Almanya’da ezanlarımız böyle okunuyor

#ferizlide.com: Dünyayı kasıp kavuran Coronavirüs nedeniyle Almanya’da bazı camilerimizde ezani Muhammedîye okunuyor! O camilerden biriside “Sachsenheim Mimar Sinan Camii.

İşte bazı camilerde ezanların nasıl okunduğuna dair bilgileri ferizlili gurbetçi İsmet aktarıyor.

Diyanet İsleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Stuttgart bölgesinde bulunan 100 cami Çatı kuruluşu olan Württemberg Eyalet Birliği yönetim kurulu Başkanı İsmet Harbi, ezan Almanya’da artık serbest mi? sorumuza şu açıklamayı yaptı:

“Almanya’da genel olarak dışarıya yönelik ezan okunmasına müsaade edilmemektedir.

son zamanlardaki salgından dolayı kiliseler kendi üyelerine kendi cemaatine Her gün akşam saat 18 sıralarında çanları çaldırarak ve aynı zamanda büyük bir çoğunluğun evlerinin içinde pencerelerin önüne mumları koyup yakmalarıyla bir manevi ibadet içerisine girmektedirler

Nitekim insanlar eve kapandıktan sonra bir arada hiçbir şekilde ibadet yapamamaları işi bu boyuta taşıdı. Bunun yanı sıra bizde Müslümanlar olarak yerel yetkililere başvurarak kendi insanımızın camiye cemaate bağımlılığını canlı tutmak onların manevi ihtiyaçlarını karşılamak Moralini düzeltmek amacıyla muhtelif zamanlarda haftanın belli günlerinde ve yahutta kandillerde Ezan okunması için izin alınmakta.

 

Genelde bu konuya insanların ortak değerleri açısından olumlu bakıldı ve bu da genele yansimamakla birlikte belli bir süre için müsaade edildi.

Bu Ezanın artık Almanya’da serbest olduğu anlamına gelmemektedir.

Sadece bu salgın krizi döneminde insanların motivasyonu yüksek tutmak amacıyla verilen bir müsaadedir

Tabii ileride durum neyi gösterir onu Hep birlikte göreceğiz

Sadece bu salgın krizi döneminde insanların motivasyonu yüksek tutmak amacıyla verilen bir müsaadedir.

Almanya’da yaşayan 7’den 70’e toplumumuzun

büyük bir bölümü için camilerimiz çok önemli anlam ifade etmektedir. Buralar adeta Peygamber Efendimiz zamanındaki Ashab’ı suffa niteliği taşıyan mekanlar olarak değerlendirilebilir.

Buralara gidilemediği ve yaşanan salgından dolay evlerde kalındığından dolay sosyal dini ve kültürel hayat tamamen olumsuz yönde etkilendi

Bu da gerçekten insanlarımızın dinine, örf ve adetlerine bağımlı olmaları noktasında çok güzel bir davranış olarak görülmektedir. Rabbim bizleri bu global illetten İnşallah bir an önce kurtarır ve yine camilerimizi ibadet yerlerimizi birlikte ibadet ederek doldurmamıza fırsat verir.” diye ifade eyledi.

Ayriyeten Dernek için şu açıklama da önemliydi: Her derneğimizin 100 ila 600 üyesi olup bu camilerimiz yaklaşık 25000 cemaate Dini, sosyal ve kültürel hizmet vermektedirler.

Söz konusu camide okunan ezan ve ardından edilen dua için yapılan açıklama:

“Değerli kardeşlerim,

Bütün dünyayı eve hapseden koronavirüs salgını aynı zamanda doğal olarak camimizdeki bütün yaşamı olumsuz yönde etkilemiş durumda.
Evinden dışarıya çıkamayan insanlar için bugün onların hislerine bir nebze de olsa su serpmek açısından mübarek cuma günü cuma namazı esnasında camimizin din görevlisi Sayın Muhammed Emin Olgun hocamız Ezanı Muhammed’i okudu ve ardından camimizin dernek başkanı Sayın İsmet Harbi Almanca olarak duasını yaptı.
Bu birlikte yaşama kültürünün, birlikteliğin güzel bir sembolüdür.
Rabbim bir an önce bu salgın illetinden tüm insanlığı korusun inşallah. Hayırlı cumalar dileriz.”

Ditib Sachsenheim
Mimar Sinan Camii
Steingrube 4
74343 Sachsenheim

Almanca metni:

Zeichen der Solidarität und Verbundenheit in Zeiten von Corona in SachsenheimLiebe MitbürgerInnen,

die Coronavirus-Epidemie, die die ganze Welt in Quarantäne versetzt hat, hat natürlich auch den Alltag in unserer Moschee negativ beeinträchtigt. Als Zeichen der Solidatität für Menschen, die ihre Wohnungen nicht verlassen können, wurde heute zum Freitagsgebet der Gebetsruf vom Religionsgelehrten Herrn Muhammed Emin Olgun rezitiert. Anschließend erfolgte die deutsche Übersetzung durch den Vereinsvorsitzenden Herrn Ismet Harbi.
Dies ist ein schönes Zeichen der Zusammengehörigkeit und des Miteinanders.
Möge Gott die gesamte Menschheit vor dieser Epidemie schützen.

Wir wünschen einen gesegneten Freitag.

 

#ferizlide.com:

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x