AGDAŞ Abonelerini Uyardı!

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte emniyetli doğal gaz kullanımı için kombi, şofben ve soba gibi yakıcı cihazların ve bacaların yıllık bakımlarının yaptırılması konusu önem taşımaktadır.

Yanlış seçilmiş ve deforme olan baca imalatları ve montajlar, baca ve baca bağlantılarındaki uygunsuzluklar nedeniyle, baca gazlarının dış ortama atılamayıp yaşam mahallerine sızmasından veya yakma cihazlarındaki bakımsızlıktan her yıl birçok insan hayatını kaybetmektedir.

Can ve mal güvenliği için, iç tesisat dönüşümlerinin mutlaka AGDAŞ tarafından yetkilendirilmiş sertifikalı iç tesisat firmalarına yaptırılması zorunlu ve gereklidir. Doğal gaz kullanımına geçildikten sonra yapılacak olan tesisat tadilatları da kesinlikle AGDAŞ’ın onayı ve kontrolü olmadan yaptırılmamalıdır. Tüm bunlara ek olarak; doğal gaz cihazlarının devreye alınması, yıllık bakım ve onarımlarının mutlaka yetkili servisler tarafından yapılması gerekmektedir.

DOĞAL GAZ TESİSATINA İZİNSİZ MÜDAHALE CAN KAYBINA NEDEN OLABİLİR

Doğal gaz tesisatlarına yapılacak izinsiz müdahalelerin can kaybına neden olabileceğini belirten Faruk Gürpınar,“Abonelerimiz AGDAŞ’ın bilgisi ve onayı olmaksızın tesisatlarına cihaz eklememeli ve tesisat güzergâhını değiştirmemeliler. Tesisatta yapılacak herhangi bir değişiklik ya da cihaz ekleme/yer değiştirme işlemleri mutlaka sertifikalı iç tesisat firmaları aracılığıyla yürütülmeli ve AGDAŞ’ın kontrolü ile onayına müteakip güvenli bir şekilde gaz kullanımına devam edilmelidir. Konuyla ilgili geçtiğimiz dönemlerde bir ilimizde yaşanan üzücü olayda, doğal gaz dağıtım şirketine haber vermeden tesisatına kaçak cihaz ekleyen bir kullanıcı 5 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu üzücü olay bize konunun ciddiyetinin hangi boyutlarda olduğunu göstermektedir.” dedi.

MENFEZLER ASLA KAPATILMAMALIDIR !

Doğal gaz kullanıcılarının en sık yaptığı hatanın havalandırma menfezlerini ısrarla kapatmaları olduğunu belirten Gürpınar, doğal gazın havadan daha hafif ve kuru bir gaz olduğunu, salınım akabinde havaya yükseldiğini ve menfezlerden dışarıya çıktığını, menfezlerin kapalı olması durumunda ise doğal gazın içerde birikerek büyük bir tehlike oluşturabileceği konusunda abonelerini uyardı.

AÇIK MAHALLERİN ONAY SONRASINDA KAPATILMASI TEHLİKELİDİR

Hermetik kombi kullanmayan aboneler mutlaka çelik baca tercih etmelidir. Hermetik kombi kullananlar ise kombi bacalarını mutlaka balkon sınırlarının dışına kadar uzatmaları gerekmektedir. AGDAŞ’ın ilk kontrolünden geçen tesisat sahipleri yaşadıkları mahallere yaptıkları tadilatlarla daha önce açık olan mahallerini kapalı hale getirmektedirler. Bu olay cihaz bacalarının ve menfezlerin kapalı alanda kalmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla baca ve menfezlerin kapalı alanda kalması yaşanması istenmeyecek olaylara sebep olabileceğinden, abonelerin can ve mal güvenliği için bu hususta bilinçli davranmaları gerektiğine vurgu yapıldı.

BİZİM İÇİN DEĞERLİSİNİZ.

AGDAŞ Müşteri Hizmetleri ve İç Tesisat Müdürü Faruk Gürpınar, “Sakarya ve Sakaryalıların çok değerli olduğunu, kış aylarında olumsuz durumlar ile karşılaşmak istemediklerini, Sakaryalı hemşehrilerimizin doğal gaz ile ilgili herhangi bir olumsuz durumla karşılaştıklarında 7 gün 24 saat hizmet veren 187 numaralı “AGDAŞ Acil Hattı”nı arayabileceklerini belirtti.

Can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak durumların oluşmaması için aşağıdaki maddelere özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Gürpınar, “Tüm vatandaşlarımıza aileleri ile birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir kış geçirmelerini diliyoruz.” dedi.

Yapılan açıklamada ayrıca,

“Doğal gaz projelerinizi ve tesisatlarınızı mutlaka Şirketimizden sertifika almış yetkili firmalara yaptırınız. Şirketimizden proje onayı ve iç tesisat uygunluk belgesi alınmadan cihazlarınızı işletmeye aldırmayınız. Konutunuza yakın bir zamanda taşınmışsanız yakıcı ve ısıtma sistemlerinin en son ne zaman kontrol edilerek bakımlarının yapıldığını öğrenip gerekli önlemleri alınız. Konutunuzda / binanızda doğal gaz tesisatı ve cihazlarla ilgili herhangi bir tadilat yaptırdığınız takdirde (kapı ve pencere değişikliği, çatı onarımı, baca tadilatı, cihaz yenileme, kazan yenileme vb.) mutlaka şirketimize bilgi veriniz ve onay almadan hiçbir tadilat yapmayınız. AGDAŞ yetkilileri tarafından uygunluk verilen iç tesisat ve cihaz bağlantılarına, yetkisiz firma/kişilerce kesinlikle müdahale ettirmeyiniz. Aksi takdirde iç tesisatın sigorta kapsamından ve doğal gaz cihazlarının garanti kapsamından çıkacağını unutmayınız. Bacalı cihazlarınıza mutlaka baca sensörü taktırınız, uygun ve çalışır olduğunu yetkili cihaz servislerine kontrol ettiriniz. Bacalı cihazların bağlı olduğu bacalara aspiratör bacasını kesinlikle bağlamayınız. Bacalarınızı yılda en az bir kez, mutlaka temizlettiriniz. Bacalı cihazların bulunduğu mahallerde yatmayınız, havalandırma menfezlerini kesinlikle kapatmayınız. Bölgesel elektrik kesintilerinin yaşandığı durumlarda; doğal gaz cihazlarınızı kapalı konuma getiriniz. Elektrik kesintisi sona erdiğinde cihazını devreye alınız.Doğal gaz cihazlarınızı devreye alacak servislerin, yetkili servis olmasına dikkat ediniz.Doğal gaz cihazlarının bağlı olduğu elektrik prizlerinin topraklanmış olmasına dikkat ediniz.

Bulunduğunuz mahalde gaz kokusu duyarsanız öncelikle;

Doğal gaz ile ilgili ihbarları değerlendirmek için 7 /24 hizmet veren AGDAŞ ACİL “187”numaralı telefonu arayınız ve aşağıda yer alan işlemleri yerine getiriniz.Doğal gaz sayacınızın ve doğal gazlı cihazlarınızın vanalarını kapatınız Kapı ve pencereleri açarak ortamı havalandırınız. Sigara içmeyiniz, ateş yakmayınız ve gaz kaçağını ateş ile aramayınız. Kapı zilini kullanmayınız ve Elektrik düğmelerini açmayınız, açık olanları kapatmayınız.Cihaz fişlerini takmayın, takılı olanları çıkarmayınız.Gaz kokusu aldığınız mahalde telefon kullanmayınız.Doğal Gaz tesisatınıza kendiniz müdahale etmeyiniz. Gaz kokusu gelen mahalden uzak bir yerde AGDAŞ 187 DOĞAL GAZ ACİL telefonunu arayınız.

Doğal gaz kokusu bodrumdan ve/veya merdiven boşluğundan geliyorsa;

Bina girişindeki ana vanayı kapatınız. Gaz kokusu aldığınız bodrum alanına girmeyiniz,  Ortamı havalandırmak için bina giriş kapısı ile aydınlığa açılan tüm pencereleri açınız. Sigara içmeyiniz, ateş yakmayınız ve gaz kaçağını ateş ile aramayınız.  Kapı zilini kullanmayınız ve Elektrik düğmelerini açmayınız, açık olanları kapatmayınız.  Asansör ve benzeri araçları çalıştırmayınız. Gaz kokusu aldığınız mahalde telefon kullanmayınız.  Doğal Gaz tesisatınıza kendiniz müdahale etmeyiniz.  Gaz kokusu gelen mahalden uzak bir yerde AGDAŞ 187 DOĞAL GAZ ACİL telefonunu arayınız.  Var ise Apartman Yöneticisine haber veriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu