Afganistan-Türkiye Dostluk Günü

#ferizlide.com

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Türkiye ve Afganistan arasında 1 Mart 1921’de imzalanan Türkiye-Afganistan İttifak Antlaşması’nın 98. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen Afganistan-Türkiye Dostluk Günü ve Afganistan Kültür Şöleni programına katıldı.

SAÜ Afganistan Öğrenci Topluluğunca organize edilen SAÜ Kültür ve Kongre Merkezindeki programa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Prenses Naciye Doğan, Afganistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Başkatibi Farhad Basharyar, Büyükelçilik Ateşeleri, daire amirleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, saygı duruşunun ardından her iki ülkenin Milli Marşları okunurken, davetlilere Afganistan tarihi ve kültürünü anlatan video da izlettirildi. Ülkenin milli kıyafetlerinin tanıtımının yapıldığı gösteri ile birlikte semazen gösterisinin de yer aldığı programda, Afganistan Öğrenci Topluluğu üyelerince seslendirilen şarkılar ve şiirler davetliler tarafından büyük beğeni topladı.

“İKİ ÜLKE DE KARA GÜN DOSTUDUR”

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ile Afganistan Öğrenci Topluluğu Başkanı Zahra Azimati’nin birer konuşma yaptığı programda Türkiye ile Afganistan arasında yüzyıllara dayanan kadim bir dostluk bulunduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Aramızdaki bu dostluk dünya menfaatlerinden uzak, samimiyet temelli, fedakârlık temelli bir dostluktur. Daha ziyade kara günlerde ortaya çıkan bir dostluktur. Her iki ülkenin insanları da, başı sıkıştığında diğer ülkenin insanlarını hatırlayabilecek kadar yakın bir dostluk içerisindedir.

“BU DÜNYANIN DOSTLUK YERİ OLMASI LAZIM”

İnancımıza göre insanlar Hz. Âdem ve Hz. Havva’nın çocuklarıdır. Bu dünyanın dostluk yeri olması lazım. Bizler aynı anne ve aynı babadan gelen kişilerin arasında düşmanlığa yer yok diye inanıyoruz. Yine inancımız, ayrı ayrı kabileler halinde yaratılmış olmamızın birbirimizi tanımak için verilmiş bir fırsat olduğunu söylüyor. Ayrıca düşmanlıkların olmaması, barışın ve dostlukların olması için birbirimizi tanımamız gerektiğini de belirtiyor.

“GELİN TANIŞ OLALIM”

Anadolu’nun yetiştirdiği büyük Filozof Yunus Emre, ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz’ diyor. Böylesi programlar tanışmışlığı artıracak,

kültürlerin ve ulusların birbirini tanımasını sağlayacak etkinliklerdir. Üniversitedeki öğrencilerimiz, ülkelerinin birer fahri temsilcileri olarak burada kendi kültürlerini bizlere anlatıp tanıtmalılar ki, bu tanışmışlıkla dünya daha iyi bir noktaya doğru çevrilebilsin. Bizler bu açıdan böylesi programları kıymetli buluyoruz. Afgan öğrencilerimiz de dâhil olmak üzere, İlimizin, ülkemizin zenginliğine zenginlik katan tüm uluslararası öğrencilerimizi, bizler bir fırsat olarak görüyoruz. Biraz önce izlediğimiz videoda anlaşıldığı üzere, Öğrenci Topluluğundaki arkadaşlarımızın burada aldıkları eğitim kadar kendilerine fayda sağlayacak önemli çalışmaları ve faaliyetleri gerçekleştirdiklerini de görüyoruz. Bu programa emek veren, destek veren üniversitemizin tüm akademisyenlerine teşekkür ediyorum. Bu sosyal cesaretlerinden dolayı Öğrenci Topluluğumuzun tüm üyelerini kutluyorum. İnşallah daha güzel ve daha başarılı çalışmalarda yine bir arada olmamızı temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından 1919-1929 yılları arasında Afganistan tahtında bulunan Kral Amanullah Han’ın kızı Prenses Naciye Khan Doğan ile Emekli Büyükelçi Ali Bilge Cankorel’in konuşmacı olarak yer aldığı bir panel de düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu