Aşı Yapılmalıyız

#ferizlide.com

Erişkin Bağışıklama da Halk Sağlığı ve Enfeksiyon Hastalıkları  Yaklaşımları Sempozyumu Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi  nde Prof.Dr.Birsen Mutlu ve Doç.Dr.Çiğdem Çağlayan başkanlığında düzenlendi.

Konuşmacı olarak ilk söz alan Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Halk Sağlığı bölümümden  Doç.Dr.Çiğdem Çağlayan aşının önemine dikkat çekerek  aşı ile korunabilen hastalıkları  ve Güncel durum hakında  bilgi verdi.

Trakya Üniversitesinden katılan Prof.Dr. Muzaffer Eskiocak ‘’Aşılanmada tereddüt,Aşılanmama,Aşı Karşıtlığı bilgi verdi .  Ebeveynlerin aşıyla ilgili tereddütlerini daha da derinleştiren ve karmaşıklaştıran bir başka unsur ise “aşı karşıtlığı”dır. Aşı karşıtları ellerinde bilimsel dayanak olmamasına karşın, bilimsel bilgiyi çarpıtarak ya da farklı söylemlerle aşı tereddüttü yaşayan aileler üzerinde etkili olabilmektedir.

Genelde aşı tereddüttü, özelde aşı karşıtlığının bir sonucu olarak aşı reddi, etkisi gün geçtikçe artan bir halk sağlığı sorunudur. Onunla etkin bir şekilde baş edebilecek araçlar ise henüz geliştirilme aşamasındadır. Karmaşık ve gelişen bir halk sağlığı sorunu olarak, yaygınlığı, belirleyicileri, etkili müdahale stratejileri, önleme, geri çekilme ve erken müdahale dahil olmak üzere aşı reddi konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.  Dedi.

Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği  bölümünden Prof. Dr .Necla Tülek  konuşmasında Aşılanma bir hak ve sorumluluktur  Güçlü bir bağışıklama sistemi, iyi fonksiyon gören sağlık sisteminin en önemli bir parçasıdır  Aşılar sağlık sisteminde önceliklidir dedi. Bebeklik-çocukluk çağında yapılan aşıların başarısı  Çocukluk çağında yapılan aşılarda koruyuculuğun sürekliliğinin sağlanması  Çocukluk çağında yapılamamış aşıların uygulanması, Yeni aşıların uygulamaya girmesi  Bebeklerin korunabilmesi, yenidoğan ölümlerinin azaltılması , Sadece erişkinde uygulanabilen aşılar Seyahat öncesi,  Bireyin altta yatan sağlık koşullarına göre gereklilik,  Mesleki gereklilik  Yeni ve tedavisi olmayan infeksiyon hastalıklarından korunma  Erişkinde aşı ile önlenebilir hastalıkların yükü– Artan antimikrobiyal direnç tir.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi . Doç. Dr. Ali Acar

Hayat Kurtaran Aşılar ile ilgili aşının önemi,aşı karştlığının zararları  ve güncel aşı önerileri konusunda katılımcıları bilgilendirdiler.

Toplantı yoğun ilgi gördü.katılımcılardan bu toplantıların daha geniş katılımlarla tekrarlanması önerildi.

Kou hastanesi basın danışmanı.Özge keçeci

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x