benzer. Toprağın ve tarımın siyaseti olmaz. Tarım, savunma sanayisinden daha önemlidir diyorum. Neden savunma sanayisinden daha önemli, çünkü her şeyiniz olabilir, roketleriniz, uçaklarınız olabilir. Her türlü teknolojiniz olabilir ama evde buzdolabı boş ise, insanların karnı açsa burada yapacak bir şey yok. En temel ihtiyacımız tarım. Gıda, bu anlamda tarımın ben her zaman her şeyden daha önemli bir konumda olduğunu söylüyorum” diyen bakan Pakdemirli, geçtiğimiz aylarda Ferizli’de 530, Söğütlü’de 230 toplam 760 hektar yüz ölçümüm olan ve yüz yıllardır ekilen tarlaların tarım arazisi değildir diye imza attığını unuttu.

Bu konuyla ilgili, geçen hafta yılın ilk ekonomik toplantısı iş dünyası platformu ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilmiş ve o toplantıda Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, toplantıda Yatırımların ve üretimin artması için Ferizli ve Söğütlü’de iki yeni Organize Sanayi Bölgesinin kurulması yönünde çalışmaların devam ettiğini, önümüzdeki hafta Bakan Varank ile görüşülerek muhtemelen onaylanacağını aktarmıştı.

Odası Başkanı Akgün Altuğ, şöyle devam etmişti, “Söz konusu Ferizli’de kurulması planlanan organize sanayi bölgesinin metal ve otomotiv ihtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak 530 hektar arazi üzerine kurulacağını bildirdi. Söğütlü Organize Sanayi Bölgesinin ihtisas alanının ise otomotiv üzerine karma model olarak 230 hektar üzerine kurulmasının planlandığını” ifade etti. 

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x