Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın Yolları

#FERİZLİDE.COM: Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın Yolları

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın Yolları

Devam eden pandemi süreciyle beraber grip vakalarının da artış göstermesiyle akla ilk gelen sorulardan biri de bağışıklığımızı nasıl güçlendireceğiz oluyor.

Vücuda dışarıdan gelen, mikrop ya da zararlı maddeler gibi tüm etmenlere karşı vücudumuzun oluşturduğu savunma mekanizması olarak adlandırabileceğimiz bağışıklık sistemi karışık sistemler bütününden oluşuyor.

Maruz kalınan stres, sigara, genetik faktörler, yaş, cinsiyet, beslenme durumu, doğum yöntemi, aşılanma durumu, anne sütü alımı, çevresel faktörler ve fiziksel aktivite durumu gibi etmenler de bağışıklık sisteminin gelişimini etkiliyor.

Dolasıyla karışık bir sistemler bütünü olan bağışıklık sistemini güçlendirmenin de maalesef tek bir yolu yok. Özetlemeye çalışacak olursak;

· Düzenli egzersiz yapmak (orta şiddette egzersizler öneriliyor)

· Uyku düzenine dikkat etmek,

· Stresten olabildiğince uzak durmak,

· Yeterli su tüketmek,

· Sigara ve alkol kullanımından kaçınmak,

· Yeterli ve dengeli beslenmek

· Kişisel hijyene dikkat etmek,

· Gerekli durumlarda probiyotik ve vitamin takviyesi kullanmak (mutlaka doktorunuzun talimatları doğrultusunda kullanılmalı)

Gibi öneriler bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için takip edilebilecek ufak ipuçları. Bunun yanında rafine şeker, trans yağ içeren yiyecek içecekler; işlenmiş ve paketlenmiş gıdalar da güçlü bir bağışıklık sistemi için uzak durmamız gereken besinler.

Unutulmamalıdır ki tek bir besin ya da tek bir vitamin takviyesi başlı başına bağışıklık sistemini güçlendirmeye veya güçlü tutmaya yetmez.

Güçlü bir bağışıklık için sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek zorundayız. Sağlıklı günler dilerim.

Diyetisyen: Işılay Kuş Ferizli: 20. 10. 2021

Abone Olun
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x