Asgari ücret hayal kırıklığı yarattı

#ferizlide.com: Asgari ücretin 2 bin 324 lira olarak açıklanması, işçi temsilcileri ve muhalefet tarafından eleştirildi. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Erdoğan Isır, hükümetin insanlarla dalga geçtiğini iddia etti. İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan, ise asgari ücrete yapılan zammın az olduğunu belirterek, “Bu zamma hayırlı olsun dememizi mi bekliyorlar” dedi.

KAYBEDEN İŞÇİ OLDU

2 bin 324 lira olarak açıklanan asgari ücreti değerlendiren Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, “Maalesef kaybeden yine işçi oldu. 2020 yılında işçileri zor günler bekliyor diyebiliriz” diye konuştu

YAPILAN ZAM AZ

Asgari ücretin 2 bin 324 lira olarak açıklanması, işçi temsilcileri ve muhalefet tarafından eleştirildi. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Erdoğan Isır, hükümetin insanlarla dalga geçtiğini iddia etti. İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan, ise asgari ücrete yapılan zammın az olduğunu belirterek, “Bu zamma hayırlı olsun dememizi mi bekliyorlar” dedi.

AY SONU GELMEZ

Türk İş İl Temsilcisi ve Demiryol İş Sendikası Şube Başkanı Cemal Yaman ise 2020 yılının işçi açısında zor geçeceğini belirterek, “2 bin 324 TL ile asgari ücretli ay sonunu getiremeyecek. Maalesef kaybeden yine işçi oldu. Alım gücü biraz daha çalışanların aşağı doğru inecek. 2020 yılında işçileri zor günler bekliyor diyebiliriz” şeklinde konuştu.

HAYAL KIRIKLIĞI

Hak-İş İl Temsilcisi ve Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Mesut Gökdemir, asgari ücretin hayal kırıklığı olduğunu belirterek, “En yüksek konfederasyon haricinde diğer konfederasyonlar o masaya alınmıyor. 5 üyeyle temsil ediliyoruz. İşçi kanadı masadan kalktı. Oy çokluğuyla kabul edilmiş oldu. Bu kabul edilebilir bir ücret değil” diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKI ZAMMI SAVUNDU

İŞVEREN YORULDU

AKP İl Başkanı Yunus Tever ve MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar ise yapılan asgari ücret zammını savundu. MHP İl Başkanı Akar, ekonomik anlamda piyasalarda bir daralma olduğunu belirterek, nakit akışının zorlanma halinin işvereni yorduğunu söyledi. Akar, Türk İş’i eleştiren Akar, “Masadan kalkmak çözüm değil” şeklinde konuştu.

İŞÇİYE SÖZÜMÜ TUTTUK

AKP İl Başkanı Yunus Tever ise, geçen yıla göre net asgari ücretin yüzde 15,03 oranında artırıldığını belirterek, “Merkez Bankası 2019 beklenen yıl sonu enflasyon oranı yaklaşık yüzde 12 olarak öngörülüyordu. Net asgari ücreti yüzde 15,03 artırarak, 3 puan üstünde bir artış sağlayarak, işçimizi enflasyona karşı ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü tuttuk” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu