AKP’nin Belediyelere Uygulayacağı ‘Başkanlık’ Modeli

#ferizlide.com

AKP’nin 6. Olağan Kongresinde de yer alan yeni düzenleme ile ‘Başkanlık’ modeli belediyelere uygulanacak.

Tasarının yeni yasama döneminde TBMM’ye sunulması bekleniyor. AKP 24 Haziran seçimlerinin ardından resmen başlayan yeni sistemi belediyelere de uygulamayı planlıyor. Hükumete yakınlığı ile bilinen Akşam gazetesinin haberine göre, AKP’nin başlattığı taslak çalışmanın yeni yasama yılında kanun teklifi olarak TBMM’ye sunulması planlanıyor. Buna göre seçimle göreve gelen belediye başkanları, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminde olduğu gibi kendi ekibiyle göreve gelecek. Belediye başkanı ile göreve gelen üst düzey yöneticiler, başkanın görev süresinin tamamlanmasıyla birlikte görevden ayrılacaklar.

İlgili Makaleler

Yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılmasını öngören taslak, AKP Kongresinde açıklanan faaliyet raporunda yer aldı. Hedeflenen yeni modelle birlikte yerel yönetimlerin icra gücü artırılacak, görev ve yetkileri yeniden belirlenecek, mali kaynakları güçlenecek ve belediye başkanlarının kendi ekibiyle çalışmasının yolu açılacak.

Belediye başkanı ile göreve gelecek olan üst düzey yöneticiler, başkanın beş yıllık görev süresinin tamamlanmasıyla görevden ayrılacaklar. Böylece yeni seçilecek başkanın da kendi ekibiyle çalışması sağlanmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu