Araklı da Mahalleli HES’e Karşı Birlikte!

#ferizlide.com: Trabzon Araklı İlçesi Taşgeçit Mahallesi halkı ‘Karadeniz vadilerini istila eden HES’leri köyümüz/mahallemizin derelerinde istemiyoruz’.

Taşgeçit (Golaşa) Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile mahalle muhtarlığı ihtiyar heyetini birlikte Taşgeçit Alabalık tesisleri salonunda yaptıkları toplantıda; HESlere karşı tepkiler yükseldi.

 Dernek Başkanı Abdurrahman Harbi ve mahalle muhtarı Ziya Kotama’nın da katıldığı toplantıda Taşgeçit köyüne özel sektör tarafından yapılması planlanan HES projesiyle ilgili vatandaşlar tek tek tepkilerini dile getirdiler.

Bir taraftan imza kampanyası yürüten mahalle halkı diğer taraftan ilgili mercilere dilekçeler yazarak hayvanlarımızın ve insanımızın içme suyunu; değil başkalarına vermek her hangi bir hes projesinin yapılmasına, kırmızı benekli alabalıkları mızın yok olmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Karadere üzerinde her yağmurda bir sel felaketinin yaşanmasından bıktık diyen vatandaşlar, daha geçen ay birkaç vadi aşağımızdaki mahallede onlarca insanımız selde hayatlarını kaybetti.

Bir hafta önce bir kilometre yanımızda yoğun yağan yağmurlar nedeniyle dereler patladı Araklı Bayburt yolu yaklaşık 20 saat kapalı kaldı.

Şu durum da tüm devlet yetkililerinin gözü kulağı bu bölgede; olmuş veya olması muhtemel olayları gözlemlerken hangi cür’et ve insafla dere vadisindeki Değirmenlerimiz, çayırlarımız ve içme sularımızı, balık üretim tesislerimizin sularını ticari amaç güderek HESleyeceksiniz!

Diyerek ser tepkilerini dile getirdiler.

Mahalleliye haber verilmeden CET yapıldığı dedikodularına da tepki duyan vatandaşlar, hiç kimsenin haberi olmadan, görüşü sorulmadan yapılmış veya yapılacak tüm işlemler için bölge mahkemesine başvuracaklarını ifade ettiler.

Trabzon valiliğine verilmek üzere başlatılan imza kampanyasının ardından önümüzdeki günlerde 350 hane mahallenin katılacağı kalabalık bir toplantı düzenleneceği bekleniyor.   

Bir Yorum

 1. Köyümün değerli halkı,
  HES’e köyümüzde izin verilirse o güzel yeşil köyümüzün
  Yeşil alanları yok olacaktır.
  Çiçekler 💐
  Böcekler 🦟 ve aklınıza gelebilecek her türlü çorak topraklarla karşı karşıya kalırız, tüm bereketlerimizi kaybetmiş olacağız.

  Buna izin vermemek için, köy halkı gerekirse çalışan makinelerin önüne geçecek ve kesinlikle çalışmaları durdurulacaktır.

  Geçit olmayacağı kararı karşı tarafa yansıtılabilirse çalışmalardan vazgeçilecektir.

  Çünkü köy halkının izni olmadan,zorla iş olmayacağını
  Kendileride bilirler.
  Fakat uyutabiliriz politikası İle çaktırmadan işe devam ederler.
  ONUN İÇİN BAŞTA MUHTAR OLMAKLA BERABER HALKIN BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE ÇALIŞACAK OLAN MAKİNELERİN ÖNÜNE CESARETLE ÇIKIP MAKİNELERİ DURDURMASI KESİNLİKLE HAKTIR VESSELAM….
  Saygı ve selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu