Bakan Özlü İlimize Teşrif Etti

Bakan Özlü Ekonomi Alanında Düzenlenen Panel İçin

Bilimi Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Dr. Faruk Özlü, Adapazarı Belediyesinin kuruluşunun 150. Yılı dolayısıyla düzenlenen “Ekonominin Gelecek Yüzyılı” konulu panelin açılış konuşmasını yaptı.

Ramada Otel’de gerçekleştirilen panele Bakan Özlü ve Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK Başkanları ve davetliler katıldı.

İlgili Makaleler

Ülkemizin önde gelen ekonomistlerinden Gazeteci-Ekonomi Yazarı Meliha Okur, İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkın, Ekonomist Erkin Şahinöz, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Aşkın, Ekonomist-Tarkus Ltd. Kurucusu Kaan Sarıaydın’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde Sakarya’nın ağır sanayi kuruluşları, otomotiv ve makine sanayi ile tarımsal anlamda İstanbul’un arka bahçesi olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, “Yani tarımsal üretimi çok fazla olan ilimiz İstanbul’u besliyor. Mesela Türkiye’nin tavuk ihtiyacının azımsanmayacak bir bölümü, fındık, mısır gibi ürünler ve kalitesi dünyaca kanıtlanmış ayva bile 120 bin tondan fazla üretiliyor.

Tabi teknolojik gelişmeler yani bilgi üretme, çağımızda her şeyin üzerinde geliyor. Eğer bilgi üreterek dijital teknoloji ve daha üstüne ulaşabilirseniz, artık bütün dünya sizin için çalışıyor demektir. Bilimsel gelişmenin yanı sıra Türkiye gibi insani vasıfları saygın, erdemli ve faziletli insanların çok olduğu ülkelerin gelişmişlik katsayısının artması son derece önemlidir. Çünkü uluslararası ilişkilerde halen daha güçlü olan kalkınır, yani ilkel insanlarda olduğu gibi kim güçlüyse o haklıdır, maalesef bütün dünyada bu anlayış var. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bir tane ülke parmak kaldırınca sizin bütün çabanız boşa gidebiliyor, veto edebiliyor. Dolayısıyla insani gelişmişlik yetersiz ise, zengin olmak da bir anlam ifade etmiyor, sizi yerinizde rahat oturtmuyorlar.

Türkiye 3 buçuk milyondan daha fazla Ensar-Muhacir gibi mülteciye bakıyor, Avrupa ülkeleri 3-5 tane göçmen için sınırlarına tel örgüler çekip, geleni vurabilmek için neredeyse rejimlerini, sistemlerini değiştirecekti. Biz kaç senedir bakıyoruz ve hiç böyle bir derdimiz olmadı Elhamdülillah. Bizim gibi ülkelerin çok daha gelişmeye, güçlü olmaya ihtiyacı var, çünkü İbn-i Haldun; ‘Paylaşmak erdemdir, paylaşan insanların yaşadığı toplumlar erdemli ve faziletli toplumlardır’ demiş” diye konuştu.

Robotlar olmadan sanayiyi, yapay zekalar olmadan yazımları, Endüstri 4.0 olmadan da dünyanın gittiği yeri tahlil edemeyeceklerini ifade eden ve Türkiye’nin dijital dönüşüm yol haritasını çıkardıklarını, bunu da önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını belirten Bakan Özlü, “Ekonominin gelecek yüzyılını da teknolojiden, dijitalleşmeden ve bilişimden bağımsız bir şekilde analiz edemeyiz. Elbette ekonominin gelecek yüzyıldaki en önemli aktörleri girişimciler olacaktır. Bugün tüm dünyadaki en değerli sermaye, girişimci sermayesidir. Ülkeler birbirlerinden girişimci ithal yarışına girmekteler. Türkiye’nin bu gibi dallara odaklanarak her alanda iyi olması gerekiyor. Sanayinin her kolunda en iyi olamayız. Çünkü Türkiye’nin ölçeği, büyüklüğü, sermayesi buna müsait değil.

Sanayide yüksek teknolojiye geçişi çok önemsiyoruz. Yüksek teknolojili ürünler üretmekte çok kuvvetli değiliz. Geçen 10 yılda orta yüksek teknolojiye ulaştık. Orada bir yükselme oldu. Orta ileri teknoloji tamamlanmadan yükseğine geçmek mümkün değil. Bundan sonraki süreçte İnşallah önümüzdeki 5+5’lik süreçteki 10 yılda yüksek teknolojili ürünlerin ihracatımız ve imalat sanayimizdeki payını yüzde 20’ler seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Avrupa Birliği ortalaması yüzde 19,4, Kore’ye bakıyoruz, yüzde 27’ler ile almış başını gitmiş, Çin yüzde 25’lerde. Dolayısıyla bizim sanayimizi büyütmeye ihtiyacımız var, Türkiye büyüyecek ve büyüyen sanayi içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını arttıracağız” dedi.

Konuşmaların ardından ülkemizin önde gelen ekonomistleri “Ekonominin Gelecek Yüzyılı” başlıklı konuda düşüncelerini paylaşıp gelen soruları cevaplarken, Bakan Özlü de katılımcılara ödüllerini verdikten sonra ilimizden ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu