AFAD Teşkilatından Vali Nayir’e Özel Ziyaret

#ferizlide.com: İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Kaşkaş, Şube Müdürleri ve teşkilat çalışanları ile birlikte “28 Şubat Sivil Savunma Günü” ve “1-7 Mart Deprem Haftası” dolayısıyla Vali Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret etti.

“Bilgilendirme Toplantıları Devam Ediyor”

Kabullerinden dolayı Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür ettiklerini ifade eden İl Müdürü Kaşkaş, kutlanan bu özel gün ve hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında bilgiler verirken, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında hazırlanan Sakarya Afet Müdahale Planı (TAMP Sakarya) çerçevesinde ‘Afet Farkındalığı’ ve ‘TAMP Bilgilendirme’ Toplantılarının Kaymakamlıklarda ve Belediyelerde devam ettiğini de söyledi.

“Ülkemiz Deprem Kuşağında”

Ülkemizin hemen hemen her yerini tehdit eden afetlerden birisinin de deprem olduğunu belirten Vali Nayir, “Ülkemizde az ya da çok deprem riski taşımayan yer yok diyebiliriz. Tabi iller sıralamasına bakıldığında yaşanmışlıklar ve yine muhtemel depremler açısından ilimizin özel bir yeri olduğunu herkes biliyor. Yakın zamanlarda yaşadıklarımız, tarihte yaşadıklarımız hepsi birlikte düşünüldüğünde önemli can, mal kayıplarına sebep olan doğal afetlerden bir tanesinin deprem olduğunu görüyoruz.

“Depreme Her Anlamda Hazırlıklı Olmalıyız”

Depremin öncesi, sırası ve sonrası diye bir de tedbirler manzumesi vardır. Bu tedbirlere dikkat edildiği zaman, kıymet verildiği zaman kayıpların azaldığı anlaşılıyor. Bu şuura, bu bilince ulaşmak için daha fazla çaba göstermemiz gerektiği kanaatindeyim. Bu konuda hem insanımızda eksiklikler var, hem de kamuda eksikliklerimiz var. Her şeyin mükemmel olduğunu söyleyemeyiz. Depreme tamamıyla hazırız demek çok büyük bir iddia olur, ancak elimizdeki imkânları en iyi şekilde değerlendirerek eksik olan hususları tamamlama anlamında yoğun gayretlerimiz olduğunu söyleyebiliriz. Eğitim olarak eksikleri tamamlama, malzeme olarak eksikleri tamamlama, bina olarak sıkıntılı olan yerleri yıkıp yenisini yapma veya güçlendirme şeklinde eksikleri tamamlama gibi hususları önemsiyor ve gerekenin yapılması için çaba gösteriyoruz. Normalde 6 şiddetinin altındaki bir depremin can veya mal kaybına sebep olmayacağını düşünürüz, ancak dünya üzerinde 7-7.5 şiddetindeki depremlerde bile can ve mal kaybının olmadığı ülkeler biliyoruz, bunun için tedbirleri alabilmiş ülkeler biliyoruz. Bizim de deprem gerçeğiyle yüzleşip o konuda bilinçlenmemiz ve daha fazla şiddette bile yıkılmayacak binalar yapmamız gerekiyor.

“Her Ay Bir Konu İşleniyor”

Eğitimli personelleri barındıran AFAD Birliğinin Sakarya’mızda olması yalnızca ilimiz açısından değil, bölgemiz açısından ihtiyaç duyulan yerlere ulaşmak için de bir fırsattır. Dolayısıyla bu bilinçle teşkilatımızın yapmış olduğu çalışmalar açısından belirli konuları tematik olarak işlemesi önem arz ediyor. Her ay farklı bir konuyu işlemek insanlarımızın belleğinde alınması gereken tedbirlerin daha kalıcı olmasına vesile olur.

“Elazığ Depreminde Anında Müdahale Edildi”

En son yaşadığımız Elazığ-Malatya depreminde daha acil reaksiyon gösterdiğimiz ve daha tez ulaşabildiğimiz bir durumla karşılaştık. İlk andan itibaren devlet bütün gücüyle oradaydı, hamdolsun çok fazla yıkılan yer olmadı, ancak elbette çok fazla yıkılması gereken yer olduğunu da gösterdi. Depremden etkilenmiş daha fazla bina olduğunu gördük ve daha kısa sürede önemli tedbirler alındı. Açıklamalara göre de 1 yıla kalmadan hasarlı binalar yıkılarak yenileri oturulur vaziyette hak sahiplerine teslim edilecek.

“Zor Bir Görev İcra Ediyorsunuz”

Teşkilat olarak sizler zor anlarda, herkesin sabrının bittiği zamanlarda görev yapıyorsunuz. Acil durumlarda vakit de çok önemli, orada vatandaşın beklentilerini karşılayabilmek de çok önemli. Zaten arkadaşlarımızın bu durumlar üzerine eğitim almaları vatandaşların halinden anlamayı da gerektiriyor. Temennimiz deprem gibi afetlerin olmamasından yana, ancak meydana geldiğinde de en az can kaybıyla, en az mal kaybıyla bunu atlatacak bir önlemimizin olması gerekir” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, tüm teşkilat çalışanları ile birlikte gönüllülerin de gününü kutlayıp herkese görevlerinde başarılar diledi.

#ferizlide.com:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu