‘Alınan ekonomik tedbirler yeterli değil’

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, “Hükümeti uyarıyoruz; israfa kaçan bütün harcamaları sona erdirip halka daha fazla kaynak ayırın ve sosyal bir devlet olduğumuzu gösterin" dedi.

SINIRLI BÜTÇE

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes Koronavirüs tedbirleri ve ardından yaşanan ekonomik ve sosyal gelişmeleri değerlendirdi. Ülkemizde alınan ekonomik tedbirlerin son derece sınırlı ve yetersiz olduğuna işaret eden Serbes, bütçenin değişen şartlara uyumlu olarak sağlık, gıda tedariği, eğitim ve sosyal yardımların öncelikli olacağı şekilde tekrar revize edilmesi gerektiğini ve kamuda devam eden israf sonlandırılmadan halktan fedakarlık beklenmesinin yanlış olduğunu belirtti.

HAZİNE ERİDİ

Ak Parti hükümetinin son yıllarda ortaya koyduğu israf ekonomisinin sonuçlarının bugün daha iyi anlaşıldığını söyleyen Başkan Serbes, liyakatsız görevlendirmeler ve yanlış yönetilen ekonomi politikasından dolayı Hazine’nin boşalmış vaziyette olduğunu, hükümetin özellikle dış finansman konusunda çok zorlandığını söyledi. Serbes, “Türk halkı olarak bizler her gün devlete 2.3 milyar TL vergi veriyoruz. Geçen yıl toplam ödediğimiz vergi tam 820 milyar TL. Merkez bankasından zamansız alınan kötü gün paramız, ihtiyat akçesi 41 milyar TL. İmar Barışı’nda toplanan 24 milyar TL. İşsizlik fonunda biriken işçinin kötü gün hakkı olması gereken para 130 milyar TL. Peki bu güne kadar halktan toplanan bağış parası ne kadar? Zaten para basan Merkez Bankası’nın ironik 100 milyon bağışıyla beraber 1.7 milyar TL. Üzülerek görüyoruz eğer hazinenin içi yandaşa, medya devşirmelerine, israfa, faiz yüküne, sözde yap-işlet-devret ama gerçekte devlet müşteri garantili projelere çarçur edilmeseydi bu zor günlerde kesinlikle biz bize fazlasıyla yeterdik.” dedi.

ESNAF FERYAT EDİYOR

Hükümetin esnafa desteğinin de yetersiz olduğunu ve bu desteğin tüm esnafı kapsamadığını kaydeden Başkan Serbes şöyle devam etti: “3 ay boyunca KDV, SGK primi ve diğer yasal yükümlükler ertelendi. Esnafımız erteleme değil, bu zor dönemde 3-4 ay bu girdi borçlarının silinmesini istiyor. Ertelemek ancak sorunu daha da büyütür. 3 ay sonra bunları ödeyecek hali kalacak mı esnafın? Vadedilen 25 bin TL esnaf kredisi de onaylanırken çok seçici davranılıyor, onaylandığında da birkaç gün hesapta tutuluyor ve 23 bin 500 TL olarak ödeniyor. Esnaf POS gibi, kredi kartı gibi ürünleri de almak zorunda bırakılıyor. Ne üzücüdür ki bu zor zamanda devlet bankası bile ne faizden taviz veriliyor, ne ticaretten.”

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x