17 Ağustos Deprem Şehitlerini Anma Programı

#ferizlide.com

Vali Vekili Bekir Dınkırcı, 17 Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybedenler için Serdivan Belediyesi tarafından düzenlenen anma programına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa; Vali Vekili Bekir Dınkırcı, Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Serdivan Mezarlığı girişindeki 17 Ağustos Deprem Şehitliği Anıtı önünde Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda, felakette hayatını kaybedenler için dualar edilip, helva dağıtıldı.

Hac vazifesi nedeniyle aramıza katılamayan Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu Beyefendinin selamlarını ve başsağlığı dileklerini ileten Vali Vekili Dınkırcı, “Yaklaşık 2,5 yıldır bu bölgede görev yapıyorum, 1 yıl da Serdivan Kaymakam Vekilliği görevinde bulundum. Ayrıca burası gibi depremin bedelini ağır ödemiş yerlerden biri olan Erzincan ilinde de Vali Yardımcılığı yaptım. Ülkemiz bir deprem fay hattı üzerinde olduğu için bu gerçeğe göre hareket etmek zorundayız. 17 Ağustos depreminde vefat eden 17.481 civarında deprem şehidimiz var. Yine bana verilen rakamlara göre 3.891 Sakaryalı hemşehrimizi kaybetmişiz, 25 binin üzerinde yaralı var, yine bu yaralıların içerisinde yaklaşık 5.191 hemşehrilerimiz var. Şimdi bu rakamlara baktığımızda; dünya değişiyor, dönüşüyor. 1999 depreminden sonra ben Çankırı/Çerkeş Kaymakamlığı görevindeyken, sınır ilçesi olduğumuz için kendi ilimizden bize verilen görevleri yerine getirmeye çalıştık. Hakikaten bu millette öyle bir fedakarlık, öyle bir feraset var ki; en olumsuz anımızda dahi o sahip olduğumuz milli ve manevi değerler, yardımlaşma, paylaşma duygusu bizi biz yapıyor zaten.

Bu saatten sonra tüm tedbirlerimizi bir kez daha gözden geçirmemiz gerekiyor. Toplumun tüm katmanlarını 7’den 77’ye Sayın Valimizin talimatlarıyla gerek AFAD, İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi kurumlarla birlikte hareket ediyoruz. Sıkça vurguladığımız gibi beynin yüzde 70’i 0-6 yaşta geliştiğinden, deprem bilincini, deprem olmadan önceki görev ve sorumluluklarımızı, deprem esnası ve sonraki sorumluluklarımızı bilmek ve öğretmek zorundayız. Elbette kaçınılmaz olan kader diye bir şey de var. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın dün akşam depreme dair hakikaten yerinde ve isabetli bir programı vardı. Başta Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçenleri tebrik ediyoruz,

kutluyoruz. Aynı şekilde Serdivan Belediye Başkanımızı da duyarlılığından ve böylesi anlamlı bir programdan dolayı kutluyorum.

17 Ağustos hakikaten bu ülkede bir milat oldu ve ondan sonra depremle ilgili bir takım çalışmalar son derece yararlı bir şekilde yapıldı ve bu artan oranda devam ediyor. Çok şey yapıldı diyoruz, ancak daha yapılacak da çok şey var. Kamusuyla, özeliyle, siviliyle, sosyaliyle, siyasalıyla, atanmışıyla, seçilmişiyle herkes aynı anda senkronize bir çalışma yürütürse bundan sonraki depremlerde can kayıplarını azaltır, mal kayıplarını minimize ederiz. Bu konuda hepinize, hepimize büyük iş düşüyor.

Ben bir olmak, iri olmak, diri olmak kaydıyla da bu güzel ülkenin aydınlık yarınlarına inanan bir insanım. Rabbim ülkemizi her türlü afetten, sıkıntıdan ve beladan korusun. Son olarak hem Cumanızı tebrik ediyorum hem de yaklaşan kurban bayramınızı kutluyorum” dedi.

Daha sonra Vali Vekili Dınkırcı, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve beraberindekiler, mezarlıkları ziyaret edip karanfil bırakarak dua etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu