Alişan, Klavye kahramanları, onuru ve gururunu nereden bilecekler ki?

#ferizlide.com: SESOB Başkanı Hasan Alişan, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan sokağa çıkma yasaklarının esnafı vurduğunu belirtirken, “Kantarın topuzunu kaçırmak” deyimini kullandı

Sakarya Esnaf ve Sakarya Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların esnafa verdiği zararlar hakkındaki açıklamalarına devam ediyor. 

Bu süreçte en çok esnafın zarar gördüğünü belirten Alişan, bu kez daha sert ifadeler kullandı.  Alişan’ın açıklamasının tamamı şu şekilde:  Kantarın Topuzunu Kaçırmak! Daha önce sadece hafta sonları ilan edilen sokağa çıkma yasağı, bu hafta, yarın başlayacak ve hafta sonu ile birlikte dört günü bulacak. Yani dört gün sokağa çıkmayacağız. Esnaf ve Sanatkârlar olarak bizim bundan anladığımız, dükkânlarımızı/tezgâhlarımızı dört gün açamayacak olmamız. Bizlerin günlük yaşadığı ve günlük emeğimiz ile rızkımızı kazandığımız toplumun tüm kesimlerinin malumu. Bizler, müşterilerimizi, Allah’ın bizim için ayırdığı rızkımızı kapımıza getiren elçiler olarak görürüz. Hep diyoruz, bizim zenginlikte gözümüz yok, biz gönül zengini, kanaatkâr insanlarız diye!  Dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun ve mesafenin mutlak şekilde sağlanmasının çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Sağlığımız için alınan tedbirleri can-ı gönülden destekliyoruz. Toplumumuzun tüm kesimlerinin sıkıntı çektiği bu günlerde biz Esnaf ve Sanatkârlar olarak fazlasını da çekmeye razıyız.  Ama alınan bu karardan sonra aklıma nedense şu deyim geldi; Kantarın Topuzunu Kaçırmak! Bu deyimi, Türk Dil Kurumu şu şekilde tanımlıyor; “Ölçüyü kaçırarak aşırıya kaçmak!”  Bizler, hafta sonlarının tatil edilmesini anlayamamışken, hafta içinin de tatil edilmesini ise hiç anlayamıyoruz. Dükkânımızı açamadığımız her gün, bizim soframızdaki ekmeğimiz küçülüyor. Salgın krizi çerçevesinde alınan tedbirler ekmeğimizi dilime dönüştürmüştü. Artık hafta içini de kapsayan sokağa çıkma yasakları dilimimizi de artık “lokmaya” dönüştürdüğünün de bilinmesini istiyoruz.  Esnaf ve Sanatkârımızın ekmeğini lokmaya dönüştüren tedbirler, birilerinin servetlerine servet katmalarının yolunu açıyor. Bizlere dükkânlarımızı/tezgâhlarımızı açtırmayan tedbirler, zincir marketlere gelince uygulanmıyor. Bizim dükkânlarımızdaki/tezgâhımızdaki iki müşteri için sosyal mesafenin ihmal edildiği gerekçesiyle kapatılmasına karar veren zihniyet, marketlerin içerisindeki kalabalıkları ve kasaların önündeki kuyrukları maalesef göremiyor veya görmek istemiyor!  Sokağa çıkma yasaklarının sadece bankaların kapalı olduğu günlere denk gelmesinin iyi bir tesadüf olduğunu düşünmek istiyoruz!  Bu arada son dönemde bizim yaşamaya dair sessiz çığlıklarımıza, bazı klavye kahramanları “esnafın ağzına bakılıp iş mi yapılıyor, dükkânlar kapansın” diye cevap vermişler. Bankamatikli hayatların ve klavye kahramanlarının anlamadığı, kapansın dedikleri dükkânların hem bizim hem de birlikte çalıştığımız insanların tek ekmek kapısı olduğu.

İlgili Makaleler

Klavye kahramanları, ekmeğini birlikte çalıştığı insanıyla paylaşmanın onuru ve gururunu nereden bilecekler ki?

Hasan ALİŞAN Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı

#ferizlide.com:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu