Ara Karne Geliyor!..

Eski zamanlarda ara karne yerine, kış tatili, onbeş tatil denirdi.

Ara Karne Geliyor!..

Eski zamanlarda ara karne yerine, kış tatili, onbeş tatil denirdi.

İlgili Makaleler

Zaman geçtikçe eğitim sisteminde herşey değişti.

Siyah önlükler, mavi önlükler vardı. Sonra herkesin imkânı olmuyor mantığıyla serbest kıyafet dediler, fakat serbest kıyafet çoğumuza daha da zor geldi.

Her gün ayrı temiz kıyafet giydirmek pek güçtü.

Neyse ki her okula özel forma seçeneği bizi kurtardı. Okul kitaplar ücretsiz oldu ama basımevi kitapların içeriğini  yetersiz basınca öğretmenler de öğrencilerden başka kaynak almalarını istemek zorunda kaldı. Böylece olan çocuklarımıza oldu.

Her dersten ikişer kitap taşımak zorunda kalıyorlar.Umarım bu sorun en kısa zamanda çözülür diye ümit ediyor ve bugünkü konumuza dönüyorum.

Ara karne;   çocuklarımızın okulda bu zamana kadar süren ders durumlarını ve çocuklarımızın sosyal hayatla olan ilişkilerini olumlu, olumsuz tüm davranışlarını gözlemleyen öğretmenlerinden bilgi edinmedir. İyi karne her zaman herkesi mutlu eder de peki ya kötü karne…

 Çocuğumuza verilen kötü karne biz ebeveynlere içsel hesaplaşma başlatma belgesidir. “Zaten hayat koşturmamız var, ekonomik kriz var, her iki ebeveyn çalışıyoruz anca yetişiyoruz, ne istiyorsa alıyoruz, hiç birşeyini eksik etmiyoruz, daha ne yapalım.” diyoruz ama demeyelim. İnanın yapacağımız çok şey var biz illa bir yerde, tabiki bilmeden, istemeden, küçük de olsa bir ihmalkârlık etmiş olabiliriz. Bu sorunu bulup çözmeliyiz.

Çocuğumuz hasta olsa hemen hastaneye gidiyoruz, bütün zamanımızı ona harcıyoruz. Yine aynı şeyi yapmalı, çocuğumuza şefkat ile zaman ayırmalı, sebeplerini konuşmalı ve sorunlarını çözmeye yardımcı olmalıyız.

Mesele ne biliyor musunuz? Mesele bir karne bir kâğıt parçası değil, zaten olmamalı. Mesele çocuklarımızın Okulu bir ekonomi kurtarış görüp koşturması, hedeflerinin sadece ekonomik hayatlarını kazanma olması,  daha cazip,  büyüleyici fırsatları görünce, ne yazık ki okuldan soğumalarıdır.

Halbuki biz çocuklarımıza Okulu eğitimi farklı aşılarsak her bir dersi neden öğrenmeleri gerektiğini öğretirsek gerisi gönlünü eğitime adamış hocalarımıza kalır.

Örneğin: Türkçe dersini öğrenirsek; kendimizi daha iyi ifade eder çevremizle daha güçlü bir  iletişim kurmayı sağlarız. Hatta dilimizi tarihiyle benimseyip dünya dili olmasına ön ayak olabiliriz.

Matematik dersini öğrenirsek;  iyi bir sayısalcı olur evimize hatta ülkemize fayda sağlayacak ekonomik ve sanayi çözümler üretebiliriz.

Hayat Bilgisi dersini öğrenirsek; Psikoloji ile  kendi davranışlarımızı ve çevremizdeki insanların davranışlarını incelemeyi öğrenir, Sosyoloji ile çevremizdekilerle nasıl ilişkiler kuracağmızı öğrenir, Felsefe ile de kendi varlık sebebimizi bulur, Allaha layık kul olma amacına yöneliriz.

Tarih dersini öğrenirsek bin asırlık geçmişimizi, uğruna nice canların feda edildiği vatanımızın kıymetini bilmeyi, vatan ve millet aşkını yaşarız.

Coğrafya dersini öğrenirsek; Ülkemizin tüm  gizemli kaynaklarını ve yeryüzünde ne kadar çok zenginliklerimizin olduğunun farkına varıp ülkemize daha çok hayran kalırız.

 Fizik dersini öğrenirsek; Kâinatın nasıl işlendiğini anlama ve Kâinatın sahibi yüce Allah’ın mucizelerini yakından inceleme şansına sahip oluruz.

Kimya dersini öğrenirsek; maddenin yapısını, özelliklerini, birleşimlerini, etkileşimlerini,  yaşam içindeki varlığımızın sebeplerini öğrenir kendi kimyamızı bulur, yüce Allah’ın bir çok mucizesine daha hayran kalır tefekküre yöneliriz.

Biyoloji dersini öğrenirsek; Tüm canlıların yaratılış şekillerini tüm hücrelerini ve işleyişini, Yüce Allah’ın ne çok mucizesi olduğunu şükür etmeye yönelir, bizi yoktan var eden yüce Allah’a daha çok minnet duyup daha yakın oluruz.

Din kültürü dersinde de İslam dinimizi daha detaylı öğrenir, insan olarak sorumluluklarımızı ve kulluk vazifelerimizi öğreniriz.

Yabancı dil  öğrenirsek öğrendiğimiz  dillerin insanlarına, Ülkemizin tüm değerleri onlara da öğretir kendi ülkemizin tüm değerlerine sahip çıkan, temsil eden biri oluruz.

Belki bu şekilde çocuklarımıza eğitim kavramını aşılarsak Okulu bir amaç değil bir gereç görüp amaçları doğrultusunda yaşarlar. Böylece okula heyecanla uyanıp giden mutlu çocuklarımız olur.

Son olarak çocuklarımıza  “iyice dinlensinler. Kendilerini iyi dinlesinler. Hayatta illa bir beklentileri olsun” der.

Herkese hayatta hayırlı beklentiler dilerim. ALLAH’a emanet olun haftaya görüşmek üzere…

Şennur Karakoyun 17.01.2023 Ferizli

Abone Olun
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x