Almanya DİTİB Württemberg Eyalet birliği iftarda buluştu

ferizlide.com

Gurbetçi İsmet Almanya’dan bildirdi: DİTİB Ailesi İftar Sofrasında Buluştu.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Württemberg  Bölgesi Eyalet birliği dernek yöneticileri ve ailelerini iftar yemeğinde buluşturdu.

Ebersbach Deniz Restorant‘ta verilen iftar yemeğine; Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Ümit Kaptı, DİTİB Baden Württemberg Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş,  Württemberg bölgesi DİTİB dernek başkanları ve yöneticileri eşleriyle katıldı.

Württemberg Eyalet Birliği Başkanı İsmet Harbi yaptığı açılış konuşmasında verilen iftar yemeğinin aile arasındaki dayanışma ve kaynaşmaya katkı sağladığını ve aile fertlerini onurlandırdığını söyledi.
Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan İsmet Harbi “Kimliği koruyabilmek ve yaşayabilmek organizeye bağlı bir harekettir. ’Bir elin nesi var iki elin sesi var’ sözünden hareketle bilgi ve deneyimlerin paylaşılması gerekmektedir. Bu sebeple birlik olalım ve faaliyetlerimizi birlikte yürütmeye çalışalım. Bu anlayışla bugün iftar sofrasında bir araya gelmek, kaynaşmak, buluşmak, muhabbetleşmek ve halleşmek istedik. Davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.“

Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Ümit Kaptı ise iftar yemeklerinin kaynaşmanın ve hoşgörünün birer sembolü olduğunu ifade ederek, “Bu ülkede 50 yıl gibi uzun bir zamandır dinine, örf ve adetlerine bağlı olarak milli ve manevi duyguları muhafaza ederek yaşayan toplumumuz, uyum ve hoşgörüye verilebilecek güzel bir örnektir. İftarlar bizim vazgeçilmez geleneğimizdir.” dedi.

Konuşmaların ardından Sachsenheim
Din Görevlisi Eşref kaçmaz’ın
Kuran ı Kerim tilaveti sonrasında
birlikte oruçlar açıldı, ardından dua edildi. İftar yemeği sonrası çay eşliğinde bir süre sohbet edildi.

Württemberg Eyalet birliği Başkanı İsmet Harbi tüm katılımcılara ve hanımefendilere davete teşriflerinden dolayı yönetim kurulu adına teşekkür etti ve
İftar programı günün anısına çekilen aile fotoğrafıyla son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu