Trend

Avukat Asena Aslan Burak, İYİ Parti’den adaylığını açıkladı

Avukat Asena Aslan Burak, İYİ Parti'den adaylığını açıkladı

İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı avukat Asena Aslan Burak, Milletvekilliği aday adaylığını açıkladı.
İYİ Parti İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısına, İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, İl Başkan Yardımcıları  Yüksel Esmeroğlu,  Ahmet Başaran Mustafa Keskin ,Ahmet Hasanoğlu Özgür Adem Işıklı, Aysel Çelikörs, Muharrem Ün, Ceyda Tüfekçioğlu Akar, yönetim kurulu üyeleri ve teşkilat mensupları katıldı.
Toplantıda Milletvekilliği için aday adaylığını açıklayan Asena Aslan Burak, 16 yıldır Sakarya’da avukatlık yaptığını söyledi.
Kendisini aktif siyasete iten nedenlerden bir tanesinin Türkiye’de cesur, mert, dürüst, vatansever, ilkeli ve daha birçok meziyete sahip bir kadın siyasetçinin Meral Akşener’in İYİ Parti’yi kurması olduğunu ifade eden Burak, Türkiye’de kadın lidere sahip tek partinin İYİ Parti olduğunu söyledi.
“YÖNETİME KADIN ŞEVKATİ ACİLEN EL DEĞMELİ”
Ülkede kutuplaşmanın en üst seviyede yaşandığı bu dönemde devlet yönetimine bir kadın sağduyusunun ve bir kadın şevkatinin acilen el değmesi gerektiğini belirten Asena Aslan Burak; “Bu sebeple Meral Akşener’in cesareti, vatanperverliği ve feraseti ile ülkenin yönetilmesi zaruridir. Dünya Adalet Projesi’nin yaptığı araştırmaya göre dünyanın en şeffaf ve en iyi yönetilen 6 ülkesi açıklandı. Bu altı ülkeden birinci sırayı Danimarka, ikinci sıraya Yeni Zellanda ve üçüncü sırayı Şili aldı. Bu ülkelerin ortak özelliği kadın Başbakan ve Başkanlar tarafından yönetiliyor olmasıdır. Görüldüğü gibi dünyaca kabul görmüş araştırmalarda dahi kadın devlet başkanı tarafından yönetilen ülkelere istikrar, huzur, güven, adalet ve şeffaflık hakimdir. Türkiye açısından istikrarın sağlanması, güven ve huzurun oluşması, liyakatin hak ettiği yere gelmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması Meral Akşener ile olacaktır. Bunu çok net gördüğüm için İYİ Parti’den siyasete atılmış bulunmaktayım” diye konuştu.
“SİYASETİN DÜRÜSTLÜK, AKILLA YAPILDIĞINI GÖSTERMEK İSTİYORUM”
Kendisini siyasete atılmaya iten ikinci nedenin ise Türkiye’de siyaset yapma tarzının değiştirilmesinin zorunlu olması olduğunu vurgulayan Asena Aslan Burak, şunları söyledi; “Siyaset denilince akla gelen ayak oyunlarını, yalanları, riyakarlıkları, hileleri, kayırmaları ortadan kaldırıp, siyasetin akıl ile demokrasiyle, vicdanla, dürüslükle, hakka riayet ile yapılacağını göstermektir.  Yaşadığımız şu dönemde; Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Doğacaktır sana vadettiği günler hakkın” mısrasında geçen vadedilen günler İYİ Parti’nin iktidar olduğu ve güneşin tam ülkede doğduğu gün ve sayın Genel Başkanımız Meral Akşener Cumhurbaşkanı olduğu gündür.”
“SAKARYA’NIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIM”
Sadece kadın olduğu, genç ve yeni bir siyasetçi olduğu için değil niteliklerine ve temsil kabiliyetine güvendiği için destek istediğini anlatan Burak; “Ülkemin sorunlarını, ülkemdeki karanlığı, Sakarya’nın sorunlarını sizlere tekrar tekrar anlatmak niyetinde değilim. Sizlere Türkiye’nin ekonomik sıkıntılarını, devasa boyutlara ulaşan dış borçlarını, ülkenin boğuştuğu terör belasını, ülkemdeki işsizliği, ülkemin diplomalı işsizlerini, ülkemdeki hukukun ve adaletin yerlebir edilmiş olmasını, Yunanlılar tarafından işgal edilmiş Kıbrıs’ın yüzölçümünden büyük olan adalarımızı, dış ilişkilerdeki başarısızlığımızı, eğitimin allak bullak edilmesini, eğitimde müfredatın Cumhuriyet ilkelerine aykırılığını, milletin maneviyatının yerle bir edilmiş olmasını, millet olarak uğradığımız ahlaki çöküşü ve dinimizin içinin boşaltılıp hurafelerle doldurulmasını ayrıntılı olarak anlatmayacağım.
Kurtuluş Savaşı’nın en önemli savaşlarından biri olan Sakarya Meydan Muharebesi’ne adını vermiş Sakarya; Ankara’da öksüz kalan Sakarya, Ankara’da rüzgarı esmeyen Sakarya’nın eli, ayağı, dili olacağım. Sakarya’nın sorunlarını sadece dile getirmek için değil, bu sorunları çözüme kavuşturmak için çalışacağım. Sorunlar çözüme ulaşana kadar da asla pes etmeyeceğim.
Bu hususta bilinçli olarak Sakarya’ya söz veriyorum. Bir kadın kolay söz vermez. Söz verir ise de sözünden dönmez. Bir hukuçu kolay vadetmez. Çünkü vaadini yerine getiremez ise yerine getirememenin sonuçlarını iyi bilir.
Bir kadın hukukçu olarak söz veriyorum. Sakarya’nın hiç bir sorununu görmezden gelmeyeceğim. Asilin sizler, vekilin kendim olduğunu ve sizin sözcünüz olduğumu asla unutmayacağım. Tüm Türkiye ve tüm Sakarya sanma ki ülkede Nene Hatunlar, Kara Fatmalar, Onbaşı nezahatlar, İerife Bacılar bitti. Bak Genel Başkanımız Meral Akşener var. Bak bu ülke uğruna otağından çıkıp gerekirse cepheye gidecek canını verecek iyi kadınlar var. Zira Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘uyuyan milletler ya ölür ya da köle olarak uyanırlar” dedi.
Asena Aslan Burak Kimdir?
1995 yılında Sakarya Anadolu Lisesi’nden mezun olan Asena Aslan Burak, aynı sene Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı.
Avukat stajını İstanbul’da tamamlayan Burak, Sakarya’da serbest avukat olarak mesleğe atıldı. 16 yıldır avukatlık yapan Asena Aslan Burak, evli ve iki çocuk annesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu